Jste zde

Zen styl bydlení: Proměňte váš domov v oázu klidu. Díky barvám, rostlinám a dřevu

zen styl bydlení a rostliny Zdroj: www.bigstockphoto.com
Jestli vám nevyhovuje stávající provedení vašeho bytu nebo domu a taky toužíte po klidném bydlení v pohodové atmosféře, máme pro vás tip. Inspirujte se zen stylem bydlení. Možná je to pro vás to pravé ořechové.

23. 2. 2021

To první, co se nám vybaví, když je řeč o zenu, jsou určitě mniši a jejich život ve skromnosti a v jednoduchosti. A to je správně! Jejich klid vás může zaplavit taky. Stačí si ho umně vytvořit u sebe doma. Tady jsou tipy, jak toho dosáhnout.

Spojte se s přírodou

Aby došlo k vytvoření poklidné atmosféry, je třeba myslet v interiéru na harmonii všech prvků. Zapomeňte na křiklavě barevné sedačky a neméně výraznou výmalbu. Začněte právě plánováním barev a pracujte s jemnými tóny, které vám budou připomínat přírodu. Může to být bílá, černá, hnědá, okrová, cihlově červená i modrošedá. Barvy země a vody jsou prvním krokem k úspěchu.

Takovému spojení se dá mimochodem přiblížit, především v domě, velkými okny nebo krásným průchodem na terasu. Čím více denního světla do svého obydlí dostanete, tím líp

bigstock-home-interior-wall-mock-up-wit-376813387.jpg

ložnice v zen stylu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Pro zen styl bydlení jsou typické zemité barvy, respektive barvy spojené se zemí a přírodou, a pak také dostatek světla.

Udržujte minimum vzruchů

Zen styl bydlení má ve své hlavní myšlence velice blízko k minimalismu. Shoduje se s ním v tom, že by se člověk neměl obklopovat spoustou zbytečných drobností, na které jen sedá prach a které mají ještě navíc tendenci dráždit mysl. Tady platí dvojnásob, že kvalita by měla zvítězit nad kvantitou.

I nábytek by měl být jednoduchý. Vyhněte se nejrůznějším ozdobným ornamentům a kudrlinkám, které rozptylují. Využijte toho, že japonský zen styl miluje papírové prvky (třeba svítidla) a paravány! Jimi můžete klidně opticky oddělit části místností, které budete potřebovat využívat k něčemu jinému. Zvlášť v malém bytě to přijde vhod.

Vyberte si tradiční prvky zen stylu

Jestli nepotřebujete nutně vysokou postel, aby se vám maximálně pohodlně vstávalo, může vaší ložnici vévodit tradiční japonské tatami – spaní nízko u země. Ač to možná vypadá zvláštně, je to pohodlná záležitost! Dá se položit na zem, ale i na rošt do klasické postele, kromě spaní ho můžete dát i do dětského pokoje, kde si na něm určitě rády budou hrát děti.

Budete-li chtít přece jen zvolit nějaké doplňky, držte se těch, které se opravdu hodí. Může jít o sošku Buddhy, vázu se sušenými květinami, zelené rostliny, svíčky nebo vyzkoušejte dekoraci v podobě kaligrafie a tušové malby

bigstock-wall-wooden-interior-design-ze-350315968.jpg

obývák v zen stylu
Zdroj: 
www.bigstockphoto.com
Střídmost - to je to, co k zen stylu neodmyslitelně patří. Zapomeňte na přemíru doplňků, tady jednoznačně platí, že méně je více.

Bez přírodních materiálů jste vedle

Kromě zmiňovaného papíru je ve hře především dřevo, pak taky ale kámen, bambus, ratan nebo kov, bavlna, vlna a len. Pokud už jste se dívali na fotky na internetu, abyste si o zen stylu bydlení udělali představu, určitě jste si všimli specifických dekorací na stěnách třeba právě ze dřeva.

Tlumené osvětlení pro pocit uvolnění

Rozptylovat se nenechte ani příliš ostrým světlem. Papírová svítidla a menší lampičky jsou v zen stylu bydlení nezbytné. Neříkáme, že byste se měli vzdát velkého centrálního světla. Nezapomeňte ho ale doplnit menšími kousky a vybírejte si tak, aby vycházející světlo bylo tlumené a neburcovalo váš mozek k aktivitě.

Povinnosti nechte za dveřmi ložnice

Tedy na té vnější straně. Do ložnice nepatří ani pracovní diář, ani dětské pastelky a výkresy, ani elektronika. Televize a rádio jsou naprosto zapovězené. Ideálně byste se tu měli vzdát i telefonu, ale pro většinu z nás je to nadlidský úkol. Zkuste do něj ale aspoň 30 minut před spaním nekoukat!