Uklidí sníh, poseká přerostlou trávu, zkypří půdu, a postará se tak o nadprůměrnou úrodu. Ptáte se, co je to za superstroj? Jde o kultivátor, multifunkční zahradní zařízení, které má univerzální podvozek a k němu spoustu příslušenství.
13. 1. 2014
Kultivátor je výkonná pohonná jednotka, ke které je možné pořídit ohromné množství příslušenství. A i když jsou jeho pořizovací náklady vyšší, snadno pak nahradí jednoúčelové stroje – a ve výsledku tak vlastně ušetříte.
Výhodou kultivátoru v tomto ročním období je v první řadě to, že s přídavným vybavením získá v minutě vlastnosti sněhové frézy.
Vyberte ten správný
Při jeho pořízení nicméně počítejte s tím, že kultivátory mají různé vlastnosti a funkce, které jsou určeny pro různé typy a velikosti zahrad. Něco jiného potřebuje majitel sadu, něco jiného majitel vinohradu a úplně jiné funkce ocení majitel rekreační chalupy s velkou loukou. Při výběru kultivátoru se pak tedy zaměřte na tyto parametry:
- Dvoudobý spalovací motor je nejčastější druh motoru u kultivátorů, pracuje na benzíno/olejové směsi.
- Čtyřdobý spalovací motor odstranil potřebu míchání ropy a zemního plynu.
- Elektrický startér vám dodá pohodlí v podobě startovacího tlačítka, což eliminuje roztahovací startování.
- Maximální hloubka a šířka, kterou dokáže kultivátor zpracovat, se u různých modelů liší. Vybírejte si podle velikosti a typu zahrady, kterou plánujete.
- Zpětný náhon poháněného kultivátoru vám dodá mnohem větší mobilitu při manipulaci se stojem.
- Správné pneumatiky poskytují vynikající ovladatelnost a zlepší pohon.
Při práci s kultivátorem pak platí jeno zlaté pravidlo - udržujte stoj v čistotě, aby zbytečně nedocházelo k poničení ozubců, nebo motoru. Výrobci často doporučují pořídit si vysokotlaký čistič, který je rychlý a efektivní.
Jak správně zorat zahradu?
S kultivátorem můžete zahradu i zorat. A to celkem snadno. Úrodná půda je základem pro každý zahradní projekt. Zeleninové zahrady a výsadbová lůžka potřebují bohatou, kyprou, odvodnitelnou půdu, která co nejlépe zajistí růst kořenů. Nicméně je třeba dodržet správný postup:
- Přečtěte si pokyny výrobce, pečlivě se seznamte s ovládacími prvky a jak s nimi zacházet bezpečně. Ujistěte se, že máte vhodné ochranné pomůcky a oděv při orbě.
- Nastavte ozubce pro příslušnou hloubku. Použijte mělké nastavení, pokud začínáte na tvrdé, zhutnělé půdě. Pro měkčí půdu, můžete začít na střední nastavení.
- Spusťte orací zařízení a následujte pokyny výrobce.
- Zapojte ozubce a pomalu a rovnoměrně přejíždějte přes zahradu. Nechte kultivátor pracovat.
- Poté, co obděláte celou zahradu, nastavte ozubce na nejhlubší nastavení a začněte dělat kolmé průchody k prvnímu průchodu řádků. Zas plynule a pomalu orejte celou plochu.
- Takto pokračujte, dokud obdělaná půda nebude rozryta asi do hloubky asi 8 cm.
A pak už se jen těšte na úrodu, která bude díky správně zkypřené půdě nadprůměrná…