14. 1. 2020
Bydlíte v rodinném domě? Pak určitě sbíráte dešťovou vodu, kterou můžete použít na zalévání zahrady, záhonků a rostlin venku i doma. Hodí se taky na úklid a splachování, když budete chtít řešit i to. Jestliže ale bydlíte v bytě, nejspíš si moc dešťovky nenachytáte. Pak přicházejí na řadu jiné vychytávky na to, aby vám vodovodním kohoutkem neproteklo zbytečně moc peněz.
Pomocí zachycené dešťové vody můžete například zalévat zahradu. Zdroj: www.bigstockphoto.com
Investujte a ušetřete
Pokud to chcete vzít z gruntu, vyměňte staré spotřebiče za nové – konkrétně tedy bojler, myčku a pračku. Všechno teď už může fungovat úsporněji. Například staré pračky spotřebovaly na jedno vyprání mnohem víc vody. U těch moderních si můžete vybrat délku programu, jakou opravdu potřebujete, a tak odčerpat jen tolik vody, kolik je nutné. Podívejte se, co vám může který spotřebič nabídnout.
Mimochodem – víte, že mytí v moderní myčce je mnohem úspornější než ruční mytí nádobí?
Vana plná horké vody je zhruba dvakrát až třikrát dražší než klasická sprcha.Zdroj: www.bigstockphoto.com
K dalším vhodným investicím patří pákové baterie, omezovače průtoku vody a úsporné sprchovací hlavice. Na začátku vás to bude stát peníze, spotřebiče a doplňky vám ale s největší pravděpodobností vydrží spoustu let a úspora se opravdu dostaví.
Vyměňte koupání za sprchování a zastavujte vodu
Jestli se rádi koupete ve vaně, samozřejmě si čas od času dopřejte dlouhou a voňavou koupel podle svého gusta. Nejdřív se ale zamyslete nad rozdílem mezi jedním průměrným vysprchováním a jednou průměrnou koupelí. Taková koupačka ve vaně vyjde plus mínus na osm korun. Sprchování oproti tomu vychází zhruba na tři koruny (pokud na sebe nenecháváte tryskat vodu dvě hodiny, dokud nedozpíváte svůj soukromý koncert).
A když už jsme v té koupelně, ještě doporučujeme zastavovat vodu při mytí rukou a hlavně při čištění zubů. Je opravdu zbytečné nechávat ji téct během celého čištění.
Horká koupel je příjemná, z pohledu rodinného rozpočtu ale také pořádně drahá. Stejně tak vám do peněz lezou i staré spotřebiče fungující s vodou.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Pravidelně kontrolujte, jestli vás o peníze nepřipravuje protékající toaleta. Může to být pěkně drahý špás, stejně jako netěsnící kohoutek a z něj kapající voda. Představte si, že čtyřčlenná rodina může po zavedení úsporných pravidel ušetřit za rok i 40 tisíc korun!
Toaleta a pisoár – i tady se dá pořádně ušetřit
Začněme toaletou, ta je v každé domácnosti. Zatímco starší toalety mají jen obyčejný splachovací mechanismus a jeho vytažením, stlačením nebo stažením spustíte ohromný příval vody, moderní toalety mívají dvě tlačítka, jimiž spustíte buď menší, nebo větší splachování, a to podle toho, co potřebujete. Některé toalety mají dokonce stop tlačítko, díky kterému na jedno spláchnutí spotřebujete jen tři litry vody. Na malou potřebu to úplně stačí.
Pokud máte velkou koupelnu a muže (případně chlapce) v domácnosti, může být cestou k úspoře i pisoár. Ten má totiž minimální spotřebu vody – příjemný jeden litr oproti klasickým šesti litrům, které splachování na běžné toaletě vyčerpá.