Jste zde

Jak ochránit zahradu před klíšťaty: Pozor na vysokou trávu. Pomůžou bylinky i křemelina

číhající klíště Zdroj: Shutterstock
Eliminujte množství klíšťat na své zahradě a ochraňte tak nejen sebe, ale i své děti a domácí mazlíčky. Máme pro vás hned několik jednoduchých rad a tipů, jak na to!

22. 5. 2023

Klíšťata jsou nebezpeční parazité, kteří přenášejí lymskou boreliózu, klíšťovou encefalitidu a jiná závažná onemocnění, která mohou vést k trvalému poškození zdraví. Živí se sáním krve a běžně se s nimi můžete setkat nejen ve volné přírodě, ale také na své zahradě. Její pravidelnou údržbou, správnou péčí a za pomoci několika triků však můžete jejich počet výrazně snížit. 

shutterstock_1454468096.jpg

klíště na pokožce
Zdroj: 
Shutterstock
Sezóna klíšťat obecně začíná v březnu až dubnu a obvykle končí až v první polovině listopadu. 

Neudržovaná zahrada je pro klíšťata rájem

Klíšťata se na zahradách nejčastěji vyskytují ve vysoké trávě, v hustém křoví, v hromadě listí nebo v jiném přírodním materiálu. Daří se jim také v kompostu a rozhodně neskáčou ze stromů, jak si mnoho z nás stále myslí. Pokud tedy chcete výskyt klíšťat co nejvíce omezit, udržujte na své zahradě pořádek

shutterstock_1099079513.jpg

klíště na trávě
Zdroj: 
Shutterstock
V blízkosti zahradního posezení, u dětského hřiště nebo na terase vysaďte rostliny, které intenzivně voní. 

Trávník sekejte po vzoru anglických parků, pravidelně uklízejte shrabané listí i větve, kompost udržujte v kompostéru a méně udržované části zahrady oddělte od zbytku, abyste klíšťatům ztížili přechod do míst, kde trávíte nejvíce času.

Použít můžete kameny, štěrk i mulčovací kůru a pokud máte malé děti nebo pejska, zvažte i instalaci malého plůtku, za který se nedostanou. 

Plot také postavte kolem celého pozemku, abyste zamezili přístupu volně žijícím zvířatům nebo kočkám, které klíšťata přenášejí. Pokud máte zahradu v blízkosti lesa, zvažte i odpuzovač divoké zvěře a u svých domácích mazlíčků používejte účinné repelentní přípravky

shutterstock_677012704.jpg

klíště neinfikované
Zdroj: 
Shutterstock
Věděli jste, že pokud klíště není infikované nemocí, není pro člověka nebezpečné? 

Obklopte se aromatickými rostlinami

V blízkosti zahradního posezení vysaďte mátu, levanduli, rozmarýn, chryzantémy, pelargonie, tymián, pelyněk a jiné aromatické rostliny, kterým jsou připisovány repelentní účinky.

Popřípadě si vyrobte domácí postřik z několika stroužků česneku nebo na své zahradě rovnoměrně a opakovaně rozptylte křemelinu. Stoprocentní účinek ale rozhodně nečekejte! 

shutterstock_1971532214.jpg

klíště na stéble
Zdroj: 
Shutterstock
Pamatujte, že travní porost vyšší než 20 cm je rájem pro nebezpečná klíšťata. 

Pokud je výskyt klíšťat na vaší zahradě opravdu enormní, pak raději zvažte insekticidy, které jsou určené k hubení savého hmyzu. Jsou sice méně šetrné, ale mnohem účinnější a navíc jejich působení trvá i několik týdnů.

Před jejich aplikací si však pozorně přečtěte příbalový leták a zakryjte záhony zeleniny i ovoce a další plodiny, které jsou určené ke konzumaci, aby nedošlo k jejich kontaminaci. 

Zdroje: 

  • https://www.homeincube.cz/chranit-zahradu-pred-klistaty/
  • https://www.dumazahrada.cz/clanek/klistata-na-zahrade-20220427.html
  • https://www.klistova-encefalitida.cz/novinky/jak-ochranit-zahradu-a-dvorek-pred-klistaty-750
  • https://www.ireceptar.cz/zahrada/klistata-zahrada-ochrana-20200630.html