11. 5. 2020
Co dělat, když pračka nevoní
Zápach z pračky mají na svědomí bakterie a plísně, které se množí například v nádobě na prací prášek a aviváž, ale ještě častěji v útrobách a hadici pračky. Proto je potřeba pračku čas od času vyčistit a zaměřit pozornost i na místa, která u běžného úklidu často opomíjíte. Na údržbu použijte buď speciální prostředky určené k čištění pračky, nebo si pomozte obyčejnou jedlou sodou a octem.
Do přihrádky na prací prášek jednoduše nasypte půl hrnku jedlé sody, oddíl pro máchání naplňte octem. Dva šálky ho pak můžete nalít i přímo do bubnu. Nastavte nejvyšší teplotu a vyberte nejdelší prací cyklus. Pračku spusťte naprázdno. Ještě než prací cyklus přejde do konečné fáze máchání, přerušte ho a nechte pračku v pohotovostním režimu, aniž byste vypouštěli vodu.
Ideální je, pokud octovou vodu s jedlou sodou necháte v pračce přes noc. Ráno pak nechte pračku doběhnout a vrhněte se na další část. Tou je očista těsnění dvířek a prostoru pod ním. Tady vás může nepříjemně překvapit plíseň, která způsobuje zmíněný zatuchlý pach. Pozornost věnujte také filtru, který zachytává třeba zvířecí chlupy nebo drobnosti zapomenuté v oblečení.
Nic nepomohlo?
Pokud se i přes generální úklid pračky objevuje zápach stále, je na místě zvážit další faktory. Zápach může způsobovat nevyhovující prací prostředek, který si nezvládne poradit s tvrdou vodou (problém často nastává u pracích gelů) nebo příliš nízké teploty. Z hlediska ekologie i nákladů je samozřejmě žádoucí prát při nižších teplotách, pokud to ale situace dovoluje, zapněte čas od času pračku na 90 stupňů.
V pračce a jejích útrobách se totiž můžou usazovat zbytky pracích prostředků, které v kombinaci s teplým a vlhkým prostředím představují ideální podmínky pro plísně a bakterie, které způsobují nepříjemný zápach. Po dokončení pracího cyklu nechte pračku vyvětrat. Zbavíte jí tak horkého vzduchu, který zatuchne, prospívá plísním a také může způsobovat zápach. To samé platí také pro zásobník na aviváž a prací prášek.
Pokud nic z výše uvedeného nepomohlo, pravděpodobně se neobejdete bez pomoci odborníka. Na vině totiž může být čerpadlo, topná spirála nebo jiná vnitřní část pračky, se kterou si laik obvykle neporadí. Opravář by vám měl také poradit, jak správně udržovat i vnitřní části pračky a neničit je špatným postupem při praní. Samozřejmě to nebude zadarmo, za jeho služby ale utratíte mnohem méně než za pořízení nového spotřebiče.