Jste zde

V domácí pracovně efektivně: Pořádek na stole zvyšuje produktivitu až o 30 %

obrovský nepořádek na pracovním stole Zdroj: Bigstockphoto
Nejde vám práce od ruky a často nedodržujete stanovené termíny? Možná víme, v čem tkví váš problém. Věděli jste, že správně uspořádaný a přehledný pracovní stůl může vaši výkonnost zvýšit až o 32 %?

21. 5. 2023

Sezením u pracovního stolu strávíme většinu dne. Málokdo však ví, že špatné umístění a uspořádání věcí a materiálů na pracovním stole se může odrazit na vaší psychice, zdraví, kreativitě a výkonnosti. Udělejte si své pracovní místo lepší a příjemnější!

Máte na pracovním stole dostatek místa a přehled?

Špatné umístění pracovního stolu a věcí na něm může mít za následek mnoho problémů, jak pracovních, tak i psychických a zdravotních. Nesprávné uspořádání materiálů vede k nedodržení stanovených termínů a k problematického stanovení priorit.

bigstock-man-in-home-office-suffering-f-206233522.jpg

muž s bolavými zády
Zdroj: 
Bigstockphoto
Chronické bolesti zad trápí osoby, které většinu pracovní doby sedí. Příčinou může být špatné držení těla nebo nevhodná židle.

Více se věnujete materiálům, které jsou na očích a na schované materiály často zapomínáte. Navíc při hledání toho, co zrovna potřebujete, ztrácíte čas, energii a mnohdy i nervy. Jste nervózní a stále ve stresu. Věděli jste například, že k 80 % věcí, které si založíte, se už nikdy nevrátíte?

Umístění pracovního stolu by mělo splňovat několik zásad

V prvé řadě si musíte ujasnit, kam pracovní stůl umístíte. Obrovskou výhodu máte v případě, když nejste omezeni prostorem či kompozicí místnosti.

bigstock-happy-cute-pretty-accountant-179638084.jpg

žena u počítače
Zdroj: 
Bigstockphoto
Čínské učení Feng-shui doporučuje na pracovní stůl umístit květinu. Eliminujete tím vliv škodlivého elektrosmogu.

Stůl umístěte dál od dveří. Ideálně tak, abyste na ně viděli a měli přehled o tom, kdo k vám zrovna přichází. Důležitý je i dostatek světla. Stůl by měl stát bokem nebo čelem k oknu. Nebudete si stínit a na monitor vašeho počítače nebude dopadat světlo.

Nedostatek přirozeného světla nahraďte světlem umělým. Vhodné jsou lampy s kloubovým ramenem, které umožňují nastavit směr světla. Nepodceňujte ani výběr kancelářské židle a výšku pracovního stolu, předejdete tak bolestem zad. Obecně platí, že horní hrana monitoru by měla být v úrovni očí.

Pracovní stůl by také neměl stát v blízkosti topení nebo jiného zdroje tepla. Vyšší teplota unavuje a snižuje koncentraci.

Pracovní stůl není skladiště

Na stole mějte jen věci a materiály, které každodenně používáte! Zbytek umístěte do zásuvek, na poličky či do šuplíků, abyste je měli stále po ruce. Nepotřebné věci nemilosrdně vyhoďte! Malé papírky na poznámky vyměňte za jeden velký papír a na schůzky si pořiďte kalendář.

bigstock-197673466.jpg

žena před počítačem
Zdroj: 
Bigstockphoto
Máte-li dostatek prostoru, pak pamatujte na to, že nejlepší pracovní stůl má tvar písmene L. Získáte dostatek místa na počítač i samotnou práci. Důležitý je i dostatek zásuvek, do kterých můžete přehledně schovat věci a materiály, které zrovna nepoužíváte

Nepřežeňte to s osobními věcmi. Rozptylují a mohou být známkou neprofesionality. Věděli jste, že stoly bez osobních věcí jsou preferovány například v bankách? Uklizený stůl totiž působí důvěryhodněji. Zcela zavrhnout byste je však neměly. V omezeném množství mohou být zdrojem relaxace a motivace.

Zcela se vyhněte nahým osobním fotografiím a fotografiím z bujarých večírků. V práci jsou naprosto nevhodné a jistě za ně nebudete pochváleni. Fotografie z dovolených zase značí, že byste chtěli být někde jinde, jen ne v práci.

Udělejte si pořádek v psacích potřebách. Určitě najdete propisky a pera, která už nepíšou a patří do odpadkového koše, který by měl být pod každým pracovním stolem. Zbylé propisky a zvýrazňovače umístěte do stojánku nebo obyčejného hrnečku. Vždy pamatujte, že vám bohatě postačí dvě kvalitní pera a pět zvýrazňovačů. Ořezávátka, gumy, náplně do sešívačky, lepicí pásku či jiné drobné psací potřeby umístěte do jedné společné krabičky.

Pletou se vám pod ruce elektrické kabely od klávesnice či myši? Zkroťte je! Stáhnout je můžete například lepicí páskou. Vyplatí se investovat i do bezdrátových zařízení. Máte-li na pracovním stole nedostatku místa na práci, dejte pryč tiskárnu.

Uklízejte pravidelně!

Na konci pracovní doby si nechte 10 minut čas na úklid pracovního stolu. Stůl si připravíte na další pracovní den, budete odcházet s čistou hlavou a s pocitem, že máte vše vyřešeno. Jednou za čas stůl naleštěte. Existuje totiž názor, že naleštěný stůl vydrží déle čistý a přehledný.

Zdroje:

  • https://www.postershop.cz/blog/16-4-tipy-jak-zaridit-domaci-kancelar-a-pracovnu/
  • https://www.living.cz/30-tipu-na-dokonalou-pracovnu-nebo-domaci-kancelar/
  • https://www.living.cz/domaci-kancelar-efektivitu-prace/
  • https://blog.mall.cz/bydleni/homeoffice-zkuste-7-tipu-jak-i-z-domu-pracovat-efektivne-380.html
  • https://www.b2bpartner.cz/7-tipu-domaci-pracovna-podle-feng-shui/