28. 6. 2023
Jedlá soda na zahradě má široké spektrum využití. Ochrání například rostliny před různými nemocemi a škůdci a pomůže jim k bohatší úrodě.
Další její vlastností je i přirozené snižování kyselosti půdy. Rostlinám se ve společnosti jedlé sody daří lépe, protože podporuje jejich růst i vývoj plodů. Můžete ji navíc využít jak v péči o dospělé rostliny, tak i o sazenice. Vyrobíte z ní i ekologické hnojivo nebo domácí repelent proti hmyzu.
Jedlou sodu můžete na zahradě využít například:
- K léčbě plísňových a jiných nemocí plodin,
- jako přírodní čisticí prostředek venkovních předmětů,
- k odstranění pachu ze zahradního nářadí,
- proti plevelu,
- jako domácí repelent proti hmyzu,
- na oživení řezaných rostlin a květin,
- proti škůdcům a chorobám.
Jedlá soda jako přírodní fungicid
Sloučeniny v jedlé sodě mají schopnost zabránit rozšíření spor plísní. Proto ji můžete použít jako účinný fungicid. Stačí smíchat čtyři lžičky sody bikarbony s litrem vody. Směs použijte na růže, na hrozny a révu, když se ovoce začne objevovat. Pomáhá i při černé skvrnitosti, protože mění pH na listech rostlin, což ztěžuje houbám infikování rostlin.
Pryč se škůdci
Všimli jste si, že rostliny napadly mšice nebo vlnatky? Jako první pomoc můžete využít jedlou sodu. Převařte litr vody a přidejte do něj přibližně půl lžičky sody. Důkladně rozmíchejte, nechte dobře vychladnout a přelijte do mechanického rozprašovače.
Pak již můžete stříkat přímo na rostliny. Pokud do směsi kápnete pár kapek alkoholu, bude boj s vlnatkami ještě účinnější a rychlejší.
Zálivka pro okurky a pomoc pro rajčata
Ve chvíli, kdy vám začnou listy i mladých okurek předčasně žloutnout a plody se přestanou správně rozvíjet, můžete je zkusit zachránit zálivkou s jedlou sodou. Tu si připravíte smícháním lžíce jedlé sody a deseti litrů teplé vody.
Po zchladnutí nalévejte ke každé rostlině asi půl litru roztoku jednou týdně. Pokud pěstujete kromě okurek i rajčata, přidejte trošku sody do zeminy po odkvětu. Rajčata budou zdravější, šťavnatější a taky sladší.
Mohlo by vás zajímat: Tipy na jedlý balkon: Poradíme, jak vypěstovat rajčata nebo okurky
Květiny, na kterých budete moci oči nechat
Jedlá soda prospívá i růžím, muškátům, ale i begóniím, hortenziím, stračkám a dalším květinám. Ve dvou litrech vlažné vody proto rozmíchejte 1 lžíci jedlé sody a nechte vychladnout. Zálivku s obsahem sody aplikujte na půdu kolem rostlin zhruba jednou za dva týdny.
Domácí repelent proti hmyzu
Smíchejte 1 polévkovou lžíci jedlé sody v šálku vody a pomocí rozprašovače roztok aplikujte po celém bytě či nejbližším okolí. Nejenže soda dokonale zneutralizuje veškeré pachy, ale působí také jako účinný repelent k odpuzování hmyzu. Funguje hlavně na kousavý a bodavý hmyz, jako jsou komáři a vosy.
Už žádní otravní mravenci
Pokud jste doma nebo na zahradě objevili kolonii mravenců, vyžeňte je ekologicky pomocí jedlé sody. Místa, kde si zrovna udělali hnízdo a často se zde vyskytují, posypte jedlou sodou a proces zopakujte několikrát během týdne. Nebude to dlouho trvat a mravenci se odstěhují na jiné místo.
Přečtěte si také: Jak se zbavit mravenců: Pomůže nastrouhaná křída i skořice
Roztok proti padlí
Padlí způsobuje velké problémy v zahradách s vysokou vlhkostí. Nejvíce obvykle ohrožuje ostálky, netýkavky, tykve a okurky.
Abyste rostliny před nemocí ochránili, smíchejte jednu polévkovou lžíci sody bikarbony, čtyři litry vody, jednu polévkovou lžíci rostlinného oleje a jednu polévkovou lžíci prostředku na mytí nádobí. Promíchejte a přelijte do postřikovače. Používejte jednou týdně, když není moc slunečno.
Rostlinné hnojivo
Hnojit rostliny a plody nemusíte jenom drahými hnojivy koupenými v hobby marketech nebo zahrádkářství. Účinné a ekologické hnojivo si vyrobíte i z jedlé sody a několika dalších surovin.
Smíchejte jednu lžíci epsomské soli s čajovou lžičkou sody bikarbony a půlkou lžičky domácího amoniaku. Tuto směs přilijte do litru vody a dobře promíchejte. Použijte jednou měsíčně smícháním osminy až čtvrtiny koncentrátu se čtyřmi hrnky vody v zálivce.
Mohlo by vás zajímat: Kromě sody vykouzlíte přírodní hnojivo i z popela, starého pečiva nebo kopřiv
Už žádný nevzhledný plevel
Sodou můžete posypat místa, kde se tenhle nezvaný návštěvník nastěhoval. Takto zlikvidujete naklíčené rostliny plevele a zabráníte množení nových. Pokud ale chcete zničit plevel na záhonech, prášek navlhčete vodou z hadice. Dávejte však pozor, aby se soda nedostala na prospěšné plodiny nebo na trávu.
Zbavte se slimáků
Začali si na vaší úrodě pochutnávat slimáci? Ještě než sáhnete k drastičtějším metodám, zkuste je ze záhonu vyhnat obyčejnou jedlou sodou. Místa výskytu jednoduše navlhčete vodou a posypte asi dvěma hrnky sody bikarbony (mimo rostliny). Případně po půl hodině nalijte na místo ještě sklenici octu.
Použité zdroje:
- https://www.ireceptar.cz/zahrada/jedla-soda-rajcata-papriky-30000623.html
- https://living.iprima.cz/zahrada-jedla-soda-pestovani-ruze-muskaty-rajcata-okurka-slimaci
- https://homebydleni.cz/zahrada/rady-a-tipy/jak-vyuzit-sodu-bikarbonu-v-zahrade-budete-prekvapeni-kolik-moznosti-nabizi/
- https://bydleni.magazinplus.cz/971-uzitecne-tipy-jak-vyuzit-jedlou-sodu-na-zahrade-dokaze-zazraky.html