7. 1. 2025
Pokud máte pocit, že v životě tak nějak přešlapujete na místě a vaše sny se rozplývají, ba dokonce se pomalu stávají nerealizovatelnými, nezoufejte. Možná jste jen neměli dostatek motivace pro to, abyste dělali ty správné kroky vpřed.
Právě s tím vám může efektivně pomoct vision board, na kterou není nikdy pozdě. A když si ji místo prosince vytvoříte v lednu nebo na jaře? Do konce roku můžete i tak dosáhnout báječných výsledků!
Co je vision board?
Je to jednoduché. Vision board je – po překladu do češtiny – nástěnka snů a cílů. Nebo chcete-li vizí. Ve shonu všedního dne je snadné odložit lekci angličtiny z úterka na čtvrtek a ze čtvrtka na říjen. Stejně tak je možné, že ještě pořád toužíte po svalnatější postavě nebo chcete zdravěji jíst. Dneska už „se to nezblázní“, říkáte si, a nakonec je zase celý rok za vámi a vy jste se nepohnuli ani o píď.
Vision board ale pracuje s vizualizací a ta je vždycky silná. Tahle nástěnka, kterou budete mít denně na očích, vám připomene, po čem ve skutečnosti toužíte a že pro to klidně můžete každý den udělat aspoň maličko. A jindy zase víc. Ale aspoň trošku. Teprve potom to může fungovat!
Jak má vision board vypadat a jak si ji vyrobit?
Vision board si můžete představit třeba jako velkou čtvrtku nebo kus kartonu. Tenhle podklad si podle libosti a samozřejmě podle svých cílů polepíte výstřižky z časopisů nebo novin, napíšete si na ni motto, které vás požene vpřed, nebo ho poskládáte z vystřižených písmen, ať je to stylovější. Ve finále je vision board jedna velká koláž vašich myšlenek a tužeb.
Součástí vaší nástěnky snů tedy může být třeba obrázek někoho se štíhlou postavou, vhodně poskládaný talíř, co se výživových pravidel týče, slovní motivace k tomu, abyste byli trpělivější nebo abyste si naopak třeba nastavovali zdravé hranice. Stejně tak může obsahovat to, co nového chcete vyzkoušet, kam se chcete podívat nebo co chcete ochutnat (případně zkusit uvařit).
Vision board si tvořte absolutně po svém, ale nezapomeňte na dvě pravidla – všechno musí být pozitivně „formulováno“. Pokud tedy chcete zhubnout, nedávejte si na nástěnku přeškrtnutého tlouštíka a nepoužívejte zápor v citátu, jako například „nebudu špatnou náladu zajídat čokoládou“.
Druhé pravidlo volá po předem jasně dané časové ohraničenosti, abyste mohli svůj pokrok za nějakou dobu zhodnotit. Může to být třeba konec kalendářního roku, ale klidně i letní prázdniny. Podle toho své vize korigujte.
Než se do výroby nástěnky snů pustíte, dobře si všechny své myšlenky utřiďte, udělejte si návrhy, potom sesbírejte dostatek materiálu a nakonec celé své dílo vyšperkujte, ať se vám na něj dobře dívá. Bude s vámi, než si své sny splníte, tak ať vám i vizuálně dělá radost.
Tvořit můžete klidně i s dětmi
Je jedno, jestli se do tvorby nástěnky pustíte sami, s partnerem, s přáteli nebo dětmi. Všichni bychom měli vědět, po čem toužíme a kam chceme směřovat.
Pozor, děti ale neúkolujte, aby si na svou nástěnku dávaly instrukce typu „uklizený dětský pokoj“ – to je nejspíš vaše přání, ne jejich. Nasměrovat je ale samozřejmě můžete. Třeba k tomu, aby jejich cíle byly realistické, aby ratolesti nakonec nebyly zklamané.
Už samotná tvorba nástěnky snů, cílů a vizí je uklidňující. Popustit uzdu fantazii je úlevné. Pamatujte, že za výsledek vás nikdo kritizovat nebude – je to přece jen váš malý (nebo velký!) osobní projekt. Váš od úplných základů až po realizaci.
Kam vision board umístit?
Z podstaty téhle věci plyne, že nejefektivnější je tam, kde na ni často vidíme. Pokud trávíte nejvíc času v domácí pracovně, nalepte ji na zeď před sebe (nebo vedle sebe, kdyby vás snad měla rozptylovat). Pokud se po příchodu z práce nehnete z obývacího pokoje, nebojte se ji zakomponovat právě tam.
Zkusíte si vytvořit svou vlastní vision board, abyste byli každý den blíž ke splnění svých snů a cílů?
Použité zdroje:
- https://www.thegoodtrade.com/features/vision-board-ideas
- https://www.koucka.cz/l/clanek-s-obrazky
- https://photographs.cz/blog/vision-board-jak-na-to
- https://www.utukutu.cz/blog/visionboard-deti-rodice