26. 2. 2019
Rám a čelo postele – to je, oč tu běží
Rám dělá postel. To je stará známá pravda, od které je potřeba se odpíchnout. Výběr rámu (potažmo čela postele) neovlivňuje pouze to, jak bude postel v místnosti vypadat. Čelo chrání vás a partnera od stěny a izoluje od průvanu v oblasti hlavy. Můžete se o něj taky opřít například při čtení knížky.
V případě, že je postel umístěna do prostoru, vytváří čelo optickou bariéru a dodává pocit bezpečí a pohody. Rámy postele se vyrábějí nejčastěji z masivu, lamina, jsou lakované i dýhované nebo dokonce kovové, čalouněné, případně kombinované z různých materiálů.
Matrace je jedna z věcí, na které byste rozhodně šetřit neměli.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Materiál ovlivňuje mnohé
A u materiálů ještě chvíli zůstaneme. Při výběru vhodného materiálu je potřeba uvědomit si, že postel je denně značně namáhána a sloužit by nám měla několik dlouhých let. Materiál navíc může ovlivnit také kvalitu vašeho spánku. U levnějších postelí se během několika měsíců uvolní spoje a začnou nepříjemně vrzat. Jaký materiál tedy při výběru postele zvolit? Tady je malý přehled:
- Postele z lamina: Na našem trhu pořídíte postele z lamina, které se sice vyznačují nízkou cenou, ale kratší životností. Jednotlivé (nažehlené) strany lamina se časem začnou odlupovat. Hlavní problém je ve spojích jednotlivých ploch, lamino je křehké a spoj se po určité době uvolní, či vytrhne.
- Čalouněné postele: V posledních letech se k nám z Amerických ložnic dostal trend kontinentálních postelí. Produkty vypadají luxusně a většinou nabízí vysokou matraci a vysoký posed. Problém je z údržbou, většinou se jedná o kostru z masivu, nebo z lamina, která je počalouněna molitanem, rounem a čalounicí látkou. Nevýhodou konstrukce je náročná údržba těchto materiálů, které se snadněji ušpiní, pronikne do nich prach, snadno se v nich udržují roztoče a bakterie. U levnějších celočalouněných válend nelze většinou ani vyměnit matrace.
- Kovové postele: Jistou alternativou jsou také kovové postele, které vynikají svou pevností, extrémní životností a elegantním designem. Nevýhodou je vyšší cena, ale i skutečnost, že kovová postel může působit chladným dojmem a podle některých názorů kov do postele nepatří.
- Postele z masivu: Poslední kategorií jsou postele z masivu. Jedná se sice o nákladnější variantu, ale kupujete si 100% přírodní materiál, o který se není potřeba starat. Pokud zvolíte tvrdou dřevinu, tak jde o postel s dlouhou životností. Dřevo je přirozeným přírodním materiálem bez nežádoucích látek a navíc je každý kus vlastně originálem.
V ložnici strávíme zhruba třetinu života. Tím spíš bychom měli přemýšlet o tom, na jaké posteli spíme.Zdroj: www.spime.cz
Správné rozměry postele jsou základ
V příliš malé posteli se pohodlně nevyspíme. Proto je potřeba dbát jejích dostatečných rozměrů. Ideální délka postele by měla minimálně o 20 centimetrů přesahovat nohy spáče. Pro jednolůžko jsou standardní rozměry 90x200 cm a pro dvojlůžko 160x200 cm, případně 180x200 cm.
Potřebujete-li více prostoru a pohodlí v posteli pro jednoho, můžete zvolit rozměr 140x200 cm. Tyto hodnoty představují rozměry ložné plochy, nikoli vnější rozměry postele. Proto dle nich můžete bez obav vybírat vhodný rozměr matrace.
Výška postele má vliv na pohodlí
Vhodně zvolená výška postele má zásadní vliv na pohodlné vstávání a uléhání, což ocení zejména starší nebo hůře pohyblivé osoby. Z ortopedického hlediska je optimální výška bočnic 50 cm. Když k tomu připočteme ještě vhodnou matraci anebo možnost výškového nastavení, dostaneme se na ideální výšku 50 až 65 cm.
Úložný prostor pod postelí je fajn, ale pozor na to, aby postel zespodu i dostatečně větrala.Zdroj: www.spime.cz
Málokdo si také uvědomuje, že vhodně zvolená výška postele umožňuje dostatečné odvětrání spodní části matrace a přispívá k hygienickému prostředí v ložnici. Minimální výška z hlediska víření prachu a chladu od podlahy je 30 cm.
Matrace a rošt jdou ruku v ruce
Aby se vám v posteli dobře usínalo a ještě lépe z ní vstávalo, je potřeba zaměřit svou pozornost na výběr vhodné matrace a roštu. Rošty dělíme do tří skupin. Jde o rošty laťové (nejlevnější varianta), lamelové (jejich kvalita je závislá od počtu lamel) a rošty talířové. Ty se vyznačují zónovým rozložení a rozdílnou tvrdostí v jednotlivých zónách.
A tvrdost nepochybně souvisí také s matrací. Příliš tuhá matrace způsobuje nevyvážené rozložení těla a přílišný tlak na kyčelní i ramenní kloub a pánevní oblast. Měkká matrace zase neposkytuje našemu tělu při spaní dostatečnou oporu a způsobuje deformaci páteře a další problémy s pohybovým aparátem. Výběr matrace proto vždy přizpůsobte svému zdravotnímu stavu a aktuální váze.
Postele s úložným prostorem oceníte
Pokud bojujete s nedostatkem místa, budou se vám hodit postele s úložným prostorem. Při jejich výběru doporučujeme řešit zejména, jak často budete úložný prostor využívat a jak se k němu dostanete.
U šuplíků je třeba myslet na dostatečný prostor při jejich vysouvání. U přístupu z vrchu je potřeba myslet na dostatek prostoru z horní strany. Ideální variantou jsou postele s výklopnými lamelovými rošty, které jsou pomocí pístů snadno ovladatelné. Takové najdete třeba v e-shopu spime.cz.