5. 2. 2023
Dřív byly myčky nádobí součástí vybraných podniků – restaurací, kaváren a podobných. Dneska už je máme v hojné míře i doma. Někdo už myčku nádobí považuje za nezbytnost, druhý o ní pochybuje a odolává. Je nutné ji mít, nebo si v pohodě vystačíte s ručním mytím?
Brnkání na strunu úspornosti
Nečastějším argumentem pro pořízení myčky nádobí, který nám společnost servíruje, je pravděpodobná úspora voda, a tedy i ve finále peněz. Pozitivní dopad to pak má i na přírodu. Nehospodárné mytí nádobí pod tekoucí vodou versus mycí cyklus myčky? Tenhle boj je dávno rozhodnutý.
Mytí nádobí v myčce je údajně až o 33 % úspornější než ruční mytí. Při zvolení správného programu se dá ušetřit i 50 % vody. Jsme ale u toho – je potřeba pouštět myčku se správným programem. A je tu ještě další věc.
Pokud žijete sami nebo v páru, v malém bytě, kam se spousta lidí chodí jen najíst, osprchovat a vyspat, může být návratnost investice poměrně dlouhá. Máte-li málo nádobí (protože proč ho mít pro jednoho nebo pro dva lidi hromadu), je možné, že myčku ani nenaplníte. A to ani za týden, kdy mimochodem nemyté nádobí začne pěkně páchnout, a celkově to není hezká představa.
Abyste se tohohle vyvarovali, potřebujete myčku s funkcí poloviční náplně. Jenže jakkoli slibně to zní, spotřeba vody a energie rozhodně není oproti běžnému programu poloviční.
Výhody myčky nádobí: efektivnější mytí a úspora vody
Neříkáme, že myčka nádobí není bezva věc. Dokáže ušetřit nejen vodu, ale úspornější modely zvládnou pracovat i s relativně nízkou spotřebou elektrické energie. Navíc prý člověk během jednoho roku stráví mytím nádobí 15 dní! Umíme si představit i lepší program, i když plnění a vyprazdňování myčky taky něco zabere.
Druhým ohromným plusem pro myčky je možnost mytí nádobí ve vodě teplejší než 45 °C, což je ještě přijatelné pro pokožku na lidských rukou (myčka pracuje s vodou o teplotě 50–70 °C).
Účinnější než obyčejné prostředky k mytí nádobí jsou tablety a jiné přípravky, které dokážou nádobí zbavit i možných bakterií a virů.
Z myčky taky vyndáte nádobí klidně už suché. Pokud nesnášíte utírání nádobí, pořádně se vám tím uleví. Navíc se nebudete muset pachtit s leštěním kousků, které mají pěkně vypadat.
Nevýhody myčky nádobí: Čekání na naplnění a nemožnost umýt všechno
Pokud nemáte početnou rodinu, zřejmě si na naplnění myčky nějaký ten den počkáte. Tedy za předpokladu, že ji budete mít vůbec čím naplnit, protože jsou věci, které by se do myčky neměly dávat. Třeba:
- nože, kterým vlivem velkého množství čisticích látek hrozí otupení čepelí
- sklenice na vysoké stopce
- nadrozměrné kusy nádobí, jako jsou plechy nebo velké hrnce
- extra znečištěné nádobí – větší nánosy je třeba nejdřív seškrábnout do odpadkového koše a pak teprve dát nádobí do myčky
- nádobí z citlivých materiálů – sem patří například dřevo, hliník, bronz, mosaz, křišťál nebo cín; lepší je si vždycky ověřit, jestli ten který kousek můžete v myčce vůbec mýt
Kromě toho vám samozřejmě myčka zabere kus místa v kuchyni. Pokud počítáte každý centimetr, nejspíš si nechcete prostor ubírat spotřebičem, bez kterého se snadno obejdete.
Další nevýhodou jsou možné poruchy a samozřejmostí musí být péče o myčku, abyste z ní nádobí za nějaký čas nevyndávali znečištěné nebo páchnoucí.
A zanedbatelné není ani neustálé dokupování příslušenství, jako jsou tablety nebo kapsle, leštidlo, sůl nebo vůně. Řešením je snad jedině výroba domácích tablet do myčky, které vás nakonec vyjdou podstatně levněji než ty kupované.
Použité zdroje:
- https://www.dtest.cz/clanek-958/jak-vybrat-mycku-nadobi
- https://washerhouse.com/cs/nuzhna-li-posudomoechnaya/
- https://www.veselebydleni.cz/magazin/mycky-nadobi-vyhody
- https://www.spotrebitelskytest.cz/magazin/myti-nadobi-v-mycce