25. 6. 2022
Tapety v posledních letech hlásí comeback. Zapomeňte ale na pracné nanášení lepidla, přenášení promáčených a ztěžklých tapet na stěnu a vzdychání nad nerovnostmi a vzduchovými bublinkami. Dnes je tapetování mnohem jednodušší.
Tradiční (a přiznejme si – nepraktické) papírové či vinylové tapety vytlačují vliesové tapety - a to zejména díky své snadné aplikaci. Velký návrat hlásí i textilní tapety. Manipulace s nimi je sice náročnější, ale dokážou místnosti vdechnout luxus.
Každý typ tapety má své kladné výhody i slabší stránky a výběr je jen na vás – sáhnete po luxusu a kvalitě, nebo dáte přednost levnějšímu typu?
Zařizujete dětský pokojík?
Nejlevnější alternativou, nicméně stále efektní alternativou, jsou papírové tapety. Svými vlastnostmi nemohou konkurovat jiným typům, jsou nejméně odolné, pro jejich použití ale hraje nízká pořizovací cena. Slabou stránkou papírových tapet je i menší škála vzorů a nezapomeňte ani na náročný způsob lepení.
Lepidlo se aplikuje na rubovou stranu vlhké tapety a po promáčení se ztěžklé pásy tapet přenášejí na stěnu. Navíc člověk musí projevit i pevné nervy, navlhčené pásy se totiž smršťují, či natahují.
Nicméně rozhodnete-li se zútulnit dětský pokojík, nejsou špatnou volbou. Nejen, že dětských motivů je na trhu nepřeberné množství, ale projeví-li dítě svou kreativitu fixkou, propiskou nebo pastelkami, tolik to nebolí.
Chcete vytapetovat koupelnu? Obrňte se při lepení trpělivostí!
Nejznámějším, ale dnes už téměř překonaným typem tapet, jsou tapety vinylové. Pro své vlastnosti stále patří k nejodolnějším. Jsou odolné vůči otěru, zakryjí nerovnosti a díky své voděodolnosti logicky udělají parádu i v prostředí, kde je vlhko.
Nicméně při lepení musíte projevit minimálně stejnou dávku trpělivosti jako u papírových tapet. Lepidlo se totiž nanáší nejen na pás, ale i na stěnu. Výběr motivů také není příliš široký, rozhodně ale dostačující, pokud se chystáte vytapetovat třeba právě koupelnu.
Vliesové tapety. Zn.: I pro začátečníky
V mnoha ohledech jsou nejlepší tapety vliesové. Ty jsou vyráběny z textilních a syntetických vláken. Jsou odolné, omyvatelné, prodyšné, takže zabraňují vzniku plísní, perfektně izolují teplo i hluk. A nedají se zapálit! Není divu, že výrobci na trh chrlí stovky a stovky motivů.
Lepidlo se v tomto případě nanáší pouze na stěnu, tapety se tak nesmršťují či nenatahují. Jediné mínus je vyšší cena.
Látkové tapety: Pro místnosti náchylné k plísním
Chcete-li interiéru vdechnout luxus, sáhněte po textilních tapetách. Ty nejluxusnější obsahují dokonce i hedvábí. Zakryjí drobné nerovnosti, jsou zdravotně nezávadné a fungují jako tepelný a zvukový izolátor. Látkové tapety jsou snadné i na údržbu, stačí je jen lehce vyluxovat či vykartáčovat. A doporučuje se je nalepit na místa náchylná k plísním.
Při jejich koupi však budete muset sáhnout hlouběji do peněženky. A ani manipulace s nimi není jednoduchá, látkové tapety jsou samy o sobě velmi těžké. Nicméně nezoufejte, na trhu se objevila novinka v podobě tekuté textilní tapety, která se nanáší stejně jako omítka.
Zdroje:
- https://www.hornbach.cz/navody/jak-lepit-ruzne-druhy-tapet/
- https://www.lavmi.cz/jak-tapetovat-vliesove-tapety
- https://www.novinky.cz/bydleni/jak-na-to/clanek/tapetovani-svepomoci-proc-to-delat-slozite-320639