22. 3. 2024
K vícegeneračnímu bydlení se někdy lidi uchylují dobrovolně, někteří k tomu naopak přijdou jako slepí k houslím, respektive jim z finančních důvodů nic jiného nezbyde. V obou případech z toho ale můžou obě generace dost vytěžit.
Tam, kde rodina přirozeně drží pospolu, jistě půjde všechno snáz. Dospělé děti (tedy jedno s partnerem) se chtějí postarat o své rodiče (nebo prarodiče, případně jiné příbuzné) a být jim nablízku, až to budou potřebovat.
Druhou skupinou jsou pak mladí, kteří si vlastní, samostatné bydlení nemůžou dovolit. Proto se spokojí s částí domu, třeba svého rodného. Tady už může být soužití v praxi těžší, ale na druhou stranu se tyhle skupiny nemusí vůbec vylučovat.
Z dat Českého statistického ústavu vyplývá, že ve vícegeneračním bydlení žije na 12 % úplných rodin a skoro 6 % těch neúplných (například rozvedená žena s dítětem sdílí dům se svými rodiči). Nutno podotknout, že vícegenerační bydlení bylo zhruba před 25 lety na ústupu, ale finanční náklady na vlastní bydlení vzrostly tak, že už jde zase o poměrně běžný formát bydlení.
Výhody vícegeneračního bydlení: pospolitost a úspory
Sdílení nemovitosti dvěma nebo třemi generacemi má bezesporu své benefity.
- Ušetříte peníze – pokud to nejste jen vy, na kom leží případná hypotéka, nejspíš nebudete muset vydávat tolik, kolik byste platili za měsíční nájem někde jinde.
- Pomocná ruka je vždycky nablízku – mladší starším přivezou nákup nebo opraví, co je rozbité, starší mladším pohlídají děti nebo zvířata (nebo naopak) a střídat se můžete klidně i ve vaření. V domě je zkrátka víc lidí a víc zkušeností.
- Upevníte rodinné pouto. Pokud si se starší generací, se kterou nemovitost sdílíte, rozumíte, vznikne příjemné zázemí pro všechny.
Které prošlé potraviny můžete bez obav sníst? Nebojte se těstovin ani čokolády
Hlídání vnoučat prarodiči? Skvělé, ale jen když o to stojí
Teď máme na mysli to, jestli o hlídání vnoučat stojí právě prarodiče. Jako největší výhodu vícegeneračního bydlení mladší generace údajně vnímá to, že bude mít neustále po ruce někoho, kdo Honzíka a Kačenku pohlídá, až budou mít rýmu, takže nebudou moct jít do školky, nebo až si budou mladí chtít někam vyrazit sami.
Snad každý prarodič vnoučata rád pohlídá, nikdo by to ale nikdy neměl brát jako samozřejmost. I senioři mívají svůj program, chtějí se projít po městě, zajít si se starými známými na dortík nebo prostě jen koukat na fotbal. V žádném případě by tak nemělo docházet k tomu, že budou mladí posílat děti k seniorům se slovy „řekni babičce, ať tě do večera pohlídá“, když jste se na tom nedomluvili s dostatečným předstihem.
Nevýhody vícegeneračního bydlení: spory, hádky a naschvály
I když se na takové bydlení třeba těšíte, nemusí to úplně klapnout. Jakmile nebudou obě strany schopné dělat kompromisy, může z toho vznikat jedna nepříjemnost za druhou.
Tím, co může vztahy v domě dokonale narušit, je vměšování se jedné strany do záležitostí té druhé. Jakmile začnou padat nevyžádané rady (třeba ohledně výchovy dětí, přítomnosti domácích mazlíčků nebo péče o zahradu), bude brzy zle, stejně jako když neudržíte vzájemný odstup a nedokážete se nevměšovat do soukromí ostatních.
Příkladem může být tchyně, která si nedá vysvětlit, že si mladí nepřejí, aby se zčistajasna zjevila v jejich obývacím pokoji v devět hodin večer, jindy to může být opačně a po klidu a soukromí touží starší generace.
Rady do života, bez kterých se „neobejdete“
Když jsme byli přísní na mladou generaci, která může seniora v domě brát jako automatické hlídání, posvítíme si taky trošku na generaci starší. Je všeobecně známo (na to ani nepotřebujete vícegenerační bydlení), že senioři trpí utkvělou představou, že ví všechno tak nějak líp než ti mladší. Jistě, může to tak být, však měli na nasbírání zkušeností mnohem víc času.
Důležité je ale vědět, jestli mladí o rady, které se jim starší chystají dávat, vůbec mají zájem. Zatímco tipy a triky na pěstování růží nebo péče o střechu představují ještě poměrně pohodová témata, třaskavinou může být výchova dětí, plánování volného času („Vy už zase letíte na dovolenou? A nebyli jste na ní loni? To my jsme si o tom mohli nechat jenom zdát…“) nebo návštěvy.
Nastavte si pravidla
Hned v začátku společného bydlení (nebo ještě líp před sestěhováním) je ideální stanovit si jasná pravidla. Ta by měla eliminovat problematické situace, které by mohly vyústit v hádky, nebo dokonce uraženecké naschvály.
Vždycky to bude o ústupcích, ty ale musí přicházet z obou stran. Domluvte se nejen na tom, jak si chcete udržovat soukromí, ale i na tom, kdo bude kdy uklízet společné prostory, jak se budete starat o zahradu a podobně. Někdy pomůžete vy druhé straně, jindy ona vám. Pak to může být v pořádku.
Použité zdroje:
• https://www.ceskestavby.cz/clanky/vyhody-i-nevyhody-pravdy-o-vicegeneracnim-bydleni-ktere-nechceme-slyset-33010.html
• https://homebydleni.cz/novinky/vicegeneracni-bydleni-jake-jsou-jeho-vyhody-a-nevyhody/
• https://www.neztratitsevestari.cz/poradna/zdravi-rodina-vztahy-poradna/mezigeneracni-souziti-vyhody-a-nevyhody-spolecneho-ziti-pod-jednou-strechou/