7. 7. 2018
Víte, kolik litrů vody denně spotřebuje jeden člověk? Průměrně je to cca 130 litrů! Do této hodnoty jsou započítány litry využité na umývání se, praní, vaření, dodržování pitného režimu, zalévání zahrady atd. Přitom takových 60 litrů byste mohli klidně nahradit vodou užitkovou, dešťovou. Lze ji využívat na splachování záchodu, zalévání i praní.
K pořízení nádrží na dešťovou vodu motivují dotace
My Evropané si obecně na nedostatek vody stěžovat nemůžeme. Čas od času ale přijdou sucha, která zejména menší vesnice mohou připravit o vodu až na několik dní. Letošní jaro a léto se zatím jeví jako obzvlášť suchá, je tedy na místě vodou šetřit. Podpořit se to snaží i stát – formou dotací v programu Dešťovka. V rámci něj můžete dostat finance na nádrže na dešťovou vodu i systémy na recyklaci odpadní vody z domácnosti. Získat lze až polovinu výdajů, což může být maximálně 105 000 korun. Nikdo po vás však nechce, abyste pořizovali rovnou tak drahé řešení. Účelu poslouží i obyčejný barel postavený pod okap.
Uvědomte si, že nádrže na vodu nepomáhají jen v obdobích sucha. Také při přívalových deštích se hodí. Zadrží totiž vodu, která by se jen těžko v takovém množství vsakovala do půdy, a uschovají ji pro další využití.
Najděte si svůj důvod, proč využívat dešťovou vodu
Nádoba na dešťovou vodu si najde své místo na každé zahradě. Jste-li nenároční, pořiďte si plastovou a umístěte ji někam, kde do ní bude stékat voda ze střechy. Hyzdit zahradu vám rozhodně nemusí, dnešní nádrže na vodu vypadají hezky, třeba jako sud. A kdyby se vám přece jen zdálo, že zabírá moc prostoru, lze ji umístit do země. Pak už je jen na vás, zda z ní budete používat vodu na zalévání zahrádky, nebo vybudujete důmyslnější systém na splachování záchodu a praní. Každé využití dešťové vody má smysl.