19. 9. 2023
Kokedama je netradiční způsob pěstování, který se do našich zeměpisných šířek dostal až z dalekého Japonska. Celé kouzlo tohoto způsobu pěstování spočívá v nahrazení klasického květináče balem zeminy, který je vytvarován do tvaru koule a pokryt mechem.
Položená na misce nebo zavěšená v prostoru pak tvoří originální a krásnou dekoraci. Pojďte s námi poznat tento neznámý, ale stále oblíbenější trend v pěstování pokojových rostlin.
Vyberte si odolnou a nenáročnou rostlinu
Péče o kokedamu není složitá. Světlo, ideální teplotu a pěstební podmínky přizpůsobte rostlině, kterou si zvolíte. K rostlině se chovejte stejně, jako by byla zasazena v klasickém květináči. Podstatný rozdíl je pouze v zálivce, v její četnosti a ve způsobu zalívání.
Tajemství úspěchu také tkví ve vodě, kterou rostlinu budete zalévat. Ta by měla být vždy odstátá, měkká a měla by mít pokojovou teplotu. Vhodnou variantou se také může stát voda dešťová nebo převařená.
Jak často zalévat?
Nejlépe a nejjednodušeji se potřeba zálivky odhaduje podle váhy celé kokedamy. Příliš lehký bal je známkou nedostatku vody, a naopak příliš těžký je příznakem přemokření. Na nedostatek vody vás mohou upozornit svěšené listy a nezdravý vzhled rostliny. Pozor však, aby na zálivku nebylo už pozdě! Zkušení pěstitelé zase potřebu vody poznají i pouhým sáhnutím do substrátu.
Obecně však platí, že vlhkomilné rostliny je potřeba v letních měsících zalévat jednou týdně a v zimních měsících je třeba zálivku výrazně omezit. Velmi prospěšné je také pravidelné rosení.
Kokedamu nikdy nezalívejte klasickým způsobem. Všechna voda by vám protekla. Zejména pak v případě, kdy máte kokedamu zavěšenou v prostoru. V létě proto celý bal vložte raději na několik vteřin do kýble s vodou. Až kokedama klesne na jeho dno a přestanou stoupat bublinky, je nejvyšší čas rostlinu z vody vyjmout. V zimě postačí kokedamu postavit na několik minut do misky s vodou a nechat ji nasát.
Výroba kokedamy: Jdeme na to!
Výroba vlastní kokedamy vyžaduje trochu zručnosti a alespoň základní pěstitelské zkušenosti. Pro začátek proto raději zvolte vlhkomilnou rostlinu menšího vzrůstu. Péče o ni není složitá a s vlhkým substrátem se vám bude pracovat mnohem lépe. Výborně bude vypadat například sleziník, ledviník či asparágus.
Nejsložitější z celého procesu je namíchání správného substrátu. Důležité je nejen jeho složení, ale i konzistence. Základní složku by měl tvořit speciální černý jíl ketotsuchi, který je lepivý a umožňuje tvarování. Ostatní složky substrátu a jejich množství přizpůsobte rostlině. Chybět by však neměla rašelina, která má schopnost zadržovat vodu, zeolit, který váže živiny, a pemza, která substrát odlehčí. Všechny složky smíchejte dohromady a postupným přiléváním vody si vytvořte lepkavou hmotu.
Rostlinu vyndejte z květináče a opatrně odstraňte veškerou hlínu. Poté kořenový systém rostliny obalte v rašeliníku, nebo rovnou v připraveném substrátu. Postupujte pomalu a hlavně šetrně, abyste rostlině nepolámali kořeny. Postupným přitiskáváním a jemným stlačováním utvořte za substrátu kouli. Tvarujte, dokud vám hmota nedrží kulovitý tvar a nepraská!
K zafixování mechu je nejvhodnější umělý provázek. Dobře se s ním pracuje, odolá vlhkosti a nekoroduje jako drát.
Na závěr na kouli připevněte menší kusy nízkého mechu. Ten si můžete nasbírat jednoduše v lese nebo se dá zakoupit. Pozor však na mech, který by vykazoval známky plísní a hub. Jako prevenci je dobré nechat mech řádně vyschnout nebo ho na chvíli umístit do vyhřáté trouby.
Před tvořením si ho ale navlhčete, bude se vám s ním snáze pracovat. Zafixovat ho můžete umělým provázkem, nití, vlascem či drátem. Po vytvoření kokedamy rostlinu nezalévejte. Počkejte pár dní, než kořenový val vyschne.
Zdroje:
- https://www.kokedamy.cz/co-je-to-kokedama/
- https://dmp.cz/blogs/zelene-listy/kokedama-jako-zive-umeni
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/co-je-kokedama-jak-si-ji-vyrobit-a-jake-materialy-a-rostliny-se-k-jeji-vyrobe-hodi-27721.html
- https://www.kytkyhere.cz/kokedamy-pripravujeme
- https://primanapady.cz/clanek-292145-naucte-se-vyrabet-kokedamy-a-vyzdobte-si-s-nimi-byt