4. 6. 2021
I přesto, že se v recyklaci řadíme na přední příčky a rok od roku stále více třídíme, existuje stále ještě odpad, se kterým si buď nevíme rady, nebo se nám recyklovat prostě nechce.
Novinka v třídění!
"Plata od vajec a ruličky od toaletního papíru nebo papírových utěrek rozhodně nepatří do modrého kontejneru na papír, protože tolikrát recyklovaný papír už není možné dále recyklovat."
Snad každý z nás tuhle větu už slyšel a konečně se většina z nás touhle větou začala i řídit. S čistým svědomím jsme tak tento odpad začali házet do komunálního odpadu. Jenže dnes už je všechno zase jinak!
Recyklační technologie jdou stále kupředu a plata od vajec ani ruličky od toaletního papíru či utěrek už dávno nepředstavují konečný výrobek v řetězci recyklací a mohou se dále využít. Do modrého kontejneru, který je určen na papír, tak rozhodně patří!
Už žádné lití oleje do záchodu
Likvidace použitého fritovacího oleje nebo tuků po smažení vylitím do dřezu nebo spláchnutím do záchodu je velmi rozšířený nešvar, kterého se dopouští stále mnoho z nás, protože si většinou neuvědomujeme důsledky svého chování. Následky však bývají velmi nepříjemné a mnohdy je jako plátci zaplatíme na stočném. Přitom tuky jsou dále recyklovatelné a do kanalizace rozhodně nepatří!
Použité jedlé oleje a tuky patří do speciálního kontejneru nebo do sběrného dvora.
Baterie mohou vážně ohrozit životní prostředí
Bohužel jako národ také zaostáváme v recyklaci vybitých baterií. Mnoho z nás totiž stále razí myšlenku, že jedna vybitá baterie vyhozená do komunálního odpadu ještě nikoho nezabila. Jenže teď si vemte, že takto uvažuje každý! Ročně tak na skládkách a ve spalovnách skončí mnoho baterií, které mohou kontaminovat půdu, ovzduší i podzemní a povrchové vody.
Vybité baterie by nikdy neměly skončit v obyčejném odpadkovém koši, protože se jedná o nebezpečný odpad, ale vždy byste je měli odnést na sběrné místo, které najdete téměř na každém kroku. V supermarketu, ve škole, v mnoha firmách i u všech prodejců, kteří baterie prodávají.
Vyhozené léky se mohou dostat do nesprávných rukou
Stejné nebezpečí riskujeme i v případě, že do komunálního odpadu vyhazujeme nevyužitá nebo prošlá léčiva. Stejně jako baterie se totiž řadí také mezi nebezpečný odpad, který v případě nesprávné likvidace může ohrozit životní prostředí.
Nepoužité léky patří jedině do lékárny, kde zajistí jejich bezpečnou likvidaci.
Zbytky jídla patří do popelnice!
A v neposlední řadě si záchod nepleťte s odpadkovým košem! Nejenže do záchodové mísy nepatří dámské hygienické potřeby, vlhčené ubrousky a již zmíněné léky a olej, ale také byste do záchodu nikdy neměly splachovat zbytky jídla. Hrozí totiž nejen ucpání toalety!
Zbytky jídla jsou také totiž výbornou pochoutkou pro potkany žijící v kanalizační síti. Svým nedbalým chováním je tak nevědomky krmíte.