26. 11. 2023
První zmínky o adventním kalendáři jsou doložené z 19. století v Německu. Kalendář byl ručně vyráběný a dnes by se dal hodnotit jako vydařené umělecké dílo. Tato tradice přetrvává dodnes, nicméně v mnoha rodinách se zjednodušila pouze na koupi adventního kalendáře v supermarketu.
Místo originálních ručně vyráběných kalendářů saháme po sériově vyráběných adventních kalendářích, které po otevření okénka ukrývají nejčastěji čokoládu. Výrobci se v posledních letech předhánějí v nápadech, co ukrýt do tajné schránky. Namísto čokolády pochybné kvality, tak můžeme v kalendáři objevit i hračku, část stavebnice nebo mini pohádku.
Váš adventní kalendář může mít hned několik podob
Překvapte letos vaše děti originálním a ručně vyráběným adventním kalendářem, který bude ukrývat přesně to, co vašemu dítěti chutná nebo co se mu líbí. Ukrýt můžete kousky opravdu kvalitní čokolády, sušené ovoce, oříšky či perníčky. Skvělým tipem mohou být i pastelky, kterými si postupně bude moci vymalovat obrázek s vánočním motivem.
Překvapit však nemusíte pouze vaše děti! Zkuste si doma vyrobit adventní kalendář pro partnera či partnerku. Namísto klasických sladkostí určených dětem, můžete ukrýt čokoládové bonbóny s alkoholickou naplní, mini lahvičky s různým alkoholem nebo třeba kondomy či spodní prádlo. Čekání na Štědrý den bude rázem veselejší.
Vzpomínky na chvíle strávené s dětmi vám nikdo nevezme
K výrobě vlastního adventního kalendáře nebudete potřebovat nic, co byste doma nenašli. Nejdůležitější je vaše fantazie a kapka zručnosti. Zapojíte-li při jeho výrobě i děti, budete z něj mít větší radost vy i vaše ratolest. Tajné drobnosti však ukryjte sami!
Jdeme na to!
Opravdu jednoduchý adventní kalendář si můžete vyrobit z papírových obálek či sáčků. Ty stačí pouze pomalovat či jinak dozdobit, očíslovat čísly od 1 do 24 a přilepit nebo připíchnout na korkovou nástěnku. Velikost obálky můžete zvolit jednotnou nebo záměrně zvolte každou obálku jinak velkou.
Poněkud větší práci vám dá adventní kalendář vyrobený z ruliček od toaletního papíru nebo z krabiček od sirek či čajů. Materiál na výrobu sbírejte s předstihem! Abyste získali dostatečný počet, pravděpodobně budete muset zapojit i širší část rodiny.
Ruličky nebo krabičky je vhodné obalit do papíru s vánočním motivem a následně je seskládat a slepit, aby držely pohromadě. Doladění už bude záležet jen na vás. Využít můžete malé rolničky, třpytky, vánoční stužky či obyčejnou vatu.
Zručnější hospodyňky si při tvorbě kalendáře mohou vytvořit kapsář nebo drobné pytlíčky z látky a ty pak jednoduše zavěsit na špagát nebo na větvičku, kterou si přinesete z venku. Podobně můžete využít i liché kusy ponožek, které se vám během roku nastřádaly. Efektně bude vypadat zavěšené pomocí kolíčků na prádlo, dozdobení mašlemi, vánočními koulemi či jinými stylovými ozdobami. Máte-li doma schodiště, jednotlivé pytlíčky zavěste na zábradlí.
Na drobné sladkosti můžete použít i plastové vnitřky z Kinder vajíček. Ty si buď můžete nabarvit a pomalovat, nebo si na ně můžete nanést třpytky. Skvěle se pak budou vyjímat například jako zápich v květináči u vánoční hvězdy nebo zavěšené jako ozdoby na menším vánočním stromečku.
Zdroje:
- https://www.elisdesign.cz/diy--napady-a-navody/diy-inspirace-na-adventni-kalendar/
- https://www.bonami.cz/c/vytvorte-si-adventni-kalendare
- https://www.modrykonik.cz/blog/michaelllas/article/vanocni-tip-adventni-kalendar-ktery-si-x6uldk/
- https://takoy.cz/inspirace/post/jak-usit-adventni-kalendar