29. 4. 2022
V první řadě je nutné podrobit kožený artikl důkladnému průzkumu a zjistit, jestli jste si pořídili kůži syntetickou, nebo tu pravou (přírodní). Oba zmíněné druhy s sebou nesou řadu výhod a předností.
Syntetická (umělá) kůže je cenově dostupnější, vyznačuje se snadnou údržbou, k níž nejsou potřeba žádné speciální prostředky, a ocení ji také lidé, kteří smýšlejí ekologicky.
Naproti tomu pravá (přírodní) kůže se vyznačuje dlouhou životností a pružností. Při správné péči vám bude sloužit klidně i několik dlouhých let. Protože má ale každá mince dvě strany, i s přírodní kůží jsou spojeny určité nevýhody. Tou největší je rozhodně vysoká pořizovací cena, stejně jako nutnost pořídit speciální čisticí prostředky, které kůži uchovají krásnou a pružnou
Jak pečovat o koženou sedačku?
Ošetření kůže a čištění sedací soupravy je nutné pro to, aby si kůže zachovala exkluzívní vzhled a zároveň svoje kvalitativní vlastnosti, kvůli kterým jste si ji do interiéru pořídili. Ideální je oslovit specialistu v prodejně, kde jste sedačku zakoupili, s prosbou o doporučení vhodných čisticích prostředků.
K dispozici máte nejrůznější pěny, pasty, oleje, vosky a další prostředky, díky kterým sedačku snadno vyčistíte a ošetříte pro další používání. Pamatujte, že pokud se na kůži objeví skvrna, je potřeba ji vyčistit hned. Zabráníte tak jejímu dalšímu vpíjení do kůže a ušetříte peníze, které byste za čištění museli zaplatit profesionální firmě.
Skvrnu nejprve vysajte papírovou utěrkou, navlhčete čistou vodou nebo speciálním přípravkem na vodní bázi a znovu vysajte. Nezapomeňte sedačku několikrát za rok impregnovat. Díky tomu ji nejen ošetříte, ale zároveň se také postaráte o to, aby byla kůže pružná a vláčná a zabráníte případným budoucím škodám. Na impregnaci kožené sedačky byste měli používat jedině prostředky na kůži, nejlépe přímo od výrobce.
Jak pečovat o koženou kabelku?
Jakmile si koženou kabelku přinesete domů, s její impregnací dlouho neotálejte. V tomhle případě jsou vhodné zejména impregnační spreje, které pořídíte v jakékoliv prodejně s obuví. Pokud potřebujete kabelku vyčistit od skvrn, na hladkou kůži používejte mokré čisticí přípravky. Ty v sobě nemají vodu, ale jsou založené na přírodní chemii, která materiálu neublíží.
Pokud je kabelka vyvedena z broušené kůže, je ideální použít aktivní pěnu, která z broušených „vlásků“ vytáhne nečistoty, a ty za pomoci kartáčku vyčešete ven. Aby kabelka vydržela co nejdéle kvalitní a pružná, je dobré ji kromě impregnace ošetřovat taky speciálními vyživujícími přípravky pro galanterní výrobky. Ideální jsou vyživující krémy nebo impregnační tuky.
Náš tip: Zipy kožené kabelky čas od času promažte včelím voskem nebo speciálními vatovými tyčinkami určenými k čištění zašlých šperků.
Jak pečovat o kožené boty
Ani v tomhle případě s impregnací pořízené obuvi dlouho neotálejte. Kůže je přírodní materiál, proto je třeba dbát na její výživu. Kromě impregnačních sprejů můžete využít taky speciální krémy na boty, které na jejich povrchu vytvoří ochranný filtr, díky němuž voda ani nečistoty přímo nenaruší jejich povrch.
Impregnaci na obuv nanášejte v souvislé vrstvě a nezapomeňte, že i když boty odpočívají v botníku, kůže stále vysychá, proto je dobré vrstvu čas od času obnovit.
Pokud se na kožené obuvi objeví nečistoty a skvrny, je dobré si na čištění přizvat speciální čisticí pěnu na obuv, která se postará o odstranění špíny, starých krémů a zároveň kůži hloubkově vyživí. K čištění použijte měkkou houbičku nebo bavlněný hadřík. Vyvarujte se naopak použití kartáčů, které by mohly povrch kůže poškrábat. Výjimkou jsou boty z nubuku nebo veluru, k jejichž čištění můžete použít pryžový nebo silikonový kartáček.
Použité zdroje:
- https://sedackyphase.cz/novinky/osvojte-si-zasady-spravnej-starostlivosti-o-kozenu-sedacku
- https://www.blazek.cz/www/magazin-tajemstvi-spravne-pece-o-kozenou-obuv
- https://www.vasky.cz/cs/blog/jak-pecovat-o-kozene-boty
- https://www.veselebydleni.cz/magazin/jak-cistit-kuzi-kozene-sedacky-a-bundy?response=7