Jste zde

Jak na tvrdou vodu? Známe tipy na změkčení a poradíme, jak pečovat o spotřebiče

skvrny od tvrdé vody Zdroj: Bigstockphoto
Máte doma problémy s tvrdou vodou? Pak zřejmě musíte věnovat větší péči její úpravě i spotřebičům. Co to vlastně ta „tvrdá voda“ je, jak ji změkčit a proč je tolik důležité pečovat o spotřebiče, které s ní pracují? Čtěte dál a dozvíte se to!

24. 4. 2022

Tvrdou vodou rozumíme upravenou pitnou vodu, ve které je ale rozpuštěné větší množství plynů a látek organické i anorganické povahy. Tyto látky společně ovlivňují její kvalitu, s níž neodmyslitelně souvisí ona pomyslná tvrdost a ostatně taky chuť a vůně. 

Celková tvrdost vody se udává v tzv. německých stupních tvrdosti (°dH), kdy jeden stupeň odpovídá 10 mg/l oxidu vápenatého nebo oxidu hořečnatého. O tvrdé vodě hovoříme tehdy, pohybuje-li se stupeň její tvrdosti v rozmezí 15 až 21 °dH (a výše).

bigstock-a-man-s-hand-shows-a-dirty-fi-445619249.jpg

kohoutek s tvrdou vodou
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tvrdá voda vytváří nehezké mapy na vodovodních bateriích.

A jak vlastně tvrdost vody zjistit? K dispozici máte několik domácích metod, ale i řadu profi zkoušek. Jednou z nejjednodušších možností, jak tvrdost vody ověřit, je napuštění sklenice vodou z kohoutku, do které nakapete pár kapek tekutého mýdla. V případě, že voda zůstane čirá, máte doma měkkou vodu. Pokud se obsah sklenky zakalí, potýkáte se s vodou tvrdou. 

Náš tip: Na tvrdou vodu v domácnosti můžete mít podezření samozřejmě i ve chvíli, kdy se vám často tvoří vodní kámen na konvici nebo vodovodních bateriích. 

Pokud tvrdost vody v domácnosti chcete řešit a změkčit ji, je potřeba provést profesionální rozbor vody. Odeberte vzorek vody a odneste jej na odborné pracoviště (v rámci tzv. Světového dne vody máte rozbor zdarma).

Zde by vám již měli sdělit přesné hodnoty tvrdosti vody. O těch se ale můžete informovat taky prostřednictvím mapy tvrdosti vody.

Jak vodu efektivním způsobem změkčit?

Tvrdá voda má jinou chuť a vůni, ale taky ovlivňuje vaše spotřebiče. Příliš mineralizovaná voda a s ní související vodní kámen totiž můžou zkracovat životnost jednotlivých spotřebičů nebo ucpávat jejich trysky a další důležité otvory. 

bigstock-kettle-with-white-limescale-su-416576968.jpg

rychlovarná konvice
Zdroj: 
Bigstockphoto
Tvrdá voda sníží účinnost některých spotřebičů a tím napomůže i vyšším účtům za elektřinu.

Kvůli vrstvě vodního kamene navíc tyto spotřebiče (např. konvice, kávovar apod.) spotřebují větší množství elektrické energie, což se zákonitě projeví zejména na vaší peněžence. Jak tedy tvrdou vodu změkčit? Zkuste následující triky. 

  • Vodu převařte: Převařením z vody dostanete hořečnaté a vápenité soli, ale bohužel taky sloučeniny, které jsou pro naše tělo prospěšné. Navíc tímto způsobem nezabráníte vodnímu kameni v usazování. Ve finále tak nejde o příliš efektivní metodu.
  • Vodní filtry a konvice: Samotné filtrační zařízení můžete nainstalovat přímo na vodovodní kohoutek. Mnohem oblíbenější jsou ale filtrační konvice, které z vody odstraní nežádoucí látky, vylepší její chuť i vůni a zároveň vodu změkčí. Pořízení filtračních konvic je záležitostí několika stokorun (filtrační zařízení přímo na baterii je dražší), je ale potřeba počítat s tím, že přefiltrování může pár minutek trvat.
  • Změkčující soli: Tyto soli se používají především u praček a myček nádobí. K dostání jsou ve všech supermarketech, nebo drogeriích a mají podobu tablet nebo sypkého prášku. Efekt je znatelný už po několika prvních mytích. 
  • Soda: Tvrdou vodu můžete změkčit i pomocí obyčejné jedlé sody. Připravte si 10 litrů vody, ve kterých rozmícháte dvě čajové lžičky sody. Pak nádobu odstavte a počkejte, až se na jejím dně udělá nehezká usazenina. 

Jak vyčistit pračku: Na těsnění mrkněte jednou týdně a pozor na vodní kámen!

Jak pečovat o spotřebiče pracující s tvrdou vodou?

Pamatujte, že tvrdá voda a s ní související vodní kámen prodlužuje dobu nutnou k ohřátí vody, také snižuje životnost varné konvice. V extrémním případě taky hrozí riziko přehřátí a nevratné poškození spotřebiče. Kousky vodního kamene se navíc mohou odlupovat a dostat do vody, kterou si zaléváte třeba čaj nebo ranní kávu. A to určitě nechcete. Jak tedy o spotřebiče pečovat?

  1. Vždy do nich nalévejte pouze vodu z filtrační konvice
  2. Věnujte čas pravidelnému odstraňování vodního kamene
  3. Udržujte spotřebiče v čistotě
  4. Čas od času použijte do varných konvic a kávovarů odvápňovače
  5. U žehličky se věnujte důkladné očistě napařovacích otvorů

Pokud se budete držet výše uvedených pravidel a investujete do zařízení, které vám pomůže s tvrdou vodou bojovat, nemusíte se vzdávat pití obyčejné kohoutkové vody a jednotlivým spotřebičům prodloužíte životnost. V kombinaci s nižší spotřebou elektrické energie pak ušetříte klidně i několik stokorun ročně. A to už je přece výzva, o které se vyplatí uvažovat. 

Použité zdroje:

  • https://www.uprava-pitne-vody.cz/novinka/5-tipu-jak-odstranit-tvrdou-vodu
  • https://prima-receptar.cz/jak-v-domacich-podminkach-zmekcit-vodu/
  • https://www.softwater.cz/informace-o-vode-a-zmekcovaci-vody/tvrda-voda