28. 9. 2021
Ideální vlhkost v bytě by měla být mezi 45 a 60 %. Jak je tomu ve vaší domácnosti můžete zjistit pomocí vlhkoměru, který se dá zakoupit společně s pokojovým teploměrem. Pokud je u vás doma vlhkost vyšší, bude se v bytě plísním dařit. Problém však může být i suchý vzduch.
Pravidelně větrejte
V létě se plísně tolik netvoří. Objevují se spíše s příchodem podzimu a zimy. Nižší teploty, častější deště, rosy a mlhy v kombinaci s méně častým větráním vytváří plísním ideální podmínky. Proto je klíčové na podzim a v zimě intenzivně větrat. V létě mějte okna dokořán po celý den, v zimě krátce otevřete okna dokořán a vytvořte průvan. Okna s mikroventilací otevírejte častěji i do této polohy.
Metoda tepelných šoků
Při nadměrné vlhkosti použijte metodu tepelných šoků. Nejprve prostor uzavřete, vytopte jej na vyšší teplotu a následně vlhkost rychle a intenzivně vyvětrejte. Tento postup zopakujte po týdnu, a pokud jde o trvalejší problém, využívejte tuto metodu pravidelně 1x týdně.
Průběžně kontrolujte riziková místa
I přesto, že se plísně zatím viditelně neobjevila, během úklidu zkontrolujte riziková místa, která jsou pro vznik plísní nejnáchylnější. Jde hlavně o rohy místností, stěny za nábytkem a dole u podlahy, místa kolem oken, dveří na balkon, terasu i vstupních dveří, nebo kolem různých větracích otvorů a ventilací. Plíseň na zdi se může vytvářet i pod tapetami nebo ve spárách obkladů a dlažby v koupelně.
Zabraňte tvoření vlhkosti
Vlhkost v bytě si zvyšujete i sami. Sprchování, vaření, praní, sušení prádla v bytě nebo i zalévání květin, vyžaduje intenzivní větrání, jinak přispívá velkou měrou k vlhkosti v bytě.
Pokud nemůžete v místnosti, hlavně třeba v koupelně otevřít okno, protože tam není, nebo je venku příliš zima, po koupeli či sprše pusťte větrák, při vaření digestoř a při sušení prádla v bytě využijte metodu tepelného šoku.
Plísně průběžně likvidujte
Pokud jste plísně již někde objevili, okamžitě je začněte likvidovat. K dostání je mnoho chemických přípravků proti plísním, jako je třeba Savo proti plísním, ale i ekologických prostředků a dezinfekcí. Tím se však často nevyřeší příčina, ale jen konečný důsledek. Proto je třeba zjistit a odstranit příčiny.
Pohlcovače vlhkosti a elektrické odvlhčovače
Používejte pohlcovač vlhkosti nebo elektrický odvlhčovač vzduchu, který nasaje vlhký vzduch, který chladič ochladí na úroveň rosného bodu. Voda pak odkape do sběrné nádobky. Vysušený vzduch přístroj opět vrací do místnosti. Existují i kombinace odvlhčovače s čističkou vzduchu, což ocení alergici a astmatici.
Chytrá houba BIO REPEL
BIO REPEL je originální kompozice mikroorganismů obsahující chytrou houbu, která likviduje nežádoucí plísně na zdech domů. Pythium oligandrum se plísněmi na zdech přímo živí. Jakmile je zlikviduje, nemá se čím živit a z ošetřeného zdiva sama vymizí. Jedná se o takzvaný mezidruhový parazitizmus. Aktivní mikroflóra je nepatogenní a nenapadá rostliny, zvířata ani lidi.
Jak použít chytrou houbu
Po aplikaci přípravku BIO REPEL nepoužívejte barvy na zeď s obsahem chemické či fungicidní složky. Chytrá houba je živý organismus a vyžaduje barvy bez chemických přísad a fungicidních účinků. Můžete si zakoupit bílou barvu bez jejich obsahu.
Přípravek se ve dvou typech přiložených nátěrů po zředění vodou aplikuje malířským válečkem, štětcem či houbičkou na postižená místa a tmavé skvrny s plísní na zdi. Ošetřené místo se dá po zaschnutí překrýt malířskou barvou bez fungicidních účinků. Přípravek je možné použít i do malířské barvy.