7. 12. 2024
Podle některých zdrojů sahá tradice přípravy vánočního cukroví až do 16. století. Zajímavostí je, že s touto tradicí nepřišli křesťané, ale pohané. Cukroví se nepeklo primárně pro to, aby na stole „něco bylo“ a strávníci si pochutnali. Jeho prapůvodní význam byl někde úplně jinde. Připravené cukroví mělo chránit rodinu, ale i zvířata a samotné stavení před temnými silami.
Přečtěte si také: Jedlé dárky: Potěšte na Vánoce domácí paštikou, ručně dělanou čokoládou nebo pečeným čajem
Ovoce hrálo prim
Pokud si myslíte, že se v dřívějších dobách na stolech objevovaly zdobené kousky cukroví, musíme vás zklamat. Naše prababičky povětšinou využívaly darů přírody a úrody, kterou důkladně schraňovaly.
Pokud bychom se chtěli vydat na malý exkurz do historie, pak zjistíme, že například před sto lety zdobily štědrovečerní tabuli oříšky, ale i nejrůznější druhy ovoce.
Mohlo by vás zajímat: Retro Vánoce: Pochutnejte si na španělských játrech podle československé normy
Dárků moc nebylo, děti si vyhrály s ovocem
Z ovoce se také vyráběly roztomilé figurky. Dárků totiž pod stromečkem mnoho nebylo. Proto si děti nejprve s figurkami pohrály a pak si na nich ještě pochutnaly. Kromě nejkrásnějších jablek letošní sklizně, která na slavnostně prostřené tabuli sloužila jako ozdoba a pochoutka, se na stolech hojně objevovaly i křížaly. Ty hospodyňky nasušily z hrušek, jablek i dalšího ovoce.
Nechyběly ani sušené švestky a drobné pečivo z vánočkového těsta.
Zajímavost: Právě jablka byla hlavním motivem několika tradičních vánočních tradic a zvyků. Z rozkrojeného jablka se například věštil úspěch budoucího roku, ale i to, zda se všichni u příležitosti dalších Vánoc opět ve zdraví sejdou u jednoho stolu.
Přečtěte si také: Jak dětem zkrátit čekání na Ježíška? Nechte je lovit kapříky nebo si posílat „tichý“ zvoneček
Ořechy plnily bříška a ze skořápek se věštilo
Na štědrovečerní tabuli našich předků nechyběly ani vlašské ořechy. Při jejich loupání ale bylo potřeba dbát na to, ať se skořápka příliš nepoškodí. Její využití totiž vyloupnutím sladkého jádra rozhodně neskončilo.
Ze skořápek se vyráběly malé lodičky se svíčkou uprostřed. V umyvadle nebo větším lavoru se potom lodičky pouštěly. Komu svíčka doplavala nejdál, ten měl podle pověry v příštím roce odejít z domova. Pokud se některá z lodiček potopila, nebylo to dobré znamení.
Použité zdroje:
- https://www.toprecepty.cz/clanky/1042-zdrave-vanoce-nasich-pra-babicek-detem-se-davaly-panenky-z-ovoce-misto-darku/
- https://www.ireceptar.cz/vareni-a-recepty/cukrovi-nasich-babicek-20211203.html
- https://www.emerx.cz/vanoce/vanocni-cukrovi-tradice-nasich-vanoc.html