15. 4. 2023
Zanedbáváte štětce a houbičky
Začneme zvolna. Pokud k líčení používáte nejrůznější štětce, štětečky a houbičky, měli byste je pravidelně zbavovat nánosů líčidel i šupinek staré a odumřelé kůže. Kosmetické štětečky a houbičky jsou doslova semeništěm nejrůznějších bakterií a dalších nezvaných návštěvníků.
Hromadí se v nich i kožní maz nebo odumřelé buňky. Proto je potřeba je každé dva týdny průběžně desinfikovat a čistit. Po cca dvou měsících je pak raději vyměňte za nové.
Mohlo by vás zajímat: Chyby při mytí nádobí: Příliš saponátu, špatné pořadí. Co když je děláte taky?
Peřiny převlékáte jednou za měsíc
Ložní prádlo je domovem početného množství nejrůznějších choroboplodných zárodků pocházejících z našich těl, kožního mazu i pylu a prachu. Naše tělo navíc za rok v posteli vyprodukuje více než šestadvacet litrů potu, který tvoří v kombinaci s vlhkým a teplým ložním prádlem ideální prostředí pro bakterie a plísně.
Proto je potřeba ložní prádlo prát ideálně jednou týdně. A to v pračce nastavené na minimálně sedmdesát stupňů Celsia.
Nosíte si mobil na toaletu
Mít neustále telefon u sebe a být k dispozici, se v dnešní době bohužel stává jistým standardem. Pokud ale patříte mezi jedince, kteří mají svůj telefon při ruce ve dne v noci a chodí s ním i na toaletu, pak si zaděláváte na problém.
Vaše ruce se totiž během dne dotýkají velkého množství věcí, na kterých ulpívají nejrůznější mikrobi, bakterie a dále se přenášejí na váš mobilní telefon. Tady pak přežívají klidně i několik dní.
Na onu místnost proto raději vyrážejte bez mobilu a telefon pravidelně čistěte desinfekčními ubrousky nebo obyčejným navlhčeným hadříkem a mýdlem.
Přečtěte si také: Úklid toalety bez chemie: Zapojte ocet, sodu nebo dětský olejíček
Spodní prádlo perete na nízké teploty
Spodní prádlo hromadí pot, choroboplodné zárodky a různé výměšky. Pokud prádlo perete společně s ostatním oblečením na nižší teploty, nemusí to být zárukou, že se bakterií a virů zbavíte.
Prádlo proto perte v ideálním případě odděleně nebo s ostatním oblečením na alespoň 60 stupňů Celsia. Při praní také používejte speciální hypoalergenní a neparfémované prací prostředky, abyste předešli případným alergickým vyrážkám.
Sdílíte ručníky s ostatními a neperete je dost často
Pokud opakovaně používáte stejnou osušku po sprchování nebo po koupeli, nemusíte se vlastně ani mýt. Ve vlhkém ručníku se totiž množí bakterie, které si po opakovaném použití nanášíte zpátky na povrch těla. Proto je dobré prát ručníky a osušky zhruba po každém čtvrtém použití, minimálně pak jednou týdně. Ideální také není sdílet ručníky (stejně jako třeba holicí strojky) s jinou osobou.
Mohlo by vás zajímat: Bakterie v koupelně: Zlozvyky, kterými jim vytváříme ideální prostředí pro růst a množení
Zanedbáváte kuchyňské houbičky
Věděli jste, že kuchyňská houbička, která si jen tak nevinně sedí u vašeho dřezu, v sobě ukrývá ty nejhorší patogeny z celé domácnosti? Jedna ze studií provedená v roce 2017 například odhalila, že na houbičce žije zhruba 362 různých druhů bakterií!
Bakterie bezpečně zničí pouze vysoké teploty. Mytí nádobí v horké vodě ale nestačí. Pokud se houbičky ještě nechcete zbavovat, zkuste ji zhruba dvakrát týdně vydesinfikovat v mikrovlnce. Jednou měsíčně ji pak vyměňte za novou.
Použité zdroje:
- https://www.idnes.cz/onadnes/zdravi/kde-se-skryvaji-bakterie-a-viry-v-domacnosti.A171206_160038_zdravi_pet
- https://www.novinky.cz/clanek/zena-styl-mnoho-lidi-doma-ignoruje-zakladni-hygienicka-pravidla-40158492
- https://www.stream.cz/fenomen/otresne-hygienicke-navyky-cechu-nejen-na-zachode-na-telo-i-do-nej-si-zanasime-tyhle-zakerne-milacky-64434801