Jste zde

Oživte svůj byt domácí exotikou ze semínek!

Zdroj: LaLuz

Jedete na exotickou dovolenou? A chcete si jí po návratu připomínat každý den? Pak si zkuste vypěstovat některou z exotických rostlin od semínka.

2. 11. 2011

Rostliny vypěstované od semínka vám pak budou připomínat dalekou exotiku v bezpečí vašeho domova. V České republice je dnes k dostání nespočet druhů exotických rostlin. Můžeme pěstovat třeba masožravé rostliny, palmy nebo pokud máme raději rostliny, ze kterých je možné konzumovat plody, můžeme sáhnout třeba po pomerančovníku, kiwi, granátovníku, fíkovníku nebo papáje.

Doma vypěstovaní zástupci skupiny citrusovitých plodin sice mají většinou plody příliš kyselé na to, aby se daly jíst, ale dají se pěstovat buď pro svou šťávu, nebo se používají jako konzervované ovoce, popřípadě k výrobě citrusové zavařeniny.

V oblastech s mírným klimatem se některé druhy exotických ovocných rostlin mohou pěstovat v nádobách nebo pod krytem - obvykle ale vybíráme rostliny pro jejich pěkné listy nebo krásu květů.

Kvalitní semena jsou základ krásné rostliny

Rostliny se zajímavým vzhledem a olistěním vybíráme pro trvalé umístění na jednom místě a květiny, které mají kratší období atraktivního vzhledu, nebo kterým bychom měli vytvořit odlišné podmínky pro zimování, musíme po odkvětu nebo na konci vegetační sezony přestěhovávat.

Kvalitní semena jsou základ pro pěstování a nejinak je tomu u rostlin exotických. Proto bychom měli jejich koupi věnovat pozornost a spíše než v hobby marketech pořizovat semena v obchodě, který se na prodej semen a osiv výhradně zaměřuje.

Pěstovat exotiku není složité

Pěstování exotických rostlin nebývá složité. Jen je potřeba zohlednit teplotní a světelné požadavky, které daná rostlina má. Ty mohou být velmi specifické a závisí vždy na konkrétním druhu. Jestliže podmínky nebudou rostlině vyhovovat, rostlina trpí a získá nezdravý vzhled.

Základní pravidlo je ale stále stejné – chráníme je před průvanem a neumisťujeme je nad radiátory nebo tam, kde jsou výrazné rozdíly teplot. Kvetoucí rostliny většinou vyžadují dostatek světla, aby dobře kvetly, ale květy rychle odkvétají, pokud je světla nadbytek nebo pokud jsou zároveň vystaveny vysoké teplotě.

palma2

Hlavně v zimě trpí některé exotické rostliny nedostatkem světla. Jsou pak slabé a mají vybledlé listy. Zdroj: ruselljsmith

Naopak nedostatek světla má u rostlin za následek bledé listy a vytáhlý, tenký a křehký stonek. Proto v zimě, kdy je světla méně, některé rostliny potřebují v závislosti na sezonních světelných podmínkách přesunout.

Pozor na správnou zálivku!

Většina rostlin dobře nesnáší jak příliš časté zalévání, tak déletrvající vyschnutí substrátu. Přelévání jim ale škodí více. Vhodné je nezalévat všechny rostliny pěstované v bytě najednou, ale pokaždé pouze ty, které zálivku opravdu potřebují. Při zalévání je důležitá také teplota vody, ta by neměla klesnout pod 12 °C.

Rostliny také pravidelně hnojíme, ale dáváme dobrý pozor, aby nedošlo k přehnojení. Exotické rostliny mohou být někdy napadány škůdci nebo chorobami. Proto je dobré rostliny čas od času kontrolovat, aby byl čas na případnou konzultaci a nápravný zásah.

Výběr exotických rostlin je opravdu široký a cena přijatelná. To platí zejména, pokud pěstujeme exotické rostliny ze semen. Semena exotických rostlin lze nakoupit za pár desítek korun. Pěstování ze semínek navíc přináší více zábavy a radosti z dosaženého výsledku…

Čtěte dále:

Tento článek není první, který jsme pěstování květin a dalším doplňkům interiéru věnovali.

Další tipy, jak si zútulnit bydlení potom hledejte v tematických sekcích Inspirace nebo Bytový design.