Jste zde

Vřesové pivo: Zkuste si ho uvařit podle původní keltské receptury. Je to hračka!

vařený chmel Zdroj: Shutterstock
První pivo lidé uvařili před 4 000 lety! Pokud se vám sbíhají sliny, pak vás musíme zklamat. Původní nápoj totiž neměl s tím, na který jsme dnes zvyklí, moc společného. Často se totiž dochucoval netradičními surovinami, mezi kterými nechyběl třeba vřes.

14. 12. 2024

Podle dochovaných zdrojů objevili vřesové pivo Keltové. Pivo pro ně bylo velmi důležité. Považovali ho totiž za nápoj bohů, který zároveň sloužil jako platidlo. Nápoj v tehdejší době nesměl chybět na společenských ani náboženských obřadech a slavnostech. Zajímavostí je, že si na něm nepochutnávali pouze muži, ale i ženy. To za předpokladu, že se povedlo uvařit slabší várku.

Keltové vařili pivo za pomocí sladu, který se míchal s vodou a kvasnicemi. Aby byl nápoj alespoň trochu pitelný, dochucovali ho nejen kořením, ale i různými bylinkami a dalšími přísadami.

shutterstock_1821679937.jpg

pivo s pěnou
Zdroj: 
Shutterstock
Vřesové pivo vám v lednici vydrží zhruba týden.

Ochutnat jste tehdy mohli pivo s borovicovou pryskyřicí nebo to, které se dochucovalo vřesem. Právě vřesové pivo se podařilo některým sládkům vzkřísit. Objevili totiž starobylou keltskou recepturu, podle které si můžete pivo uvařit i v domácích podmínkách.

Přečtěte si také: Magický vřesový čaj: Prý báječně podpoří vydatný spánek a vyčistí hlavu!

Co budete na vřesové pivo potřebovat?

  • 6 litrů vody
  • 1,5 kg květů z čerstvého (nebo sušeného) vřesu
  • 500 g melasy 
  • 30 g mletého zázvoru
  • 15 g chmele
  • 5 lžic pivního kvásku (kvasnic)

Jak na to?

Vřes pro přípravu vřesového piva je dobré trhat v době plného květu. Teď v zimě to ale může být poněkud komplikované. Za vděk tedy můžete vzít i jeho sušenou variantou. Počítejte ovšem s tím, že výsledný produkt nebude mít tak silné aroma.

shutterstock_1382234165.jpg

vaření piva
Zdroj: 
Shutterstock
Vřesové pivo si můžete s trochou umu a snahy uvařit i doma.

Květy omyjte a nechte oschnout. Připravte si větší smaltovaný hrnec, případně jiný hrnec s tlustým dnem. Nasypejte do něj květ vřesu, zalijte vodou a zhruba hodinu vařte. Vývar z vřesu přeceďte do čisté mísy a přibližně na každých 5,5 l tekutiny (nějaká voda se vyvaří) přidejte 15 g chmele, 30 g zázvoru a 500 g melasy. 

Náš tip: Melasu seženete běžně v obchodech nebo e-shopech. Její cena je ovšem poměrně vysoká. Nejlevnější melasu koupíte přímo v cukrovaru.

Vše důkladně promíchejte a vraťte zpět do vymytého hrnce. Směs dvacet minut povařte a přeceďte (ideálně) přes plátýnko. Jakmile směs vychladne, přidejte do ní 5 lžic kvasnic (kvásku), přikryjte utěrkou a nejméně 24 hodin nechte vykvasit. Směs v žádném případě nemíchejte!

V posledním kroku stáhněte pěnu a pivo opatrně přelijte do dobře vymytých a vyvařených skleněných lahví. Zašpuntujte a jednotlivé lahve uložte na stinné a chladné místo, kde vám jejich obsah vydrží asi týden. 

Použité zdroje:

  • https://www.rybarskyrozcestnik.cz/recepty/vresove-pivo/
  • https://www.dotyk.cz/magazin/keltove-pivo/
  • https://www.receptyonline.cz/recept/napoj/vresove-pivo/