Jste zde

Pusťte zahradu k sobě domů: Vypěstujte si bylinky přímo v kuchyni!

Zdroj: herbalmusings.com

Je lepší polévka s čerstvou nebo sušenou petrželkou? Odpověď je jednoduchá a pěstování bylinek na okenním parapetu ještě snazší. Přesvědčíme vás o tom!

28. 12. 2012

Říkáte si, proč pěstovat vlastní bylinky, když dnes každý supermarket nabízí za pár desítek korun bylinky v květních, popřípadě v plastových vaničkách? Třeba už jen pro to, že při nákupu netušíte, co si nesete domů – hnojiva, postřiky, přestárlou rostlinku?

U doma vypěstovaných bylinek máte záruku, že je nikdo nehnojil a nestříkal, aby rychleji rostly. Čerstvě utržená bylinka, která je navíc mladá, krásně voní a plně chutná. A v neposlední řadě vám pečlivě vybraný květník oživí a zkrášlí kuchyň. Staňte se alespoň malým zahradníkem!

Pěstovat se dá téměř vše

Pěstovat můžete téměř všechno. Oblíbenou pažitku, voňavou bazalku, petrželku kudrnku, mátu, levanduli, rozmarýn, tymián… Bylinky můžete dokonce i kombinovat v jednom květníku. Pečlivě si ale promyslete, co k čemu dáte. Některé bylinky jsou totiž značně asertivní a v několika málo týdnech zlikvidují ostatní druhy v květníku. Liší se i nároky na vodu, světlo a živiny. Proto je dobré si nechat poradit přímo v obchodě, které druhy je možné kombinovat.

bylinky2

U bylinek z marketů nikdy nevíte, jaký je jejich původ . Zdroj: www.hydroponicsequipment.co

Zemina, do které bylinky umístíte, by měla být vzdušná. Klidně i ze zahrádky, ale s trochou písku nebo rašeliny, která ji „zlehčí“. V obchodech se dá navíc už koupit i předem namíchaná směs přímo pro bylinky.

Se zálivkou to nepřehánějte. Respektive zalévejte častěji, ale v malých dávkách. Bylinka nesmí stát ve vodě, riskujete také to, že jí uhnijí kořeny. Za stanoviště vybírejte místo, kam dopadá dostatek světla, ale které neleží na přímém slunci. Ideální jsou pro tento účel okna na západ, nebo jih.

Vyhněte se stínu!

Rozhodně ale zapomeňte na stinné místo. Bylinka sice poroste, ale jen do výšky. Bude mít malé lístky a nebude mít žádnou chuť a minimální vůni. Prostě vám bude na nic. Bylinky obvykle ani není potřeba jakkoli hnojit.

Na co byste si měli dát ještě pozor? Na průvan, který třeba v zimě vytváří okno pootevřené při pečení, na přílišnou blízkost radiátorů a také na to, aby vám bylinky nepřestárly. Jednou za několik měsíců je potřeba odhodit sentiment a bylinky nekompromisně vyměnit – „generaci za generaci“. Starší rostlinky totiž už obvykle nevoní a přicházejí i o svou chuť.

Velké letní stěhování

Velkou službu svým bylinkám uděláte, pokud je na léto přesunete na balkon, terasu, nebo zahradu. Sluneční paprsky a čerstvý vzduch udělají zázraky. Přizpůsobte tomu ale i péči – požadavky bylinek se změnou prostředí trošku změní.

bylinky3

V létě bylinkám dopřejte dovolenou na zahradě. Budou pak vonět ještě víc. Zdroj: tea-sanctuary.com

Nádob, do kterých můžete bylinky nasázet, je na trhu spousta. Pořídit můžete jednotlivé kousky malých keramických květináčků, velké oblibě se v posledních letech těší souprava květníků s jednou společnou podložkou, nebo buclaté „hrnky“ s několika otvory, které jsou určené speciálně pro pěstování bylinek. Stačí jen vyrazit do obchodů, nebo proklikat pár stránek na internetu.

Čtěte dále:

Inspirujte se i v některých dalších článcích: