Jste zde

Moderní tapety – jsou z vliesu, pohlcují pachy a navrhují je známí designéři

Zdroj: Lavmi.cz

Tapetám že odzvonilo? Ale kdeže! Česko je v posledních letech tapetovou velmocí. Dokázalo to i na zimním světovém veletrhu ve Frankfurtu nad Mohanem.

12. 1. 2013

Papírové tapety – složité lepení, vzory, které neohromily, a povrch, který po několika měsících zašedl a odřel se. Pamatujete? I proto velká část z nás od tapet ustoupila a vsadila na malbu. Jenže tapety se vrací – na lepších materiálech, a se vzory, na nichž pracují uznávaní designéři.

Tapety už nejsou z nouze ctnost, ale trendy záležitost, díky které je možné za pár hodin proměnit interiér absolutně k nepoznání. A nutno poznamenat, že české firmy jsou v oblasti inovací tapet a jejich materiálů a vzorů velmi aktivní. Předvedly to i na veletrhu Heimtextil v Německu.

Tapety z papíru – i s nanovlákny a kamínky

V Česku existuje jediný výrobce tradičních papírových tapet – firma Vavex. A ta se musí pořádně ohánět, aby v konkurenci odolnějších vliesových a vinylových tapet obstála. Na veletrhu v Německu tak představila tapety, které jsou samozhášivé. Dál třeba i tapety, které rozkládají pachy. Ty jsou prý ideální do prostor, kde se kouří.

Ostatně o tom, jak těžké je zbavit se cigaretového zápachu pojednává článek: Bydlení s kuřákem: Kouř a zápach všude. Jak se jich zbavit?

V českých obchodech jsou teď nově dokonce k sehnání tapety s nanovlákny, které zajišťují tepelnou a zvukovou izolaci! Nebo tapety, které jsou zdobené barevnými kamínky. Koho by tohle ještě před pár lety napadlo!

tapeta3

Takhle si moderně pojaté tapety představují ve firmě Vavex, která jediná v Česku vyrábí papírové tapety. Zdroj: www.kralovstvitapet.cz

Lavmi – design nade vše

Druhým českým „tapetovým“ zástupcem byla na veletrhu firma Kreativní prostor Lavmi. Její tapety jsou designérským skvostem. Autorka Babeta Ondrová původně tvořila pro Vavex, Lavmi je její vlastní počin.

Lavmi tvoří hlavně vliesové tapety – právě ty jsou v posledních letech nejrozšířenější. Vlies je pevný a velmi odolný materiál, na který je možné nanést téměř jakýkoli vzor, včetně vzorů plastických. Dnes existují i takzvané obrazové tapety, kdy je celý motiv ukrytý v jedné roli. Člověk ji jen podle pokynů nastříhá a nalepí. Cena obrazu na jednu stěnu se pak pohybuje okolo šesti tisíc korun.

Vlies – jednička mezi tapetami

U klasických vliesových tapet pak ceny obvykle začínají na pěti stech korunách za 5 metrů čtverečních (jednobarevná tapeta) a stoupají až k 800 korunám za stejnou plochu. Obrovskou výhodou vliesových tapet je fakt, že jsou voděodolné a tudíž umyvatelné – jde o ideální volbu do dětského pokoje. Pokud navíc člověk před nalepením zeď napenetruje, jde tapeta bez problémů a bez poškození zdi snadno sundat.

tapeta1

Obrazové tapety - na tomto snímku v podání Kreativního prostoru Lavmi. Vyjde vás na zhruba šest tisíc korun, ale uděláte s ní díru do světa. Zdroj: Lavmi.cz

Při lepení vliesových tapet je také velmi důležité kvalitní lepidlo. Materiál, ze kterého jsou vyrobené, je poměrně těžký. Výrobci proto často doporučují přidat do klasického tapetového lepidla ještě lepidlo disperzní.

Lepení vždy začínejte u okna a pásy tapet lepte od středu směrem k okrajům – vyvarujete se tak zbytečně velkému množství vzduchových bublin. To, že by měl být povrch, na který se lepí, čistý, savý, rovný a hladký, je samozřejmost. Pak už stačí jen několik hodin práce a nový interiér je na světě.