29. 3. 2024
Nevybírejte květináče jen očima! Kromě jejich velikosti, barevného provedení a celkového vzhledu je také důležitý materiál, ze kterého jsou vyrobené, neboť do jisté míry předurčuje účel pěstování i typ pěstovaných rostlin. Pojďte se proto s námi podívat, co všechno je třeba při jejich výběru zvážit a pusťte se do přesazování.
Keramické květináče
Květináče z pálené hlíny jsou léty ověřená klasika, která se těší stále velké oblibě. Více se hodí do rustikálně zařízené místnosti i k domům, jejichž interiér je zařízený ve starožitném stylu, a skvěle vypadají na chatách i chalupách.
Vyrábí se v mnoha velikostech i tvarech a sehnat můžete hladké i zdobené. Snadno se rozbijí, jsou těžší, mnohdy dražší a venku zvládnou vysoké teploty i přímé slunce. Velmi často však neodolají silným mrazům a následkem vlhkosti, kterou do sebe natáhnou, prasknou.
Povrch keramického květináče je porézní. Ke kořenům propouští vzduch a také umožňuje rychlejší odpařování vody, takže se nemusíte bát přemokření substrátu. Nicméně rostliny, které si rády libují ve vlhčím prostředí, budou strádat.
Stejně tak budou strádat i nově přesazené rostliny, jelikož suchý keramický květináč do sebe natáhne všechnu vlhkost ze substrátu. Pokud však květináč den předem namočíte do vody, aby do sebe natáhl vodu, můžete trápení nově přesazené rostliny z nedostatku vláhy předejít.
Pamatujte! Květináče z pálené hlíny jsou vhodnější pro rostliny, které mají rády spíše sušší substrát.
Nevýhodou keramických květináčů je také složitější údržba a nevzhledné mapy, které se po čase objeví na jejich povrchu. Naštěstí ale existuje spousta způsobů, jak je odstranit.
Můžete je okartáčovat železným kartáčem nebo rejžákem, popřípadě celý květináč můžete také ponořit do vody z vylouhovaných bramborových slupek. Počítejte však s tím, že se bílé mapy po čase objeví znovu.
Tip: Nevyhovuje vám vzhled keramických květináčů? Vyzkoušejte decoupage či krakelování. Zdobící techniky, které vás jistě zaujmou.
Plastové květináče
Plastové květináče jsou v dnešní době stále oblíbenější, neboť jsou levné, odolné, lehké a hodí se do moderních interiérů. Sehnat se dají v mnoha tvarech, barvách i velikostech a na rozdíl od keramických květináčů je lze také snadněji vyčistit a zbavit všech choroboplodných zárodků.
Na osluněná stanoviště volte raději světlé květináče. Tmavé do sebe akumulují velké množství tepla a mohou způsobit přehřátí organismu rostliny. U plastových květináčů navíc hrozí i zapaření substrátu.
Lépe odolají mrazům a přes své stěny nepropustí vzduch ani vodu, což při neopatrném zalévání může způsobit přemokření substrátu a následný úhyn rostliny. Na druhou stranu není však potřeba tak častá zálivka, neboť substrát udrží déle vlhký.
Pamatujte! Květináče z plastu jsou mnohem vhodnější pro rostliny, které mají rády vlhké prostředí a při přelití nehrozí jejich odumření.
Zdroj:
- https://www.nasdum.eu/jak-vybirat-kvetinace-plastove-nebo-hlinene/
- https://living.iprima.cz/plastove-nebo-hlinene-oba-druhy-kvetinacu-maji-sve-vyhody-i-nedostatky-196569
- https://www.bydleni.cz/zprava/Proc-se-pri-vyberu-kvetinace-zamerit-na-material-Je-lepsi-plast-nebo-keramika
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/kvetinac-keramicky-nebo-plastovy-24473.html
- https://abecedazahrady.dama.cz/clanek/kvetinac-z-palene-hliny-nebo-kvetinac-plastovy