5. 10. 2019
Zatímco mladší a zdraví lidé si potrpí na funkčnost a design, ti starší potřebují s vybavením a zařízením získat pocit bezpečí, jistoty a soběstačnosti. Zvlášť pokud nemají ve zvyku oslovovat při každé příležitosti své děti nebo vnoučata. Právě soběstačnost a jednoduchost používání by mělo být mantrou, jakmile se do zařizování pustíte.
Do kuchyně na míru
Co si budeme nalhávat, nábytek na míru je obecně nejvhodnější a nejefektivnější způsob, jak si vybavit domácnost. U seniorů to platí dvojnásob. Jen tak můžete zajistit, že budou mít po ruce, co budou zrovna potřebovat. Pravidlo se týká nejen obývací stěny, ale taky kuchyňské linky. Senioři nepotřebují od každého druhu nádobí hodně kusů, zato se však musí dostat ke všemu, co potřebují – ať už jde o hrnek, talířek, misku, hrnec nebo pánvičku.
V kuchyni musí senior na všechno bez problémů dosáhnout.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Mnohem zásadnější je to v případě, že jde o osobu se sníženou pohyblivostí. A u těch na vozíčků je to ještě jiná písnička.
Pozor na chytré spotřebiče
Moderní spotřebiče nám usnadňují práci tak, jak se o tom předchozím generacím ani nesnilo. Mohlo by nás tedy napadnout dopřát ji seniorům, aby ušetřila práci i jim. Jenže je tu jeden kámen úrazu – senioři v drtivé většině případů nejsou na moderní technologie zvyklí a jen těžko se s nimi budou učit zacházet. Možná je v takové situaci lepší vsadit na klasiku a „jen“ zajistit její stoprocentně správné fungování.
Koupelna nemusí být zákeřná
Menší prostor, často s kluzkými dlaždicemi nebo nevyhovující vanou či sprchovým koutem. Takhle zákeřně může koupelnu vnímat většina starších osob. Koupelna pro seniory by měla především poskytovat dostatek prostoru, což je ve většina českých domácností trochu problém.
Pozor na kluzké povrchy, zejména v koupelně. Pád a zlomenina ve vyšším věku mohou být fatální.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Účelně volené prvky jsou pak základ. Chybět by neměla madla, sedátko do sprchy, případně ergonomicky tvarované kusy sanity. K dostání je například umyvadlo s vykrojením, které ocení každý vozíčkář.
Důležitou součástí koupelny by měla být protiskluzová dlažba. Jsou to právě dlaždičky, ze kterých mívají starší osoby strach – a právem. Jakýkoli pád znamená ve většině případů zlomeninu, která je upoutá na delší dobu na lůžko, ze kterého se v jejich věku už těžko vstává…
Sanitární keramiku už dnes můžeme pořídit se speciální úpravou, díky které se na ní nedrží tolik nečistot. Pro seniora, který chce být soběstačný, to bude znamenat méně náročný úklid. U vany by neměla chybět zástěna, která nedovolí namočení podlahy. Pokud dáte přednost sprchovému koutu, myslete na dostatečně široký vstup a bezbariérovost.
Namísto složitých technologických vychytávek kupte vašim prarodičům jednoduché a funkční přístroje.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Poslední koupelnový tip je taky důležitý. Nejen pro seniory je vhodné pořídit termostatickou baterii k umyvadlu, sprchovému koutu nebo vaně, aby se neopařili. Některé baterie mají i omezovač horké vody, takže bez jasného účelného konání nepustí vodu o vyšší teplotě než 38 °C.
Aby dveře nebyly překážkou
Těžko se zvlášť v panelákových bytech realizuje, nicméně musíme přidat i tip na posuvné dveře. Pro osoby s omezenou hybností nebo hendikepované je většinou dost složité otevřít klasické dveře, obejít je a ještě je za sebou zavřít. Posuvné dveře mohou tento proces maximálně zjednodušit. Navíc zajíždějí do stěny, takže nezabírají prostor, nemají práh a mohou být opatřeny bezpečnostním zámkem, který lze v případě nouze odemknout i z opačné strany, než ze které byly dveře zamčeny.
Pokud plánujete zařídit domácnost pro seniora, neberte nic na lehkou váhu. To, co se nám zdá jako snadné a automatické, pro ně může být obtížné. Vybírejte pečlivě!