14. 10. 2021
I přesto, že štěnice jsou malí hnědí broučci o velikosti maximálně 7 mm, v domácnosti obvykle znamenají velký problém. V noci, když spíte, si pochutnávají na vaší krvi a díky své velikosti se dokážou schovat i v těch nejmenších skulinkách.
Objeví-li se vám na těle štípance, pak zpozorněte!
Prvotním příznakem výskytu štěnic jsou štípance. Ty obvykle svědí a objevují se na odhalených částech těla, například na zádech, pažích, krku či obličeji. Dalším příznakem jsou vajíčka a trus. A opravdu velký problém máte v případě, když štěnice objevujete i přes den. To už totiž svědčí o jejich masivním výskytu u vás doma.
Tip: Svědění je určitě nepříjemné a drbáním si moc nepomůžete. Zkuste si postižená místa potírat citronem nebo pastou ze sody a vody. Určitě se vám uleví.
Schovat se mohou i v té nejmenší skulince
Vzhledem k tomu, že se štěnice živí vaší krví, určitě je naleznete v blízkosti postele. Díry, škvíry, praskliny, odchlípnuté tapety, pelíšky vašich miláčků a i ty nejmenší skulinky jsou ideálním místem, kde se mohou skrývat. Skrývat se také mohou i ve starém nábytku, pod koberci, v knihách či oblečení.
Poradíme i Jak na úklid bez chemie: Použijte kypřicí prášek, citron nebo sůl!
Lidé se mylně domnívají, že výskyt štěnic je spojen s nepořádkem a nedodržováním základní hygieny. Tento názor je však mylný! Štěnice si domů můžete zavléct z dovolené v pyžamu či zavazadle, mohou k vám přicestovat od sousedů skrz stoupačky nebo si je můžete přinést ve starém nábytku, knihách z antikvariátu, elektronických přístrojích nebo jednoduše na sobě! Líbí se jim prostě všude. Faktem však zůstává, že v nepořádku se jim více daří a zbavit se jich je náročnější.
Snažit se jich zbavit bez odborníků se ve většině případů nevyplácí
Objeví-li se vám štěnice v bytě, pak určitě vsaďte na odborníky. Investovat do prostředků z drogerií se ve většině případů nevyplácí, ba naopak. Nejenže za ně utratíte podstatně více peněz, ale může se stát, že štěnice dokonce vyprovokujete k přesunu do jiné místnosti či do jiného bytu.
Nestyďte se a informujte i vaše sousedy. Třeba se dozvíte, že právě oni jsou tím pravým důvodem, proč se objevili i u vás. Mnoho lidí totiž ze studu štěnice neohlásí a snaží se s nimi bojovat samo.
Hubení štěnic odbornou firmou je obvykle prováděno ve dvou fázích v rozestupu 4 až 6 týdnů. Zásah totiž zahubí pouze živé štěnice, nikoliv vajíčka!
Likvidaci štěnic nechte na odbornících.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Před samotným zásahem uzavřete všechno prádlo, deky, ubrusy a další textilie do neprodyšných obalů. Po prvním postřiku všechno vyperte nejméně na 60 stupňů.
Utřete veškerý nábytek a vytřete!
Nezapomeňte otřít i rámy obrazů. Vysajte a sáčku z vysavače se hned zbavte. Doporučuje se sundat i veškeré plakáty. V extrémních případech je dobré zbavit se i nábytku. Ten však z bytu vyneste až po prvním postřiku, aby nedošlo k roznášení štěnic. Po zásahu už neuklízejte, určitě neotírejte nábytek a nevytírejte.