29. 9. 2022
Mezi nejčastěji vyhledávané patří obnovitelné zdroje, a to solární a větrné, které se dnes budeme věnovat hlouběji. Speciálně se podíváme na domácí větrné elektrárny, jejich vhodné umístění a zjistíme, zda se jedná o vhodnou investici.
Co jsou vlastně domácí větrné elektrárny?
Když se řekne větrná elektrárna, která mezi alternativní zdroje energie patří, pak si asi představíte ty ohromné kolosy na prázdných polích a stráních, ale věděli jste, že takovou malou větrnou elektrárnu můžete mít i doma? Její pořízení není dnes nic složitého a pro domácí používání se vyrábějí malé typy s maximálním výkonem 2,5 kW a průměr rotorů je do tří metrů. Navíc s nejedná ani o moc drahou záležitost. Levnější modely se dají pořídit již v nižších řádech desetitisíců.
Obrovskou roli v tomto případě ale hraje umístění, kde tuto malou domácí větrnou elektrárnu postavíte. Platí zde jednoduché pravidlo, že čím otevřenější prostranství máte k dispozici, tím lepšího výkonu můžete dosáhnout. Pokud nejsou v okolí žádné budovy nebo stromy, které by mohly zpomalovat nebo dokonce blokovat vítr, pak je vysoce pravděpodobné, že právě tento alternativní zdroj pro výrobu elektrické energie je vhodný právě pro vás.
Vyplatí se vám investovat do vlastní domácí elektrárny?
To je zajisté ta nejdůležitější otázka, která vás bude zajímat. Je zde ovšem spousta faktorů, které je potřeba brát v potaz. Tím hlavním je již zmíněná lokalita, kde bude umístěna. Pokud máte vhodné podmínky a vítr zde dosahuje alespoň rychlosti 3-4 m/s, pak byste měli alespoň u většiny typů elektráren dosáhnout na maximální možný výkon.
Platí takové nepsané pravidlo, že pokud splňujete všechny potřebné podmínky a vaše větrná elektrárna je na vhodném místě, pak při pořizovací ceně 30 000 korun může být vaše investice zpět již do tří let. Ovšem opět musíme brát v úvahu aktuální energetický trh. Pokud by byly ceny za energie vysoké jako nyní, pak by se vaše návratnost projevila mnohem dříve.
Navíc pokud si stále nejste jistí, zda je to to pravé pro vás, vždy můžete tuto věc konzultovat se specialisty na energetiku, kteří vám už se vším poradí. Přece jen je lepší se ujistit odborníkem než nakonec po koupi zjistit, že váš pozemek není vhodný.
Jestli tedy nechcete být závislí na vnějších zdrojích elektřiny a bát se tak, zda opět nenastanou další enormní výkyvy cen, pak je pro vás volba jednoho z obnovitelných zdrojů energie výbornou volbou. Navíc se budete podílet na celosvětovém trendu, který se pokouší fungovat, pokud možno nejvíce na čistých zdrojích energie a co nejméně tak znečišťovat životní prostředí.