Skandinávský, nebo chcete-li severský styl bydlení. Ač sází na čisté linie a přírodní materiály, do českých domácností si cestu hledá jen velmi pomalu. Podle Čechů je totiž studený jako ulice Stockholmu v půlce ledna…
5. 4. 2020
Více se o takzvaném skandinávském stylu bydlení začala v Čechách mluvit v roce 2008. Svůj první a pořádný boom u nás zažívaly severské detektivky z per Jo Nesboa a Stiega Larssona, objevily se jejich první filmové adaptace a Češi tak měli možnost nahlédnout do severských interiérů.
Bylo by ale chybou myslet si, že design začali na severu Evropy řešit až v posledních letech. Naopak. Severský styl bydlení se třeba v samotném Švédsku začal rozvíjet už ve 20. letech 20. století a v polovině století už měl severský design co říct celému světu. A v 60. letech 20. století se pak začal masově šířit – i díky IKEA.
Skandinávský styl je také postavený na přírodních materiálech - stejně jako styl rustikální - ale je méně zdobný.Zdroj: www.bigstockphoto.com
V jednoduchosti je krása
Severský styl bydlení staví na tom, že v jednoduchosti je krása. Je praktický, funkční, jednoduchý a vystavěný hlavně na přírodních materiálech. Ostatně to má společné třeba se stylem rustikálním – na rozdíl od něj je ale méně zdobný, méně dekorativní, podle příznivců méně „přeplácaný“, odpůrci mu naopak vyčítají přílišnou strohost.
Češi zatím tomuto typu bytového designu příliš neholdují. Je na ně prý moc strohý.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Z použitých přírodních materiálů dominuje dřevo – a to hlavně světlé, v posledních letech ho sice nahrazuje levnější laminovaná dřevotříska, ale původní skandinávský design stavěl na dřevě. To doplňuje nejčastěji kámen, sklo a proutí. Na plast narazíte minimálně – ostatně stačí se rozhlédnout v IKEA obchoďáku – plastových věcí je tu pomálu.
Bílou proti tmě a depresím
Co se týká barev, pak stěnám obvykle dominuje bílá, případně jiná velmi světlá barva. Seveřané si pomocí velmi světlých interiérů kompenzují nedostatek slunečního svitu, který je markantní zejména v zimě, a bojují tak i proti depresím. Doplňky pak obvykle bývají v jednotné, velmi syté, ale zároveň přirozené barvě. V jasně červené, modré, sytě zelené. Oblíbená je i kombinace bílé s modrou, nebo bílé s červenou, případně výrazné abstraktní vzory na jednobarevném pozadí.
Nábytek musí být funkční a skladný - i to je jeden ze znaků skandinávského stylu.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Skandinávský design je nadčasový – ne nadarmo se i současní severští designéři inspirují u svých kolegů, kteří tvořili v 50. a 60. letech 20. století – a hlavně nábytek by měl budit dojem solidně odvedené, poctivé práce, která přetrvá věky. Přidejte k tomu typický severský důraz na ergonomii, hřejivý svit svíček, které jsou pro skandinávský styl také typické…
Češi Skandinávii (zatím) na chuť nepřišli
Bydlení na skandinávský způsob u nás ale zatím příliš úspěchů neslaví. Ostatně přiznává to i IKEA, u nás asi největší propagátor a dodavatel severského designu. Typické skandinávské kolekce jsou v celkovém obratu téměř zanedbatelné, i přesto, že IKEA i tyto kolekce často upravuje pro vkus Středoevropana a jsou tudíž trochu jiné než v obchodních domech na severu.
Severský styl bydlení si příliš nerozumí s plastem a umělými materiály, naopak jsou pro něj typické materiály z přírody.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pro Čechy je nicméně skandinávský styl bydlení ještě příliš studený, neosobní, strohý a syrový. Ale kdo ví – třeba mu přijdou na chuť jako podobně syrovým a brutálním severským detektivkám. Ostatně posuďte na obrázcích sami, že když člověk přistoupí ke skandinávskému stylu poctivě, pak je i hřejivý a útulný.
Funkčnost, jednoduchost. To jsou hlavní aspekty, na které dbá severský styl bydlení.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Garantujeme vám, že tady se vám budou číst severské detektivky skvěle.Zdroj: www.bigstockphoto.com