31. 7. 2019
Angrešt do zahrad v mírném podnebném pásmu patří jako ryba do vody nebo Pat k Matovi, a to už od 19. století. Daří se mu ale i v drsnějších podmínkách, třeba na Sibiři. Ledacos má společného s rybízem a je taky podobně nenáročný. Podívejme se na něj zblízka.
Nabijte se vitamíny a minerály
Pravděpodobně největší zastoupení má vitamín C. 100 g angreštu pokryje skoro polovinu denní doporučené dávky. Obsahuje taky vitamín A, i když jen v malém množství, který má blahodárný vliv na pokožku, vitamín B a vitamín E. Z minerálů můžeme jmenovat mangan, fluór, fosfor, vápník, draslík, železo, hořčík, zinek nebo křemík, který podporuje dobrou kondici našich cév, a další. Angrešt je ale ceněný především pro své kyseliny, hlavně jablečné, vinné, citrónové a šťavelové.
Angrešt existuje v mnoha barevných variantách - včetně výrazné červené.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Možná vás překvapí, že i slupka ukrývá pěkné poklady! Konkrétně tedy nenasycené mastné kyseliny, které snižují podíl nebezpečného LDL cholesterolu v těle.
Jak na jeho pěstování?
Jakmile se angrešt uchytí, doroste do výšky asi jednoho metru. Bude mít 2-4 cm dlouhé opadavé listy s chloupky na rubu. Na letorostech dokonce najdeme typické ostny a všimnout si můžeme i zvonkovitých květů. A nakonec ty sladké plody… K tomu všemu mu ale musíte pomoct.
Angreštu rozhodně vyberte slunné místo, může být i lehce přistíněné, ale nemělo by být na přímém slunci. Než se do všeho pustíte, vykopejte jámu a dejte do ní trochu kompostu nebo zetlelé listí. Chcete-li mít nakonec pěkný rovný stromek, nezapomeňte k němu dát oporu, která skončí až nad místem roubování. U keříku to řešit nemusíte. Zeminu nechte nakypřenou a keříky neumisťuje blíž než 1,5 m k sobě. Stromky snesou i menší vzdálenost.
Z angreštu vykouzlíte skvělou marmeládu, ale skvělý je i jako součást pečeného čaje.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Každý rok na jaře potřebuje angrešt poctivé hnojení, a to dřív, než začne kvést. A co dalšího potřebuje pravidelně? Rozhodně zalévání, na to je třeba nezapomínat (angrešt má totiž radši vlhčí půdu), a pak samozřejmě prořezávání každé jaro.
Potěšte chuťové buňky marmeládou nebo kompotem
Co nakonec s angreštem? Pokud máte víc než jeden stromek nebo keřík, zřejmě ho nesníte jen tak. Udělejte si vynikající marmeládu – pokud máte maliny, rozhodně se nebojte ovoce smíchat a pak si na něm pochutnat dohromady. Další skvělou možností je kompot nebo koláč, protože je to přece ovoce a na koláč se hodí! Bobule můžete taky v klidu přihodit do domácí směsi na pečený čaj, a co není k zahození – dip z angreštu, který oceníte třeba k masu či zelenině. Kromě angreštu vám pak totiž stačí jen kyselina citrónová, mouka, cukr, zakysaná smetana, sůl a máslo. Výsledek je ohromující!