Jste zde

Vánoce za „socíku“: Dárky nosil děda Mráz a z rádia zněly projevy hrdinů socialistické práce

retro vánoce za socíku Zdroj: Shutterstock
Lití olova, „nákupy“ stromečků v lese, tvrdé pomeranče, které nešly pomalu ani oloupat nebo děda Mráz, který se cestou za dětmi zastavil poklonit nabalzamovanému Stalinovi. Jak vypadaly Vánoce v socialistickém Československu?

12. 12. 2024

Vánoční nálada v 70. a 80. letech se příliš nelišila od té dnešní. Rodiny se scházely, aby společně zavzpomínaly a strávily nejkrásnější část roku pohromadě. Než se ale všichni u slavnostně nazdobeného stromečku sešli, museli si vystát nekonečné fronty na kde co

Počínaje exotickým ovocem v podobě pomerančů, mandarinek či banánů, které ale spíše patřily mezi podpultové zboží, až po stromečky. V socialistickém Československu většina rodin preferovala stromeček živý. Pro něj se buď vypravili přímo do lesa, nebo do zmíněné fronty, která ale rozhodně nebyla zárukou toho, že na vás nezbyde nějaké to košťátko.

Byť bylo v socialistickém Československu všeho nedostatek, vánoční kolekce musela být v 70. a 80. letech k dostání. Tuto ryze československou specialitu vyráběly firmy jako Orion Praha, Maryša Rohatec či Zora Olomouc a začaly už v létě, aby uspokojily poptávku. K dostání byly fondánové salonky, lanýžové figurky nebo želé arabesky. Ty nejluxusnější a zpravidla vícepatrové kolekce byly k zakoupení v Tuzexu. 

shutterstock_2484539669.jpg

vánoce za socíku
Zdroj: 
Shutterstock

Jak se zdobily vánoční stromečky?

Na stromečku našich (pra)rodičů byste plastové ozdoby nejspíše nenašli. Naprostou většinu totiž zdobily skleněné a foukané vánoční ozdoby z firmy Jablonex, které se vyvážely do celého světa. Kromě skleněných kouliček mnohé stromečky zdobily i slaměné ozdoby, nebo třeba oříšky schované v barevném alobalu. Nechyběly ani svíčky nebo prskavky a hasiči měli (zejména během vánočních svátků) vždycky o zábavu postaráno. 

Dárků pod stromečkem příliš nebývalo a často bychom je spočítali na prstech jedné ruky. Mezi nejžádanější patřily bezesporu lyže, kolo značky Eska, stavebnice Merkur nebo panenky, či céčka a digitální hry vyrobené v SSSR (například Jen počkej, zajíci!). Tyhle dárky si ale pochopitelně nemohl dovolit každý. Pod stromečkem ale většinou nikdy nechyběly ponožky, šály nebo svetry pletené na Dopletě.

Absolutním hitem a dárkem, po kterém toužili nejen děti, ale i jejich tatínci, byla autodráha, jejíž cena se tehdy šplhala na polovinu tehdejšího platu. A tak nebylo výjimkou, že jakmile se v partě objevila jedna autodráha, postavila se ve sklepě, kde se všichni scházeli se svými autíčky, aby na vlastní kůži jízdu zkusili.

shutterstock_2491967205.jpg

vánoce za socíku
Zdroj: 
Shutterstock

Ježíška se snažil vytlačit děda Mráz

Komunisté se s církví nikdy neshodli a představa Ježíška, coby chudého pastýře narozeného ve chlévě, nesplňovala budovatelskou představu tehdejšího režimu. Proto ho měl nahradit děda Mráz, který dle tehdejší legendy absolvoval strastiplnou cestu, zastavil se u nabalzamovaného Stalina a pozdravil lid v Uljanovsku, rodišti Lenina.

Poté dorazil do ČSSR, kde dětem nadělil dárky. V naprosté většině domácností se ovšem děda Mráz nesetkal s přijetím a dárky proto dětem nosil i v tehdejší době „náš“ Ježíšek. 

Na slavnostně prostřené tabuli nechyběl kapr

Kromě cukroví, kterého maminky pekly většinou jen pár druhů, nechyběl na slavnostně prostřené štědrovečerní tabuli kapr s bramborovým salátem. Také na kapra se většinou stále fronta již od rána. Pokud se v rodině vařila polévka, byla většinou rybí. Co ovšem na stole nesmělo chybět, bylo zmíněné ovoce. Například jablka sloužila nejen pro potěchu oka, ale také k různým tradicím.

Jablíčka se rozkrojovala a rodina z nich věštila budoucnost. Nezadané dívky házely střevícem a v lavoru nebo umývadle se pouštěly lodičky. Rodiny lily olovo a předjímaly, jaký bude nadcházející rok. U stolu se zpívaly koledy a nikdy na něm nechyběl jeden talíř navíc. To, kdyby šel okolo náhodný host, či kolemjdoucí, na kterého všichni ostatní zapomněli. 

Po večeři se sešla rodina u (většinou ještě černobílého) televizoru, kde běžely tradiční pohádky. Ačkoliv televizory prošly od svého vzniku obrovským vývojem, pohádky v nich zůstávají stále stejné.

Každý rok na našich obrazovkách nesmí chybět například Princezna se zlatou hvězdou, Mrazík nebo Tři oříšky pro Popelku. V rádiu běžely slavnostní projevy, kde slovo dostávaly i tehdejší „celebrity“ – například herci, zpěváci, básníci, malíři a také hrdinové socialistické práce.

Mohlo by vám zachutnat: Retro hotovka, která je lepší než klasický řízek: Normovaná telecí játra v trojobalu 

Naše vzpomínky jsou do jisté míry zkreslené

Díky nostalgii a uplynulému času možná dnes máme tendenci pamatovat si u tehdejší doby především její pozitivní aspekty. I toto nejkrásnější období v roce bylo ovšem zatíženo negativními dopady socialistického zřízení a vládou jedné strany. 

Velké množství zboží bylo nedostatkové, ceny byly někdy vyšší než reálná hodnota produktů a fronty byly běžným jevem. Přesto není od věci na tehdejší dobu s mírnou nostalgií čas od času zavzpomínat. Vánoce totiž nedělají dárky, prohýbající se stoly ani ozdobené stromečky, nýbrž lidé, se kterými se rozhodneme tento výjimečný den v roce strávit. 

Použité zdroje:

  • https://www.seznamzpravy.cz/clanek/vanoce-za-socialismu-na-co-si-vzpominate-a-co-jste-doma-nemeli-63121
  • https://www.drevostavitel.cz/clanek/vanoce-za-socialismu
  • https://www.dama.cz/clanek/takhle-vypadala-zima-a-vanoce-za-socialismu-ktere-veci-jste-take-meli
  • https://www.kupi.cz/magazin/clanek/16408-vanoce-socialismus
  • https://www.idnes.cz/onadnes/vztahy/vanoce-socialismus-deda-mraz-jezisek-kapr-andelske-zvoneni.A221213_110850_modni-trendy_syk
  • https://plus.rozhlas.cz/vanoce-za-socialismu-splnene-plany-obchody-plne-zbozi-a-malo-snehu-8125260