Jste zde

Jak vybrat myčku: Dívejte se na spotřebu vody a energie - rozdíly jsou násobné!

vestavěná myčka Zdroj: Shutterstock
Drhnout nádobí v ruce už vás nebaví? Tomu se nedivíme. Pokud navíc chcete šetřit s vodou, můžete se na myčku opravdu spolehnout. A jestli nevíte, jak ji vybrat, hned vám poradíme.

24. 3. 2025

Myčku nádobí, stejně jako pračku nebo ledničku, nevybíráte zas tak úplně často, abyste si hned byli jistí, po kterém modelu sáhnout. To je v pořádku, máme pro vás tipy, na co se zaměřit, aby vám nakonec myčka maximálně vyhovovala.

Opravdu s myčkou nádobí šetříme?

Když budete ručně mýt tolik nádobí, kolik se vejde do velké myčky, pravděpodobně na to vyplýtváte kolem 40 litrů vody. S kvalitní moderní myčkou můžete stáhnout spotřebu i na čtvrtinu! Je to ale opravdu záležitost lepších modelů, u nichž se výrobci snaží dosáhnout co nejmenší spotřeby vody. 

Na druhou stranu – když člověk žije sám nebo třeba jen s partnerem a nádobí moc nezašpiní, není pro myčku žádný velký důvod. 

shutterstock_2560549519.jpg

žena u myčky nádobí
Zdroj: 
Shutterstock
Myčku nádobí seženete už od 5000 Kč. Otázkou samozřejmě je, co od vybraného modelu očekáváte.

Ke spotřebě vody musíme samozřejmě započítat i spotřebu elektřiny, bez ní prostě myčka nepracuje. Tady zase musíme zdůraznit, že kvalitnější a propracovanější modely se vyplatí víc než ty „běžné“.

Při výběru se zaměřte na energetickou třídu, podobně jako u jiných spotřebičů. S myčkou třídy A+++ můžete za mycí cyklus zaplatit něco málo přes 3 koruny a za stejný mycí cyklus v myčce třídy A už je to přes 5 korun. A časem se to vážně nasčítá…

Návod, jak vybrat myčku. Které vlastnosti sledovat?

Po úvodním spořícím okénku přejděme k samotnému výběru myčky nádobí. Jakmile se do toho dáte, sledujte následující parametry a volte podle svých preferencí.

Rozměry a kapacita myčky

Výšku, šířku a hloubku samozřejmě řešte jako první. Než se dáte do jakékoli akce, potřebujete vědět, kolik máte na myčku místa. S rozměry pak jde logicky ruku v ruce kapacita spotřebiče. Výškově se myčky drží kolem 85 cm, vestavné bývají o pár čísel nižší.

Zatímco do širokých myček (kolem 60 cm) se vejde i 15 sad nádobí, do těch užších (kolem 45 cm) to bývá maximálně 10 sad. Do menších a míň početných domácností (případně třeba na chatu) se může hodit stolní myčka, která dokáže pojmout 6 sad.

Co je sada nádobí? Jedna sada sestává z hlubokého, mělkého a dezertního talířku, hrnečku, skleničky a příboru.

Volně stojící, nebo vestavná?

Rozdíl je jasný. Volně stojící myčku můžete postavit kamkoli, kam dokážete přivést elektřinu a vodu a odkud zvládnete vyvést odpad. Extra hlídejte výšku, pokud ji budete chtít instalovat pod kuchyňskou linku (což pravděpodobně budete). V případě nouze se dá z myčky odmontovat horní deska, aby se spotřebič vešel.

shutterstock_2512830229.jpg

otevřená myčka
Zdroj: 
Shutterstock
Odložený start nebo chytré navolení programu podle míry znečištění nádobí. To jsou jen některé z funkcí navíc.

Vestavná myčka, stejně jako jiné vestavné spotřebiče, celkově líp zapadne do interiéru, a to i díky tomu, že máte možnost zvolit dekor dvířek. Myčka se tak vizuálně snadno stane součástí kuchyňské linky. Dekor si ale často musíte zajistit sami a montáž vestavné myčky by měl provádět výhradně odborník

Spotřeba vody a elektřiny

Jak už padlo, spotřeba vody je v porovnání s ručním mytím obecně nižší a může se dostat i na čtvrtinu. U těch nejšetrnějších myček se s jedním mycím cyklem můžete dostat i k 6 litrům. A když to vezmeme z druhého konce – rozhodně by nemělo docházet k překročení 25 litrů. Co můžete se spotřebou udělat vy? Každopádně pouštět myčku pořádně naplněnou, abyste cyklus využili na maximum.

Samozřejmě chcete hlídat i spotřebu energie – tady se řiďte energetickou třídou, protože v tomto ohledu můžete ušetřit (nebo si připlatit a při vyúčtování lehce panikařit).

Hlučnost

Vlastností, která se může zásadně promítnout do ceny, je taky hlučnost. Pokud budete myčku zapínat večer, kdy o kousek dál sledujete televizi, případně by vás mohla rušit při spánku, zaměřte se na výběr tiššího modelu. 

Ty nejhlučnější myčky dosahují i 60 dB (což už je skutečně obtěžující), ty nejtišší asi o 20 dB míň, což je srovnatelné s běžným mluvením. Hlučnost pohybující se kolem 50 dB je ještě poměrně dobře snesitelná.

Teplota vody

Při výběru myčky nádobí nezapomeňte sledovat taky rozpětí mycích teplot, u některých model si nastavíte sami, na kolik stupňů chcete vodu ohřát podle toho, jak moc špinavé je nádobí.

Zatímco kolem teplota kolem 40 °C stačí na běžné a časté mytí použitého nádobí (na hlavní chody, dortíky a další), s teplotou 50 °C zpravidla dosáhnete nejvyššího možného využití prostředků na mytí nádobí.

Když budete mít nádobí v myčce víc dní, je lepší nastavit teplotu kolem 60 °C a pro mytí velmi znečištěného nádobí, které probíhá třeba 1x týdně, se hodí teplota vody asi 70 °C. Takové mytí je bezesporu nejintenzivnější, ale zase není potřeba plýtvat na něj energii, když myjete něco „lehčího“.

Sušení 

Spousta myček nádobí už je schopna taky lepšího sušení. Může jít jak o princip kondenzace páry, tak automatické otevření dvířek po dokončení mycího cyklu, aby nádobí schlo díky přirozené cirkulaci vzduchu.

Přednastavené programy

Spoustu přemýšlení a práce vám můžou usnadnit přednastavené programy. Ty se liší vesměs jen teplotou vody a intenzitou mytí. Ty nejlepší myčky dokážou nádobí „omrknout“ a podle toho samy zvolí odpovídající program. Účelem takového programu je co nejefektivnější a zároveň co nejúspornější umytí.

Funkce navíc

Aby byla myčka user-friendly, měla by mít taky nějaké ty (nad)standardní funkce. Mezi ně typicky patří:

  • odložený start, díky kterému nastavíte zapnutí myčky třeba na dobu, kdy jste v práci
  • osvětlení vnitřku pro lepší přehled
  • informace o stavu programu nebo časový údaj o tom, kdy bude hotovo
  • poloviční náplň pro případ, že chcete úsporně umýt ne zcela naplněnou myčku
  • zvukový signál, který vám dá vědět, jakmile mycí cyklus skončí
  • díky automatickému dávkování mycích prostředků nebudete muset řešit jejich množství – myčka to udělá za vás, aby byl výsledek co nejefektivnější
  • indikátor nedostatku leštidla a soli, abyste věděli, že myčce něco chybí

A můžou být i další. Čím víc nadstandardních funkcí bude vaše myčka mít, tím víc se to samozřejmě promítne do ceny…

Cena

V neposlední řadě vás bude zajímat cena, přesto jsme ji zařadili až na konec. Tu totiž ovlivňují jmenované vlastnosti myčky, na kterých budete (nebo nebudete) trvat. Půjde při tom o úspornost vody a elektřiny, hlučnost i přidané funkce a další možné vychytávky.

Stolní myčku nádobí seženete zhruba od 5 000 Kč, klasické užší myčky stojí už kolem 6 000 Kč a ty širší 7 000 Kč. Pokud vás zajímají nejdražší a nejvymazlenejší myčky, připravte si vyšší desítky tisíc korun – tedy klidně 70 000 Kč a víc. Kvalitní myčka se dá nicméně sehnat už kolem 10–15 000 Kč.

Použité zdroje:
•    https://www.alza.cz/jak-vybrat-mycku-art16642.htm
•    https://www.datart.cz/novinky/radce/jak-vybrat-mycku-nadobi
•    https://www.mall.cz/jak-vybrat-mycku