30. 7. 2022
Chystáte si pořídit do bytu psa? Pak počítejte s tím, že za oběť jeho drápům padne hladká plocha plovoucích podlah, lesklé fólie nábytku, ale třeba i závěsy. A pokud bydlíte v podnájmu, pak pečlivě prozkoumejte nájemní smlouvu – může obsahovat právě i zmínku o tom, že si majitel psa ve svém bytě nepřeje, ač vám jeho chov podle občanského zákoníku zakázat nemůže.
Pes podle občanského zákoníku
A co konkrétně občanský zákoník říká? „Nájemce má právo chovat v bytě zvíře, má-li pro to dobrý důvod a chování zvířete nemá za následek obtíže pro pronajímatele nebo ostatní nájemce nebo obyvatele bytu nebo domu, a to i přesto, že pronajímatel chování zvířat v domě zakázal.“ České zákony ještě dnes chápou zvířata jako věci, a vlastnit věc vám prostě nikdo zakázat nemůže. Samozřejmě vám ale majitel nemusí už znovu prodloužit smlouvu…
Přesuňme se ale od zákonů k praktickým věcem, které byste měli zařídit ještě předtím, než si domů poprvé přivedete svého nového psa, a na co byste si měli dát v prvních týdnech pozor.
Předně umístěte psí pelech tam, kde nehrozí průvan, přímé slunce a pokud jde o štěně, tak tam, kde nebude v prvních týdnech vadit loužička nebo výkaly – pelech v obývacím pokoji na novém koberci s vysokým chlupem v tomto případě asi nebude úplně ideální.
Stopy po drápech a zubech
Dále byste z dosahu psích zubů a drápků měli odstranit všechny jedovaté pokojové rostliny, zajistit proti pádu všechny méně stabilní kusy nábytku, zamyslet se nad tím, jestli na stole potřebujete dlouhý ubrus, který se dá snadno stáhnout, a závěsy, které padají až k zemi – i ty jsou totiž pro psa velikým lákadlem.
Zároveň počítejte s tím, pokud máte klasickou plovoucí podlahu, že se na ní po pár týdnech objeví první poškození od psích drápků, stejně tak i na nábytku, zdech… Velmi častým problémem jsou potom škrábance v okolí dveří a oken, které pes vytváří v okamžiku, kdy všichni opustí byt a on v něm často zůstává vystrašený a sám – v tomto případě dalšímu ničení nábytku zabráníte jen tím, že zapracujete (třeba i společně s odborníkem) na úzkostném chování psa.
Myslete na to, že pes je jako malé dítě. Může na sebe strhnout obsah stolu, ale i dostat ránu z elektrické zásuvky. Všechny aktuálně nepoužívané byste proto měli zaslepit dětskou pojistkou a odstranit z jeho dosahu i kabely, které by mohl překousat a ublížit tím nejen domácím spotřebičům, ale hlavně sobě.
Odpadkový koš z dosahu
Odstraňte z jeho dosahu i odpadkový koš. Jeho rozhrabání je pro psa naprosto přirozené, pro vás už je pak následný úklid jen nutným zlem. Psu byste také po vašem odchodu neměli nechat k dispozici celý byt – naopak by měl mít vymezenou jen jeho část, kde není tolik předmětů, které by mohl poničit.
A na závěr možná to nejdůležitější – psa nikdy nenaučte na to, aby s vámi spal v posteli! Pes a s i ním blechy, roztoči nebo třeba zákožka svrabová do ložního prádla prostě nepatří.
Nepříjemným důsledkem pak můžou být třeba svrab, ekzém nebo dokonce i lymská borelióza a encefalitida. Nehledě na to, že blechy se mohou celkem snadno přemnožit, uchytit v podložkách, kobercích, ložním prádle a jejich odstranění kolikrát zvládne jen speciální firma.
Zdroje:
- https://www.spokojenypes.cz/jak-se-pripravit-na-prichod-stenete-do-rodiny/
- https://www.svetkrmiv.cz/jak-se-pripravit-na-stene-9-nezbytnych-vybaveni-a-dalsi-potreby-p228077/
- https://www.zoohit.cz/magazin/psi/porizeni-a-chov-psu/navykani-stenete-na-novy-domov
- https://krmeni.cz/co-pripravit-pred-prichodem-pejska-do-domacnosti-98307