3. 11. 2016
Nezřídka se stává, že dojde k nevhodné volbě barev nebo celkovému uspořádání, které pak člověka ruší ve chvíli, kdy potřebuje v klidu načerpat nové síly. Na následujících řádcích vám prozradíme, na co všechno byste měli dávat pozor.
Barvy, které se do ložnice hodí
Zcela bez obav si můžete ložnici zařídit v neutrálních barvách, jako je bílá nebo šedá. Oblíbené jsou jemné pastelové barvy, ale i u nich už musíte brát v úvahu to, zda nejsou příliš studené nebo nepodporují činnost mozku, a tak vám nedají spát.
Podle Feng Shui, které jsme o pár řádků výše zmínili, jsou ideální barvy na stupnici od bílé po čokoládově hnědou. Kromě toho lze ještě doporučit uklidňující zelenou, červenou pro každého, kdo ji má rád a kdo je zimomřivý, nebo modrou pro horkokrevné a psychicky vyrovnané jedince.
Barvy, které si do ložnice raději nepouštějte
Některé barvy jsou v ložnici tabu. Rozhodně buďte velmi opatrní s fialovou, která podporuje kreativitu a mozkovou činnost – vy totiž v ložnici nechcete přemýšlet, nýbrž odpočívat. Další v řadě nevhodných barev je žlutá a oranžová. Obě jsou příliš veselé, výrazné a podporují komunikaci. Proto se hodí spíše do obývacího pokoje.
Na pomezí těchto dvou pólů stojí například růžová barva, která si může najít své příznivce, ale když je příliš sytá a je jí moc, místnost může působit až dětinsky.
Materiály v ložnici
Pokud svou ložnici vyvedete v nějakém konkrétním stylu, jistě budete v otázce materiálů vycházet z toho, jestli onen styl doporučuje konkrétní materiály. Toužíte-li ale po nadčasově vyhlížející ložnici, v níž vám bude dobře i za několik let, určitě vsaďte na tyto materiály:
- dřevo
- kámen
- ratan
- korek
- vlna
- bavlněný satén
- bavlna
Všechny tyto materiály se týkají nábytku, doplňků i nezbytných textilií. Jsou přírodní, navozují hřejivý dojem a jsou příjemné na dotyk.
Specifické jsou všechny plastové či kovové části nábytku nebo doplňky – plast může působit příliš lacině a kov zase studeně.