23. 2. 2021
Vzpomeňte si na ukazatele z minulé vegetační sezóny. Už tehdy muselo být na některých plodech nebo listech patrné, s jakým problémem máme tu čest. Nečekejte, že se jejich původci přes zimu někde „ztratí,“ vymrznou a podobně. Pokud je chcete opravdu účinně eliminovat, musíte proti nim zasáhnout včas. Tedy ještě předtím, než se jakékoliv známky problémů projeví.
Jak vlastně fungují postřiky a proč je používat
Jde o chemii (povětšinou) a ta nemá mezi českými zahradníky právě dobrou pověst (naproti tomu chemická hnojiva jim obvykle vadí podstatně méně). Ovšem ty správné přípravky pomáhají:
- stromům bojovat se škůdci a nemocemi,
- což se projeví na jejich vitalitě i úrodě.
Jakkoli hovoříme o přírodní krajině a přírodních principech, musíme si uvědomit, že naše zahrádky těmto principům obvykle neodpovídají. Ve volné přírodě zřídkakdy najdeme pohromadě větší skupiny ovocných dřevin, mezi nimiž se patogeny snadno přenáší – například působením větru, deště nebo volně žijících ptáků. Oproti tomu v naší „domácí zeleni“ se tyto užitkové rostliny koncentrují. A měli bychom jim tedy pomoci i s efektivní obranou.
Snažte se, aby byl prováděný postřik maximálně účinný
A jak na to? Vcelku nezáleží na tom, jaký si z nabídek obchodů vyberete. Zásady pro jeho aplikaci jsou si totiž velmi podobné. Provádějte ho za teplejších jarních dnů (klidně už od března) a to při teplotách 7 až 10 °C. Dbejte na to, aby v ten den nepršelo. Většina roztoků by měla na větvích vydržet alespoň dvě hodiny – ovšem čím déle, tím rozhodně lépe.
Snažte se postřik aplikovat ve chvíli, kdy ještě nemají stromy narašené pupeny. A provádějte ho po celé délce kmene i větví. Jedině tak účinně potlačíte opravdu všechny škůdce nebo zárodky chorob.
Další dobré tipy pro aplikaci
Při eliminaci potíží je ale leckdy vhodné přípravky proti škůdcům doplnit i dalšími šikovnými technikami. A o jaké jde? Například houbová onemocnění se u starších stromů často drží v silné vrstvě kůry, která jejich kmeny pokrývá. Není proto od věci silné vrstvy borky šetrně odstraňovat. Stačí železný kartáč a trocha úsilí. A kdy k tomuto kroku přistoupit? Nejlépe už v lednu. Oškrábanou kůru vždy spalte nebo ji jinak účinně zlikvidujte. Do kompostu ani kamkoliv jinam v zahradě rozhodně nepatří.
Na zimu se také vyplatí ošetřit kmeny vápenným mlékem. Má hned dvojí účinek: bojuje proti škůdcům a chrání dřeviny před zákeřným působením mrazu. Zaměřte se také na odstranění zmrzlých a mumifikovaných plodů, jež na větvích zbyly od podzimu. I tady se totiž mohou škůdci a choroby ukrývat.
A samozřejmě nesmíme zapomínat ani na jarní úklid listí a dalšího nepořádku okolo stromů. Listí a spadané plody shrabejte s zlikvidujte a k ruce si vezměte i zahradnické nůžky a okamžitě odstraňujte všechny napadené nebo poškozené větve, jež by mohly sloužit jako vstupní brána pro rozvoj patogenů.
Volit lze i kombinované přípravky
A jak svým stromům ještě více pomoci? Pohnojte je. Pro většinu dřevin pěstovaných u nás jsou ideální hnojiva listová, která lze aplikovat až ve vegetační době. I v tomto období je ještě možné zasáhnout proti celé řadě škůdců a chorob. A pokud si chcete ušetřit práci, vyberte si přípravky, které se rády ujmou obojího zároveň.
Bývají sice o něco dražší, ale pokud budete na jejich nákup myslet s předstihem, můžete ušetřit. Sledujte letáky hobbymarketů nebo internetových obchodů a uvidíte sami.