Jste zde

Pořiďte si čističku vzduchu: Postará se o vzdušné vitamíny

čistička vzduchu v ložnici Zdroj: Bigstockphoto
O čističkách vzduchu už jste nejspíš slyšeli, možná jste dokonce uvažovali, že si jednu domů pořídíte. Pokud jste to ale nakonec neudělali, přečtěte si důvody, proč byste jí měli dát šanci a komu prospěje ze všeho nejvíce.

7. 7. 2022

Důvody jsou samozřejmě především zdravotní, ale pomoci mohou i vašemu bytu či domu, například s plísněmi. Jak to tedy je?

1. Čistička zbavuje vzduch polétavých částic

Říkáte si, že vzduch ve vaší lokalitě je naprosto v pořádku a jsou místa v tomto ohledu mnohem horší? Pak zbystřete. Polétavé částice jsou všude, v různém množství. Čistička vás jich může zbavit alespoň u vás doma.

2. Pomáhá v boji s plísněmi

Trápí vás v bytě nebo domě vysoká vlhkost? I s tím vám může čistička pomoci. Nejen že tak ušetříte své zdraví, ale i kondici svého bydlení. Co se zdraví týče, přítomnost plísní může způsobit například vznik nebo rozvoj alergií, astmatu nebo ekzému. Pokud vás často bolí hlava a zároveň se nemůžete doma zbavit plísní, vězte, že spolu tyto dvě věci dost možná souvisejí.

bigstock-171287489.jpg

žena na pohovce
Zdroj: 
Bigstockphoto
Čistý vzduch v domácnosti přispívá k celkové pohodě a samozřejmě i k vašemu zdraví.

3. Bojuje proti tzv. syndromu nemocných budov

O tzv. syndromu nemocných budov jste možná ještě neslyšeli, tak si ho představme. Jde o jednu z civilizačních nemocí, k níž zákonitě patří rýma, únava nebo kašel.

Tyto příznaky jsou přitom způsobené nevhodnými podmínky v našich domovech – chybným topením a větráním nebo používáním škodlivých materiálů. Čistička u vás doma nastolí lepší klima, čímž napomůže vašemu zdraví.

4. Ulevuje alergikům a astmatikům

Nejenže se čistička stará o to, aby se v interiéru nemnožily plísně, ale také zbavuje vzduch alergenů – pylů, roztočů i prachových částic. Zároveň se stará o eliminaci zvířecích chlupů ve vzduchu, které některým alergikům znepříjemňují život (a přitom se nechtějí vzdát svého miláčka).

5. Dodává do vzduchu záporné ionty

Jakkoli to může znít podivně, záporné ionty, rovněž nazývané vzdušné vitamíny, jsou prospěšné pro lidské zdraví – zlepšují kvalitu spánku, zbavují bolestí hlavy, podporují schopnost soustředění a paměť. Pokud o to všechno stojíte, mějte v hledáčku čističky vzduchu s ionizátorem.

bigstock-189420859.jpg

zvlhčovač vzduchu
Zdroj: 
Bigstockphoto
Ať už se rozhodnete pro čističku vzduchu, nebo pro zvlhčovač, dnes můžete sáhnout i po designových řešeních.

Jak čističku vzduchu správně vybrat?

Pravděpodobně nejdůležitějším aspektem by měl být při výběru čističky její výkon. Je totiž zásadní, aby čistička zvládala filtrovat vzduch v místnosti s konkrétním objemem vzduchu – je rozdíl chtít filtrovat vzduch v maličkém 1+kk a vzduch v hale rodinného domu.

Dalším aspektem může být hlučnost, ta by vás mohla totiž rušit, zvlášť pokud plánujete čističku umístit do ložnice nebo do obývacího pokoje. Čističky se hodí i do kanceláře, kde je naopak většinou rušno, můžete proto slevit právě na tomto aspektu.

Ne všechny čističky mají automaticky některé funkce – vzduch bude od prachu čistit každá, ale ne všechny jsou schopny pohlcovat pachy, další skupina zase nezvládne zlikvidovat bakterie či viry a podobně.

A nezapomeňte se dívat také na druh filtrace. Každý typ filtru má své výhody a nevýhody, nedá se o jednom obecně říci, že by byl nejlepší. Jedním z nejoblíbenějších je HEPA filtr, který pohlcuje nečistoty i pach, ale čističky s ním bývají hlučnější a filtr je třeba měnit.

Další možností je vodní filtr, který má sice nižší účinnost, ale zároveň slouží jako zvlhčovač vzduchu. Elektrostatický filtr je tichý a zachytí až 99 % nečistot ze vzduchu, ale nedokáže pohlcovat pachy. Poslední možností je fotokatalytický princip, k jehož nevýhodám patří produkce ozónu, zato si však hravě poradí s nečistotami, pachy, viry i bakteriemi.

Mít čističku neznamená neuklízet

Pořízení čističky vzduchu ale samozřejmě není všespásné, jak by se mohlo zdát. Dál je třeba pravidelně utírat prach, vysávat (nikoli zametat – to totiž není tak efektivní) a efektivně větrat, tedy jednorázově. V místnosti, v níž čistička funguje, také zavírejte dveře, aby se vzduch stále nemíchal.

Zdroje:

  • https://www.alza.cz/jak-vybrat-cisticku-vzduchu
  • https://www.vzdusin.cz/jak-vybrat-cisticku-vzduchu-krok-za-krokem
  • https://www.nanospace.cz/blog/jak-vybrat-cisticku-vzduchu/
  • https://www.proalergiky.cz/eshop/cisticky-vzduchu/nakupni-radce
  • https://www.bydlimekvalitne.cz/jak-vybrat-cisticku-vzduchu-nejdulezitejsi-je-filtr-ale-reste-i-hlucnost