16. 2. 2024
Fíkus drobnolistý je velmi oblíbená nekvetoucí pokojová rostlina. Jeho domovem jsou tropy Austrálie a jižní Asie, kde běžně dorůstá výšky až 30 metrů. V běžných pokojových podmínkách však dorůstá maximálně tři metrů. Vzhledem k tomu, že fíkus roste opravdu pomalu, je vhodným adeptem k tvarování na bonsaj.
Fíkus není náročný na pěstování. Špatné pěstební podmínky však mohou mít za následek výskyt škůdců. Překvapit vás také může ztrátou listů. Velmi častým problémem také bývá stagnace jeho růstu. Poradíme vám, v čem může být zakopán pes.
Likviduje škodlivé toxiny
Fíkus patří mezi pokojové rostliny, které se opravdu vyplatí pěstovat. Nejen pro jeho krásu, ale i pro vaše zdraví. Jako jedna z mála pokojových rostlin totiž dokáže vzduch v místnosti nejen zvlhčit, ale i zbavit všech toxinů, o kterých nemáme mnohdy ani tušení.
Nebezpečné toxiny u vás doma vznikají jako daň za příjemnou vůni či čistotu. Za následek pak mohou mít nevolnost, bolest hlavy, migrénu či podrážděnost. Fíkus pěstovaný u vás doma tak zlepší kvalitu ovzduší i vaše zdraví.
Citlivý na chlad
Pěstitelský úspěch tkví především v zálivce. Fíkus nikdy nezalívejte čerstvou a studenou vodou! Voda by měla mít vždy pokojovou teplotu. Zkušení pěstitelé také doporučují fíkus zalévat vodou odstátou či převařenou. V létě rostlině prospěje i umístění na teplý déšť. Zálivka by měla být mírná a pravidelná.
V zimních měsících fíkus zalívejte jednou za týden, v letních pak dvakrát. Platí však pravidlo, že čím je vyšší teplota, tím častější by zálivka měla být. Pozor však na přelití! Květináč nikdy nenechte stát v misce plné vody. Může mít za následek opadání listů.
Velmi důležitý je i výběr vhodného stanoviště. Příliš tmavé stanoviště může být příčinou opadávání listů. Rostlinu proto umístěte na místo, kde je dostatek světla. Pozor však na přímé sluneční paprsky! Silné polední slunce způsobuje nepěkné žloutnutí listů. Raději proto zvolte místo, kam sluneční paprsky dopadají časně z rána nebo v pozdních odpoledních hodinách.
Nemá rád velké výkyvy teplot
V letních měsících si s optimální teplotou hlavu lámat nemusíte. Skvěle bude prospívat za běžné pokojové teploty. V zimních měsících je třeba dávat pozor na průvan a chlad. Teplota pod 15 stupňů Celsia by mohla být příčinou jeho úhynu. Rostlinu nikdy nestavte k profukujícím dveřím či oknům a k radiátoru. Příliš suchý vzduch, který radiátor produkuje, vede ke zhnědnutí okrajů listů. Sušší vzduch v místnosti mu ale jinak nevadí.
Rostlinu se nedoporučuje přesazovat, zejména pak starší exemplář. Jakákoliv změna by mohla vést k postupnému úhynu. Vhodnější variantou je odstranění pouze svrchní zeminy a dosypání zeminy čerstvé.
Rostlinu hnojte! Hnojení dvakrát za měsíc může podpořit její růst. Vhodné je standardní hnojivo pro pokojové rostliny. Nedostatek živin nebo naopak jejich dostatek může být příčinou opadávání listů.
Děláte pro rostlinu vše, a přesto vám neroste? Zkuste dát na rady našich babiček a s rostlinou si povídat. Pravděpodobně však nebude ideálním partnerem pro konverzaci.
Zdroje:
- https://www.dumazahrada.cz/clanek/fikus-benjamin-pestovani-20220221.html
- https://www.pokojovky.co/products/fikus-benjamin
- https://region.rozhlas.cz/opadal-vam-fikus-benjamin-nezapominejte-ho-zasobovat-zivinami-a-bude-mu-zase-8908677
- https://www.jakbydlet.cz/clanek/492_fikus-benjamin-a-jeho-pestovani.aspx