16. 12. 2023
Pokojem se line cinkání rolniček z úvodních tónů koledy. Vánoce si snadno podmaní všechny naše smysly. Takže když už je výzdoba nachystaná, cukroví upečené, nezapomeňe ani na to, jak Vánoce voní.
Leckdo by mohl namítnout, že se sváteční vůně snoubí s čerstvě napečeným cukrovím. Co dodá vánočnější atmosféru víc než vanilkové rohlíčky propojené s marmeládou z lineckého? Kdo ale někdy nechal krabici s čerstvým a křehkým cukrovím jen tak bez dozoru na kuchyňské lince, určitě ví, že na takovouto aromaterapii by bylo nutné péct každý den.
Klasika pro konzervativce i milovníky tradicí
Abyste si vytvořili tu pravou vánoční náladu, nemusíte sledovat tipy Marthy Stewart nebo procházet regály v nyní již do posledního místečka obsazených obchodech a hledat inspiraci tam. Tiše a ochotně tu vypomůže purpura. A pokud patříte mezi ty, kteří o ní pouze zpívají, natož aby jim voněla na plotně, vězte, že zařadit tuto směs koření a bylinek mezi vánoční evergreeny je velmi snadné.
Vybírat můžete mezi spoustou ingrediencí. Namátkou to může být levandule, skořice, hřebíček, šalvěj, rozmarýn, meduňka, listy jahodníku, máta či anýz. Při hledání těch správných přísad se ale vyhněte sušenému ovoci, které by se připalovalo. Směs vložte do neprodyšného sáčku a zakapejte několika kapkami vonného oleje, například pomerančového. Promíchejte a nechte týden až dva bez přístupu vzduchu vůně propojit.
Dříve se purpura pálila na železných kamnech, vy si ale můžete nachystat alobal a pod pozorným dohledem pálit purpuru na sklokeramické desce či jiném moderním sporáku. Pokud ale nechcete celý večer stát u plotny a v ruce třímat příručku protipožární ochrany, stačí alobal položit na horké topení a vánoční aroma se uvolní i tak.
Atmosféru půlnoční mše spolehlivě navodí kousek dřevěného lipového uhlí smíchaného s kadidlem. Tradice pálení františků je v Česku více než tři sta let stará, ale v dobách dlouho před zdobením vánočních stromků se podobné směsi používaly na vykouření příbytků a symbolické očištění obydlí na přelomu starého a nového roku. Dnes koupíme malý černý kužel s vůní dávných tradic za pár korun v každém regále se sezónním zbožím.
Vyzkoušejte pár jednoduchých návodů
Nemusíte se ale držet tradičních receptů, abyste bytem nechali zavonět Vánoce. Stačí pár jednoduchých triků. Do rendlíku dejte lžičku skořice, mletého hřebíčku, muškátového oříšku a zázvoru. Můžete také přidat pár kapek vanilkové esence a zalejte vodou. Stačí chvíli vařit a počkat, až se začnou Vánoce z rendlíku odpařovat.
Ještě jednodušší je vzít tyčinku skořice, rozčtvrcený pomeranč a vše chvíli vařit. Místo pomeranče můžete použít jablko nebo smíchat všechny přísady. Vyrobit si svou vlastní domácí vůni je zkrátka velmi jednoduché.
Přemýšlejte, které esence máte na Vánocích nejraději, a ty pak spolu smíchejte, povařte a nechte prolnout domovem. V případě například čokolády či mandlí si můžete snadno vypomoct extrakty na pečení cukroví.
Když nevaříte - ani vůně
Pokud se vám nechce postávat u sporáku a hlídat, jestli se purpura nepřipaluje nebo se z vašeho domácího receptu na voňavé Vánoce nevypařila všechna voda, nemusíte si lámat hlavu.
Obchodníci pamatují hlavně na vás, a proto si můžete pořídit spoustu svíček, aromalamp či bytových parfémů s předem dobře promyšlenou a nakombinovanou vůní. Ať už půjde o jehličí, perníčky, jmelí, jablka se skořicí nebo mátu s vanilkou, možností je nepřeberně. Šťastné a voňavé!
Zdroje:
- https://www.novinky.cz/clanek/vanoce-vanocni-vune-a-svicky-ktere-navodi-tu-pravou-svatecni-atmosferu-40305881
- https://www.blankyt.cz/domaci-vyroba-vanocni-vune
- https://www.kouzlovuni.cz/vyrobte-si-prirodni-osvezovace-vzduchu-s-vuni-adventu/
- https://www.ceskestavby.cz/clanky/existuje-vanocni-vune-ktera-by-zrovna-neskodila-zdravi-vyrobte-si-ji-27506.html