25. 3. 2021
Mosaz je tak trochu citlivka
Ještě než se pustíme k samotným metodám čištění a babským radám, které vám s údržbou mosazi pomůžou, je třeba mít na paměti, že samotný materiál je velice křehký, náchylný k poškození a poškrábání. Proto je potřeba téhle vlastnosti přizpůsobit nejen samotný postup čištění, ale i hadřík nebo houbičku, kterou k čištění použijete.
Rozhodně se vyvarujte abrazivním čisticím prostředkům, agresivní chemii nebo drátěným kartáčům. S těmi totiž naděláte víc škody než užitku. Taky se připravte na to, že více znečištěný mosazný předmět bude potřebovat opakované čištění, než se znovu vrátí do své původní krásy. Proto se obrňte trpělivostí a hlavně trochou toho volného času. Připraveni? Tak jdeme na to!
Tip #1: Kyselina citronová
S odstraněním nečistot z mosazných předmětů pomůže řada dostupných přípravků. Jedním z nich je i kyselina citronová. Stačí mosazné předměty ponořit do roztoku s vodou a poté doleštit třeba zubní pastou. Stejnou službu jako kyselina citronová nám prokáže rovněž roztok soli a octa.
Tip #2: Olivový olej
Olivový olej neupotřebíte jenom v kuchyni, ale taky při údržbě mosazných předmětů. Jednoduše stačí mosazný předmět na 24 hodin ponořit do olejové lázně a víc se o něj nestarat. Po vylovení z lázně ale nezapomeňte předmět očistit a doleštit jemnou utěrkou. Zase bude jako nový.
Tip #3: Coca-cola
Oblíbený kolový nápoj si díky svému složení poradí i se zašlými nečistotami na mosazných předmětech nebo připáleným hrncem. Obsahuje totiž kyselinu fosforečnou, která je součástí některých čisticích prostředků. Mosaz můžete očistit hadříkem namočeným v kole, nebo předmět do kolové lázně rovnou ponořit a nechat ho tady odpočívat několik dlouhých hodin.
Přečtěte si taky: Jak vyčistit hliník? Pomůže ocet i popel. Do myčky ho ale nedávejte
Tip #4: Zubní pasta
Tuhle metodu používejte pouze u předmětů, kterým nějaký ten škrábanec už nemůže uškodit. Zubní pasty totiž často obsahují abrazivní mikročástice, které by mohly mosaz poškrábat. Přesto patří čištění mosazi zubní pastou a starým kartáčkem mezi to vůbec nejúčinnější.
Tip #5: Kečup
Jak vybrat ten nejlepší kečup jsme si už řekli v jednom z minulých článků. Věděli jste ale, že kečup nemusíte používat pouze v kuchyni? Skvěle s ním totiž vyčistíte zašlé mosazné předměty a to bez zbytečné námahy a komplikací. Připravte si jenom větší nádobu (dle velikosti čištěného předmětu), předmět do ní vložte a kečupem pokapejte. Nechte působit přes noc a očistěte měkkým hadříkem.
Tip #6: Bílý jogurt
Podobně jako kečup, cola nebo olivový olej funguje taky bílý jogurt. Opět jím stačí čištěný předmět v nádobě zalít a nechat pár hodin působit. Mosazný předmět následně opláchněte pod proudem tekoucí vody a doleštěte měkkým hadříkem.
Tip #7: Popel z kamen
Cigaretovým popelem snadno vyleštíte hliník, popelem z kamen stejně jednoduše mosaz. Recept našich babiček a prababiček říká, že stačí popílek z kamen smíchat s trochou vody. Jakmile umícháte černou pastu, naneste ji na mosazné části a leštěte jemným hadříkem. Tahle metoda je sice celkem zdlouhavá, na druhou stranu ale funkční.
Tip #8: Kyselé zelí a citron
Ani s kyselým zelím nebo rozkrojeným citronem nemůžete při čištění mosazi šlápnout vedle. Zelí na mosaz naházejte ve vyšší vrstvě, nechte několik hodin působit, opláchněte a dočistěte hadříkem. Rozkrojený citron pak můžete použít místou houbičky a zašlou mosaz s ním opakovaně přejíždět.