Jste zde

Jak na úklid domova po nemoci: Do pračky patří i závěsy a s textilem netřeste!

žena s chřipkou Zdroj: Shutterstock
Máte doma maroda? Uklízejte častěji a jakmile se pacient uzdraví, proveďte generální úklid, aby bacily nedostaly druhou šanci.

17. 10. 2023

Věděli jste, že když nemocný kýchne nebo zakašle, rozletí se bacily do vzdálenosti až dvou metrů a ulpí na různých površích, kde zůstávají připravené znovu zaútočit po celé dny až týdny. Právě proto je opakovaný a důsledný úklid po nemoci tak důležitý. A my vám poradíme, na jaká místa se obzvlášť zaměřit. 

shutterstock_2124351911.jpg

úklid v rukavicích
Zdroj: 
Shutterstock
Důkladný úklid a základní hygienické návyky jsou důležitou prevencí v boji s nejrůznějšími viry a bakteriemi. 

Pozornost věnujte hlavně místu, kde nemocný strávil nejvíce času

Nemocný tráví nejvíce času v posteli, tudíž je potřeba v prvé řadě vyprat všechny lůžkoviny na co nejvyšší teplotu. Vhodné je také zvolit kvalitní prací prostředek s dezinfekční složkou nebo dezinfekci na praní, která zničí bakterie a viry i při nižších teplotách.

shutterstock_1396250432.jpg

eko přípravky
Zdroj: 
Shutterstock
Při úklidu můžete použít agresivní chemické prostředky i přírodní a ekologické přípravky našich babiček. 

Dále také za pomoci speciálních přípravků dezinfikujte matraci, popř. ji minimálně vysajte a nechte ji vyvětrat na čerstvém vzduchu. A pokud máte v posteli dekorační polštářky nebo vaše dítě spí s plyšovými hračkami, dezinfikujte také ty. 

Předtím, než postel nově povlečete, vhodným přípravkem otřete noční stolek, čelo postele i bočnice a pusťte do místnosti čerstvý vzduch. Pokud nemocný leží v blízkosti okna, vyperte i záclony a závěsy. 

Pamatujte! Abyste zahubili veškeré viry a bakterie, perte všechny textilie minimálně na 70 stupňů Celsia, nebo použijte dezinfekci na prádlo. 

Koupelnu ukliďte opravdu důkladně!

Koupelna představuje ideální prostředí pro další množení bakterií, její úklid proto rozhodně nepodceňujte a svou pozornost zaměřte i na místa, která při běžném úklidu opomíjíte

Na vysokou teplotu vyperte všechny ručníky, žínky i koupelnovou předložku a dezinfekčním prostředkem otřete kromě toalety, vany, umyvadla a sprchového koutu i dlaždičky a kachličky, vodovodní baterie, zrcadlo, splachovadlo, rukojeť hřebenu, tubičky s krémy či zubní pastou i deodoranty.

Dále také vydezinfikujte dávkovač mýdla, stojan na kartáčky, kelímek na vyplachování úst i holicí strojky a staré zubní kartáčky vyměňte za nové. 

shutterstock_1587596614.jpg

nemocné dítě
Zdroj: 
Shutterstock
Při úklidu začněte s místností, kde nemocný strávil nejvíce času. Většinou se jedná o ložnici nebo dětský pokoj. 

Nezapomeňte ani na elektroniku

Při dezinfekci svého domova nezapomeňte ani na tablet, dálkový ovladač, počítač, herní konzoli nebo mobil. Buďte však opatrní a použijte pouze dezinfekční ubrousky nebo prostředky, které jsou k tomu určené, aby nedošlo k poškození přístroje. 

V dětském pokoji také otřete všechny hračky. Ty, které snesou vysokou teplotu, vložte klidně do myčky nádobí nebo je vyperte v pračce. Skvělou službu vám také udělá parní čistič, který díky vysoké teplotě a tlaku odstraní veškeré bacily. 

Tip: Pokud je dítě nemocné, vyhraďte mu na hraní pouze několik “stonacích” hraček, které po nemoci vydezinfikujte. 

Vyvětrejte

Po celém bytě vhodným dezinfekčním prostředkem otřete veškerá madla, kliky i vypínače a na úplný závěr vytřete a otevřete všechna okna dokořán, abyste dovnitř pustili čerstvý vzduch

shutterstock_1186986322.jpg

parní čistič
Zdroj: 
Shutterstock
Pokud máte doma parní čistič, neostýchejte se ho vzít na pomoc při čištění sedací soupravy nebo křesla, ve kterém nemocný strávil spoustu času. 

Při úklidu pracujte v gumových rukavicích, s rouškou a s textilem netřeste, abyste viry a bakterie zbytečně více nerozvířili. Hadry, které jste používali při úklidu, vyhoďte. 

Zdroje:

  • https://bydleni.instory.cz/2115-co-je-v-domacnosti-vycistit-po-nemoci-nejdulezitejsich-je-techto-9-veci.html
  • https://blog.mall.cz/bydleni/byli-jste-nemocni-vycistete-cely-dum-at-se-nemoc-nevrati-1311.html
  • https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-mista-a-veci-ktere-je-vhodne-pravidelne-dezinfikovat-v-domaci-karantene-40343503
  • https://primanapady.cz/clanek-294233-co-byste-meli-vsechno-vycistit-a-jak-potom-co-nekdo-onemocnel
  • https://bydleni.instory.cz/1303-zbavte-se-bakterii-v-byte-snadno-a-za-par-korun.html
  • https://www.mojepodlaha.cz/blog/9-rad-jak-po-nemoci-dezinfikovat-podlahu-i-cely-byt-od-viru-a-bakterii/