21. 7. 2022
Achatina velká, česky oblovka obrovská, je největší suchozemský šnek, který může ve volné přírodě dorůst až 30 cm. V současné době je však velmi oblíbený i pro chov v zajetí, kde může narůst maximálně do 20 cm a dožít se pěti až sedmi let.
Vychovejte si z něj mazlíčka
Možná tomu nebudete věřit, ale šnek je přítulný živočich a velmi rád se mazlí. Pokud šnekovi dopřejete pravidelně svou pozornost a budete ho hladit, časem si na vás zvykne a váš dotek pozná, což dá najevo tak, že se po dotyku nestáhne do ulity, ale naopak poleze za vašimi prsty.
Chov šneka není nic složitého
Životní nároky šneka jsou minimální a péči o něj bez problémů zvládne i začínající chovatel. Stačí pouze vědět, jaké podmínky mu dopřát, aby byl spokojený.
K základnímu vybavení pro šneky patří určitě vhodná ubikace, která by mu měla poskytnout podmínky co nejvíce podobné podmínkám v jeho domovině, tedy v tropickém deštném lese.
Šneky můžete umístit do skleněného terária nebo akvária, popř. je po určitou dobu můžete chovat i plastovém boxu. Vždy však v nádobě udržujte vyšší vzdušnou vlhkost, ideálně v rozmezí 80 až 90 %, a teplotu okolo 28 stupňů Celsia.
Dále také nezapomeňte na dostatečné větrání a vyšší vrstvu podestýlky, do které se může šnek zahrabat. Jako podestýlku lze použít například kokosové vlákno, tzv. lignocel.
Ubikaci také nezapomeňte přikrýt víkem, do kterého uděláte otvory, nebo pletivem s malinkými oky, aby vám šnek neutekl.
Do terária umístěte sépiovou kost, která šnekovi zajistí dostatečný přísun vápníku, a rostliny. Ať už živé, nebo klidně i umělé, u kterých máte jistotu, že vám je šnek nesežere. Vhodná je také miska s čistou vodou, ve které se bude moci šnek vykoupat.
Tip: Pokud zrovna nemáte sépiovou kost, umístěte do terária několik čistých vaječných skořápek, které taktéž šnekovi zajistí vápník pro budování a vývoj ulity.
Pozor na nahnilé a kyselé ovoce
Achatiny jsou především býložravci, kteří konzumují hlavně nejrůznější druhy ovoce i zeleniny a čerstvé listy pampelišky či jitrocele. Nepohrdnou však ani kouskem sýra nebo vařenými těstovinami a pokud odjíždíte na delší dobu pryč, je pro ně vhodnou potravou krmivo pro suchozemské želvy.
Péči zvládne každý!
Z terária je potřeba pravidelně odstraňovat trus a všechny zbytky jídla, které by mohly začít hnít. Jednou za čas je také potřeba vyměnit podestýlku a důkladně umýt stěny terária. Pokud máte doma chladněji, je vhodné šnekům přitápět žárovkou.
Zdroje:
- http://www.achatinaweb.cz/jak-za%C4%8D%C3%ADt-s-chovem
- https://www.superzoo.cz/skola/oblovka-oblibeny-a-nenarocny-mazlicek/
- https://region.rozhlas.cz/chov-obrich-sneku-neni-narocny-dokazou-ale-naklast-stovky-vajicek-najednou-8581369
- https://chovatelka.cz/clanek/chov-sneka-co-k-tomu-potrebujete
- https://www.idnes.cz/hobby/mazlicci/obri-snek-je-pritulny-a-nenarocny-domaci-mazlik-jen-pozor-na-ty-zrave.A100504_151601_hobby-mazlicci_mce