31. 3. 2022
Ruku na srdce – nákup některých plyšových hráček, zvláště tedy těch větších a objemnějších, ve své peněžence zcela zásadním způsobem pocítíte. Proto je potřeba jim věnovat odpovídající péči, aby dítku přinášely radost, pokud možno co nejdéle. V první řadě je proto potřeba důkladně prostudovat štítky, které jsou jejich součástí. Visačky vám napoví, jak konkrétní hračku čistit a čemu se při její desinfekci vyhnout.
Hračky, které můžou do pračky
Spoustu plyšových hraček můžete očistit vlhčeným hadříkem s trochou saponátu. Starší, více znečištěné nebo odolnější kousky pak bez ostychu hoďte do pračky. Zvolit můžete režim manuálního (šetrného) praní.
Pokud takovým programem pračka nedisponuje, vyperte je na 30 nebo 40 stupňů. Jen dávejte pozor na hračky, které v sobě mají zabudované hrací skříňky, obsahují malé pěnové kuličky, jsou staré a křehké nebo ty, u nichž během praní hrozí sražení či poškození odnímatelných částí.
Náš tip: Po vyprání nezapomeňte hračky důkladně vysušit! To proto, aby nezačaly plesnivět.
Hračky, které se s pračkou nesnesou
Pokud má dítko v pokojíčku hračky, které do pračky nesmí, bude je potřeba přeprat ručně. Nikdy při ručním praní nepoužívejte horkou vodu, která by mohla poškodit lepidlo použité v některých spojích hračky. Hračku proto perte jenom ve vlažné vodě, kam přidáte klasický čisticí prostředek nebo prací prášek. Nezapomeňte plyšáka pořádně vymáchat a opět ho nechat vyschnout na sluníčku nebo topení.
Parní čištění plyšových hraček
Alternativou mezi suchým a mokrým čištěním je čištění parní. To zajistí speciální parní čističe, které v sobě kombinují vysokou teplotu, tlak a vodu v plynném skupenství. Protože pára v kombinaci s vysokým tlakem a teplotou je nejúčinnějším způsobem, jak hračky nebo povrchy zbavit prachu, nečistot, virů, bakterií i roztočů, klasické čisticí prostředky nejsou při parním čištění potřeba. Použít je samozřejmě můžete třeba kvůli vůni. Hračky stačí propařit na několik sekund, a poté nechat vyschnout na šňůře nebo topení.
Dejte plyšáky k ledu
Jedním z méně známých způsobů, jak vyčistit plyšové hračky a zároveň je zbavit zákeřných roztočů, kteří často můžou za kašel nebo další zdravotní neduhy vašeho dítěte, je jejich očista v mrazničce.
Před vložením hraček do mrazáku je ale uložte do uzavíratelného sáčku. To proto, aby nepřišly do kontaktu s potravinami uloženými v mrazáku. Hračky nechte u ledu minimálně 24 hodin a pak je opět vysušte na topení nebo v sušičce.
Náš tip: V zimě můžete hračky položit na balkon, kde je necháte mrznout zmíněných 24 hodin.
Čištění hraček za pomocí jedlé sody
Posledním způsobem, jak plyšové hračky zbavit prachu a nečistot, je použití jedlé sody. Plyšáky sodou posypejte, měkkým hadříkem je do vláken zapracujte a nechte několik hodin působit. Poté důkladně vytřepejte, případně vysajte vysavačem.
Pokud očista houbičkou a jedlou sodou nepomohla, vezměte si na pomoc švédskou utěrku, namočte ji do čisté vody, důkladně vyždímejte a setřete znovu celý povrch plyšáka.
Jak často by se měly hračky čistit?
Údržbu plyšových hraček byste měli provádět pravidelně, a to ideálně jednou za měsíc. Čím je dítě menší, tím častější by desinfekce hraček měla být. Zvýšenou pozornost hračkám věnujte i ve chvíli, kdy je dítě nemocné nebo se z nemoci před krátkou dobou zotavilo.
Použité zdroje:
- https://www.homeincube.cz/uklid-detskeho-pokoje-vime-vycistit-hracky-udelat-plysaky/
- https://oblibenehracky.cz/jak-vycistit-plysove-hracky
- https://www.kupi.cz/magazin/clanek/13542-zavrete-plysaky-do-mrazaku-jak-cistit-a-desinfikovat-detske-hracky-podle-materialu