12. 10. 2022
Druhá varianta se často komplikuje v případě, že se do zahraničí chcete odstěhovat s vaší rodinou. Samotné stěhování, shromažďování dokumentů, jejich překlad a zohlednění všech rysů konkrétní životní situace bude vyžadovat hodně úsilí, času a trpělivosti. Ale nemějte obavy, to všechno zvládnete.
Dojíždění, nebo stěhování?
O tom, zda je výhodnější se do Německa přestěhovat, nebo denně dojíždět jako pendler za hranice, rozhoduje vždy individuální situace každého z nás. Zatímco některým lidem se nevyplatí platit bydlení v Česku a denně dojíždět do Německa, pro jiné se jeví náklady na život v Německu s celou svou rodinou dlouhodobě vyšší.
Práce v Německu na denní dojíždění je navíc vhodná především pro ty, kteří se už stěhovat nechtějí, ať z důvodu zapuštěných kořenů ve své vlasti, nebo zkrátka proto, že se na změnu už necítí a nevadí jim denně překonávat větší vzdálenost. Na druhou stranu, bydlení v zahraniční a styk s místní kulturou je jednou z nejcennějších zkušeností, jakou si můžete svůj život obohatit.
Co je potřeba zařídit?
Stěhování do Německa nebývá jednoduché, často se jedná o dlouhý a náročný proces. Jestliže jste se rozhodli odstěhovat do Německa, nyní vás čeká řešení několika důležitých administrativních záležitostí a dokumentů.
Čeští občané mají právo cestovat do Německa jedině s platným občanským průkazem nebo cestovním pasem. Při stěhování za prací je však zapotřebí nahlásit své německé bydliště na obecním úřadu. Po přistěhování do Německa za prací mají Češi povinnost nahlásit své německé bydliště do 14 dnů na příslušném úřadu.
Pokud to neučiníte, hrozí vám peněžní sankce, nicméně s přihlášením většinou nemávají pracovníci žádný problém. Řádné a včasné přihlášení k pobytu je nesmírně důležité, protože teprve poté budete zaregistrováni na finančním úřadu a bude vám přiděleno daňové číslo – Steuer ID.
Stěhování s partnerem
Pokud má občan Evropské Unie tzv. právo na volný pohyb, Freizügigkeitsrecht (např. jako zaměstnanec nebo osoba samostatně výdělečně činná), a manžel nebo manželka s ním či ní přijede nebo se chce připojit v Německu, má manžel/ka také právo volného pohybu. Tato osoba nemusí mít ani vízum ani povolení k pobytu – Aufenthaltserlaubnis. To samé platí v případě, že manžel nebo manželka není občanem Evropské unie. A platí to i pro partnery v registrovaném partnerství.
Stěhování s nezletilými dětmi
U dětí ve věku od 16 do 18 let je zpravidla vyžadováno potvrzení o znalosti německého jazyka v podobě jazykového certifikátu nebo přezkoušení, ale v některých případech stěhování není tato formalita nutná. Každopádně pro integraci do německé společnosti a možnost získat vzdělání v Německu bude znalost němčiny pro vaše děti prostě nezbytná.
Neváhejte je tedy co nejdříve zapsat na doučování německého jazyka, abyste jim usnadnili život na německých školách a seznamování se s německými spolužáky a přáteli. Volbu školy je dobré si pečlivě promyslet dopředu a zvážit všechny možnosti, od kdy a do jaké instituce své dítě zapíšete.
Ze všeho nejprve si jistěte, jak na tom nové místo je ohledně volných míst. V Německu není vždy snadné se do škol dostat, zájemců je velké množství. Těžko říci pro jakou věkovou kategorii bude změna země pobytu nejobtížnější. Stěhování s dětmi je vždy spojeno s určitými komplikacemi.
Sháníte práci v Německu, nebo váháte, jestli se kvůli práci v Německu odstěhovat do zahraničí s rodinou, a potřebujete se dozvědět více aktuálních informací? Tak neváhejte navštívit stránky pracovní agentury Starke Jobs, kde naleznete články týkající se mnoha důležitých formalit a aktuální situace v Německu.