8. 4. 2017
Původ má v západním Středomoří – vždyť kdo by neznal ikonické jemně fialové lány v oblasti Provence, postupně se ale rozšířila do celého Středomoří a výborně se jí daří i u nás. Aby ne – je nenáročná a v záhonku nebo ve velkém květináči jí bohatě postačí, když si jednou za delší dobu vzpomenete na mírnou zálivku. Nehnojte, nezalévejte pravidelně, na to si levandule nepotrpí. Ocení ale přímé slunko.
V květináči potřebuje levandule dostatek prostoru
Pokud chcete levanduli pěstovat v květináči, dopřejte jí dostatek prostoru. Květník by měl být minimálně dvakrát tak široký jako levandulový bal. Slušet jí to bude v terakotovém květináči (už cítíte ten závan Středomoří?), nic ale nezkazíte ani tím, když květináč ukryjete do bílého obalu a kolem něj uvážete širokou stuhu z organzy.
Levandule krásně voní a její vůně navíc uklidňuje a odpuzuje i moly!Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pokud se rozhodnete levanduli sklízet, sušit a následně aranžovat, střihejte květy ještě předtím, než se rozvinou. Když tenhle okamžik prošvihnete, opadají vám drobné kvítky ještě předtím, než je svážete do kytice, nebo naaranžujete do věnce.
Levanduli sluší jednoduchost
Mimochodem, levandule je krásná sama o sobě, proto nevymýšlejte nic složitého. Stonky zbavené listů a „jen“ s květy na vrcholu svažte jednoduchým přírodním provázkem a ten pak překryjte širší stužkou, třeba jen v jiném odstínu fialkové barvy.
Dozdobte kvítky levandule slavnostní tabuli. Není potřeba nic složitého, jen je zasuňte do kroužků na ubrousky.Zdroj: www.bigstockphoto.com
I věnec z levandule by měl být jednoduchý – jednotlivé snítky zapíchejte do aranžovací hmoty, tu a tam přidejte sušenou růžičku v jemné růžové barvě a ostatní ozdůbky si odpusťte, věnec bude krásný právě díky své jednoduchosti.
Trápí vás doma moli? I s těmi vám může pomoci levandule. Vložte mezi prádlo, případně i do potravinové skříně pytlíčky s nasušenými květy. Chcete se s nimi pochlubit? Pak levanduli nasypte do drobných pytlíčků z plátna v přírodní barvě a nahoře zavažte stužkou, nebo vsaďte na průhledné pytlíčky z organzy.
Levandule má uklidňující účinky a pomáhá proti nespavosti. Spíčku před spaním ale raději nezapalujte.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Levandule zahání nespavost
Kromě toho má levandule jako bylinka zklidňující účinky, působí proti bolestem hlavy, zahání nespavost a odbourává nervozitu. Je ideální vůní do ložnice – jen to s ní nesmíte přehnat, musí působit nevtíravě. Provoňte si domov éterickým levandulovým olejem v aromalampě nebo si zapalte svíčku s levandulovou vůní.
Lány voňavé levandule byly a stále jsou inspirací pro Provence styl bydlení.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Vyrobit si doma můžete i levandulovou sůl do koupele a hospodyňky mohou levandulové kvítky použít i na ovonění cukru, který používají na pečení moučníků.
Jednoduchou, ale zároveň působivou dekorací jsou i palice pletené z levandulových stonků, kterými jsou protažené barevné lesklé stužky. Kontrast lesku a rustikální krásy levandulových stonků zaujme na první pohled.
Levanduli to bude slušet i v jednudhcých vazbách s dalšími kv+tinami v podobných barevných tónech.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Levandule je častou příměsí v kosmetice - vyzkoušejte levandulové mýdlo nebo sůl do koupele.Zdroj: