Jestli se na hospodářské krizi dá najít něco pozitivního, pak je to fakt, že cena nového bydlení během ní výrazně klesá. Pocítili jsme to v posledních letech. Období výhodných nákupů nemovitostí ale pomalu končí, ceny opět rostou.
8. 11. 2013
Hypotéční banka pravidelně zveřejňuje takzvaný HB Index. Jde o ukazatel odvíjející se od cen na realitním trhu. Ten se po vypuknutí krize pohyboval hodně nízko, nicméně ve třetím čtvrtletí 2013 vzrostl o 0,2 procenta. Experti už dlouho poukazovali na to, že se něco podobného stane, s opravdovým zmrtvýchvstáním u cen realit počítají v následujícím roce.
Jestliže u ceny bytů a domů pozorujeme mírný růst, u hodnoty pozemků sledujeme daleko větší pohyb. V posledním čtvrtletí Hypotéční banka zaznamenala růst téměř pětkrát rychlejší než u cen bytů, HB index pozemků je nyní o 15 procent vyšší než roku 2010.
Přečtěte si o tom, jak vypadala situace na realitním trhu v prvním pololetí letošního roku:
Tenhle graf zobrazuje jednu z hlavních příčin krize - objem nesplacených hypoték v USA. Onen prudký růst patří roku 2008, vrchol vidíme v roce 2010. Zdroj: MartinD (Wikimedia Commons)
Brno je zlatá loď - hlavně pro realitní makléře
Vývoj cen ale není všude stejný. Velkou dynamiku má například v Brně. V městské části Bystrc prodávající za byt utrží zhruba o 200 000 korun více než v roce 2011, u malometrážních bytů činí rozdíl ještě mnohem více.
To Praha žádný výrazný pohyb nezaznamenala. V poslední době cena bytů stagnuje a s růstem se dá počítat spíše až v roce 2014. Může za to dlouhodobě vysoká cena nemovitostí v hlavním městě, ale také výrazný růst v předchozím období. Podle zprávy Českého statistického úřadu meziročně podražily o 1,1 procenta. Vloni totiž došlo k výraznému poklesu cen bytů v Praze.
Celkový průměr srážejí hodnoty bytů mimo největší česká města. Na jižní Moravě a na Plzeňsku dokonce ceny stále klesají, stejnou tendence mají i velké byty jako 4+1 po celé České republice, stagnuje trh s byty v panelácích.
Na Slovensku levno, v Norsku předraženo
Jak vypadá situace za hranicemi? Například u našich východních sousedů z hlediska kupujících celkem růžově. Tam bydlení stále zlevňuje, letos se dá nový byt pořídit o 1,6 procent levněji než v roce 2012. Pád cen se tedy na Slovensku od roku 2008 ještě nezastavil.
Setrvalý pokles zaznamenávají i v Itálii, dokonce ani oblíbené Toskánsko, kde si lidé kupují dovolenková sídla na léto, se krizi nevyhnulo a ceny padají i tam. To v Norsku je situace trochu jiná. Podle zprávy Mezinárodního měnového fondu je čtyřicet procent nemovitostí na tamním realitním trhu nadhodnocená a v dohledné době se neočekává znatelné zlevňování.
Nejezděte do Norska, mají tam draho! Podívejte se raději na náš profil na Facebooku, ten je zadarmo.