7. 9. 2015
Oficiálně se jím říká štítky energetické náročnosti a měly by být důkazem toho, že vybraná budova splňuje požadavky na energetickou (ne)náročnost. Toliko teorie. V praxi pak mají energetické štítky pomoci i lidem, kteří se chystají koupit, nebo pronajmout dům či byt, v rozhodování, zda je jejich investice opravdu výhodná.
Energetický štítek je totiž ověřenou hodnotou, díky které si člověk může zhruba odvodit, jaké budou náklady na energie ve vybrané budově. Že jde o zbytečnost, protože přeci stačí prostudovat faktury za energie? Omyl! Na rozdíl od faktur, do kterých se promítá způsob života v budově i další vlivy, mezi které například patří i počasí (během mírné zimy přeci protopíte méně než za tuhých mrazů), vám energetický štítek tyto informace podá nezkreslené – ve velmi podobné a podrobné formě jako třeba štítek na elektrických spotřebičích.
Energetický štítek domu má podobnou funkci jako štítek, který najdete na elektrických spotřebičích.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Sedm tříd náročnosti
Reality je podle energetických štítků možné rozdělit do sedmi tříd – od A do G. Reality spadající do tříd A až C jsou v normě a energeticky nenáročné. Domy a byty, které spadají do dalších tříd – tedy od D do G - jsou naopak nevyhovující a energeticky velmi náročné.
Třídy energetické náročnosti budovy:
- A – mimořádně úsporná
- B – úsporná
- C – vyhovující
- D – nevyhovující
- E – nehospodárná
- F – Velmi nehospodárná
- G – mimořádně nehospodárná
Dům, respektive jeho energetická náročnost, jsou hodnocené z mnoha úhlů pohledu – zvlášť jsou hodnocené například obal budovy, vytápění, osvětlení, větrání, příprava teplé vody nebo chlazení – a náročnost každé z těchto činností na energii. Díky tomu například zájemce o koupi domu nebo bytu snadno zjistí, kde má budova slabiny a kde bude potřeba investovat.
Chcete ušetřit za vytápění? Dodržujte pár základních pravidel: Topte chytře a ušetříte: Tady je šest tipů, které vám v zimě ušetří tisíce
Energetické štítky jsou povinné od roku 2013, kdy vstoupila v platnost prováděcí vyhláška. Aktuálně tedy platí, že bez energetického štítku vám nebude vydáno stavební povolení, bez energetického štítku nemůžete prodávat ani pronajímat rodinný nebo bytový dům a zapovězené jsou vám i velké a rozsáhlé rekonstrukce (existují samozřejmě výjimky, které se týkají například starých budov, církevních budov nebo domů v památkových zónách).
Některé z výjimek u energetických štítků:
- stavby menší než 50 metrů čtverečních
- stavby určené pro rekreaci
- budovy určené pro náboženské účely
- některé z budov v památkových zónách
Kolik stojí energetický štítek?
Samostatné byty na prodej (nikoli celé bytové domy) a kanceláře musejí být energetickými štítky vybavené v průběhu roku 2016. A už stojící domy, se kterými jejich majitel nemá v plánu nic (tedy žádný prodej, pronájem, rekonstrukci), musejí být štítkem vybavené v průběhu let 2015 až 2019. Štítek domu vystaví takzvaný energetický specialista, který má oprávnění od ministerstva průmyslu a obchodu.
Energetický štítek by měl zabránit tomu, abyste kupovali zajíce v pytli.Zdroj: www.bigstockphoto.com
Cenu za vystavení štítku si každý specialista určuje sám – záleží také na tom, kolik má zájemce k dispozici dokumentace, o jaký typ budovy a o jaké velikosti jde – počítejte ale s částkou v řádech tisíců (za byt) až desetitisíců (za rozlehlý obytný dům). Platnost štítku je potom 10 let od data vydání.
Povinnosti? Na straně prodávajícího!
Plánujete prodej, nebo pronájem bytu? Pak počítejte s tím, že všechny povinnosti ohledně energetických štítků jsou na straně prodávajícího, respektive pronajímatele. Pokud se rozhodnete pro prodej bytu přes realitku, máte povinnost zprostředkovateli předat grafickou část průkazu. Pokud tak neučiníte, zprostředkovatel automaticky uvede „nejhorší“ energetickou třídu G. Některé realitní kanceláře pak nabízejí se zprostředkováním energetického štítku pomoc. Domy na prodej by měly být energetickou třídou označené i v inzerci.
Podobné je to i při prodeji bytu – informace o energetickém štítku by měly být součástí kupní smlouvy. Energetická třída musí být označená i v inzerci a grafickou část štítku je v případě, že byt prodáváte přes realitku, nutné předat zástupci realitky. Jinak opět spadnete do kategorie G a riskujete případnou sankci.
Velmi podobná pravidla pak platí i pro pronájmy nemovitostí.
Tápete v oblasti energetických štítků, není vám všechno jasné a potřebujete poradit? Využijte služeb Poradny, kterou nabízí realitní kancelář M&M reality. Ta se zabývá zprostředkováním prodeje nemovitostí, pronájmem objektů a jejich správou a samozřejmě poskytuje i široké právní a finanční poradenství v oblasti realit.