Ne každý si může dovolit vilu s 15 pokoji a dvěma koupelnami. Malé byty jsou také často takzvané startovací byty, kde svůj společný život začínají mladé páry. Poradíme vám pár tipů, jak si takové bydlení „zvětšit“.
16. 1. 2013
„Naskládat se“ a společně žít na ploše jen několika málo desítek metrů čtverečních, neřkuli v malé garsonce, to chce velmi silné nervy, pořádnou míru tolerance a také cit pro to, jak takový malý prostor vybavit.
Pokud tento cit nemáte, pak se určitě poraďte s bytovým architektem nebo designérem. Češi sice za jejich služby neradi platí, protože si myslí, že to samé přeci zvládnou i sami, není to ale pravda. Zkušený bytový designér už má svou práci „v oku“ a zná triky, jak zkrotit i velmi malý prostor. Co tedy bytoví designéři radí a čím se řídí?
Zbavte se všech cetek a zbytečností!
Mušličky z dovolené před deseti lety, sbírka pohledů, oblečení, které už vyšlo z módy a je vám malé… Proč tohle všechno schovávat? Spoustě z nás je líto staré věci vyhodit, ale uvědomme si, že prostor, který zabírají je náš prostor. Vždyť tam, kde se povaluje krabice s mušlemi, by mohl být vkusný fotorámeček s fotkou z té samé dovolené!
Světlé barvy a zrcadlové dveře – tak vypadá skříň, která opticky zvětší malou místnost. Zdroj: skrinevlach.cz
Navíc jde velmi často o lapače prachu, které klimatu v bytě rozhodně nepřidají a akorát přidělávají práci. Pokud vás baví každý týden pobíhat po bytě s prachovkou, směle schraňujte své poklady dál, v opačném případě buďte nekompromisní a tvrdí!
Pořiďte si vestavěný nábytek!
Pokud jen trochu můžete, vyměňte všechny masivní kusy nábytku za nábytek vestavěný. Vhodně umístěné a dostatečně velké vestavěné skříně třeba v předsíni do sebe často ukryjí všechno, co je potřeba. Ideální stav je, pokud si pořídíte model „od podlahy ke stropu“ se zrcadlovými posuvnými dveřmi – právě zrcadlová plocha totiž prostor neuvěřitelně opticky zvětší.
Další možností je umístit vestavěnou skříň do ložnice a nebát se ani varianty, kdy část skříněk zasahuje i do prostoru nad hlavami nad postelí.
Vsaďte na světlé barvy!
„Barevná pravidla“ jsou jasná a jednoduchá: Podlaha by měla být světlá a sladěná ve všech místnostech, strop by měl být ještě světlejší než podlaha (jinak na vás bude „padat“), na stěny malého bytu patří světlé barvy, případně doplněné výraznými doplňky v tmavých barvách. Vše by navíc mělo večer ozařovat kvalitní osvětlení.
Pracovní kout „napasovaný“ do rohové knihovny. Zdroj: skrinevlach.cz
Na okna rozhodně nepatří silné a tmavé závěsy, raději vsaďte na horizontální, nebo aktuálně moderní vertikální žaluzie.
Investujte do nábytku na míru!
Pracovní kout důmyslně ukrytý ve skříni, originální poličky a skříňky umístěné na zdech a ve výklencích, sklápěcí postel. Pravda, nábytek na míru je pořádně drahý špás, ale investice do něj se vyplatí.
V malém bytě musíte využít každý kout a ne s každým kusem nábytku z obchodního domu se vám to podaří. Zkušený řemeslník ale dokáže využít i místa, na která byste ani nepomysleli. Nehledě na to, že na míru vyrobený nábytek déle vydrží.
Truhlářství Pavel Vlach nabízí výrobu vestavěných skříní, kusových šatních skříní i dalšího nábytku přímo na míru. Poradí si i s výrobou kuchyně na míru. Nabízí spolehlivost, kvalitu a serióznost – a to vše za nízké ceny.