Jste zde

Plíseň v koupelně: Jak jí předcházet a osvědčené rady, jak se jí zbavit!

Zdroj: sapho-koupelny.cz

Stydíte se před návštěvami za svou koupelnu, protože ji obývá velmi odolná a velmi rozsáhlá kolonie plísní? Poradíme vám, jak plísním předcházet i to, jak se jich zbavit!

22. 10. 2012

Vrstvou plísně na povrchu se kolikrát nepyšní jen sýry typu brie. Jenže - plíseň, vyskytující se kdekoli jinde v bytě, může mít negativní vliv na naše zdraví - dráždí nás ke kašli, a představuje tak skrytou hrozbu rozvoje astmatu, u dětí může vyvolat ekzém a vnímaví jedinci trpí na časté a silné bolesti hlavy. Plíseň tedy není jen nevzhledná, ale rovněž i zdraví škodlivá! Zbavte se jí!

Hlavní příčiny vzniku plísně v koupelně

  • Vlhkost - nejčastější příčina vzniku plísně v koupelně. Důvodem může být špatný systém odvětrávání při absenci okna, ale stejně tak se může plíseň tvořit i v koupelnách s oknem, není-li dostatečně větraná. Pro představu - ideální vlhkost v místnosti je kolem 50 %, jenže ve chvíli, kdy se v místnosti mlží okna, je vlhkost už na hranici 95 %!
  • Voda - držící se v rozích a ve spárách.  
  • Nedostatečná hygiena - zbytky vlasů, šupinky kůže a zaschlá špína jsou ideální živnou půdou pro růst plísní.  
  • Stavební nedokonalosti - u nových koupelen se může stát, že kachličky, vana nebo sprchové kouty nedoléhají tak, jak by měly. Ve vzniklých prostorách se pak drží kromě plísně i další nezvaní hosté, jako je špína nebo hmyz. 
  • Umakartová jádra panelových domů - hůře dýchají a po desetiletích už mohou být zevnitř i plesnivá. Plíseň pak může být patrná i na stěnách v koupelně.
  • Zbytky čisticích prostředků - i ty nejšetrnější mycí prostředky po čištění dostatečně opláchněte!
sapho-koupelny3

Prototyp ideálního umyvadla? Nejspíš ani náhodou! Zdroj: rathlogan.com

Jak s plísní zatočit?

Základem je prevence. Nezbytný je pravidelný úklid. Nutné je také pravidelné větrání, a to zejména, máte-li v koupelně plastová okna. Jimi neproniká do koupelny téměř žádný čistý vzduch. U koupelen bez oken se vyplatí investice do kvalitního odvětrávacího systému - nejlevnější, ale účinné ventilátory stojí 1 500 Kč.

Ventilaci udržujte funkční!

Pokud už ventilátory máme, pak často zapomínáme na čistění, případně měnění filtrů a pravidelnou kontrolu. V místnosti nám pak buď víří prach, nebo neventilujeme vůbec. Ventilátory by se měly čistit až 4x za rok! Pokud máte podezření, že ventilátor nefunguje, zapalte si v místnosti cigaretu nebo doutník a okamžitě zjistíte, zda kouř odchází pryč, nebo ne.

sapho-koupelny2

Stačí doržovat pár základních preventivních pravidel a plísni v koupelně můžete dát vale. Zdroj: sapho-koupelny.cz

Co dělat tam, kde už běžné prostředky nezabírají?

  • Zkuste běžně dostupné Savo proti plísním - hodí se na omítky, spáry i rámy dřevěných oken. Odstraní také řasy a kvasinky. Ošetření se provádí postřikem ze vzdálenosti cca 10 cm. Postřik buď nechte zaschnout, nebo jej po půl hodině opláchněte (v místech dosahu dětí a domácích zvířat volte určitě druhou variantu). Před postřikem plíseň neškrábejte ani jinak neodstraňujte! Jen by se šířila dál.
  • Nové vymalování - můžete realizovat po aplikaci Sava, nebo vymalovat rovnou přes plíseň.  Nová výmalba stěnu na čas dezinfikuje. Pokud ale nebude odstraněna příčina vzniku plísně, s nevítaným hostem se brzy setkáte znovu.
  • Seškrábání vrstvy omítky až na cihlu  - radikálnějším řešením je seškrábání původní vrstvy malby tzv. na cihlu, aplikace Sava nebo jiného sanačního prostředku a následné opětovné vymalování. Ale opět - pokud se nezbavíme vlhkosti nebo jiného zdroje plísně, není šance na úplné ozdravení zdi.
  • Celková rekonstrukce -  v případě plesnivých umakartových bytových jader je nezbytná.
  • Nezbytné dílčí opravy - jsou nutné také u nedoléhajících van, sprchových koutů nebo kachliček. Pokud je koupelna v záruce, neměl by být problém vzniklou plíseň vyreklamovat. Pro takové případy existují dokonce poradny pro diagnostiku a řešení poruch a vad staveb. 

Jak na plíseň v koupelně radí ve stejnojmenném článku i časopis Český kutil.  A věnovali se jí i redaktoři zpravodajského portálu Aktuálně.cz v následujícím článku: http://reality.aktualne.centrum.cz/trendy/clanek.phtml?id=724982