5. 7. 2018
Zahradní domky na nářadí a dětské zahradní domky
Domky lze rozdělit na ryze účelové, což jsou domky plastové, plechové i menší dřevěné, které slouží pouze k uskladnění nářadí a techniky. Jejich velikost je cca 10 metrů čtverečních. Dále jsou na trhu domky s širším využitím, což jsou větší dřevěné stavby - domky, chatky a altány. Ty už nemusí sloužit pouze pro uskladnění nářadí a zahradních sestav, ale lze je využít i pro přespání nebo jako odpočinkovou zónu při nepřízni počasí. Většina těchto domků má základnu od 12 do 25 metrů čtverečních.
Zdroj: www.hornbach.cz
Až si ujasníte, nač budete zahradní domek využívat a co všechno do něj chcete zamykat, najděte si čtverečkovaný papír a tužku. Nakreslete si půdorys a zakreslete do něj v patřičném měřítku hrubý obrys všeho, co se tam bude schovávat. Zakreslete jen objemnější věci, například sekačku, obrys zahradního stolu (zahradní židle přijdou na něj nohama vzhůru), větší gril, zahradní houpačku, trampolínu postavenou na výšku i dětskou skluzavku s příslušenstvím.
Z hotového nákresu se nejsnadněji odvodí požadovaná velikost domku. Odborníci odhadli, že na jedno kolo, sekačku, zahradní židle a větší gril je třeba domek o základně minimálně 5 metrů čtverečních, dvě kola plus stejné předměty už vyžadují 8 plošných metrů. Dobré je počítat i s regálem na menší předměty a volným rohem, nejlépe hned u dveří, kam přijde nářadí.
Zdroj: www.hornbach.cz
Altány, pergoly a přístřešky na auto
Krásnější, nákladnější, ale i daleko variabilnější jsou zahradní domky dřevěné. Jejich jedinou nevýhodou je potřeba impregnace vhodným ochranným nátěrem, který je nutné každý rok opakovat. Domky se srubovou konstrukcí jsou zpravidla větší typy s širším využitím.
V případě stavby domku většího než 25 metrů čtverečních nebo jakékoliv domku na betonový základ je nutné provést ohlášení stavby. Bez stavebního povolení i ohlášení lze realizovat domky o jednom nadzemním podlaží a základnou do 25 plošných metrů zastavěné plochy a do 5 metrů výšky. Hlavně nezapomeňte, že musíte dodržet dvoumetrovou odstupovou vzdálenost od společných hranic pozemků.
Zdroj: www.hornbach.cz
Klouzačky, bunkry a trampolíny
Specifickou sortou zahradních domků jsou ty určené k dětským hrám. Stavebnicový systém může kromě domečku obsahovat i schůdky, zábradlí a skluzavku. Stojí-li vybraný model dětského setu na „kuřích nožkách“, tedy nad úrovní terénu, bývá pod domkem i ohrazené pískoviště. Domky na chůdách, tj. vysokých nohách, jsou velmi oblíbené, protože výška chůd je přímo úměrná délce klouzačky. Jednodušším příbuzným dětského domku jsou hrací věže, které se skládají z přístřešku, skluzavky a pískoviště.
Plánujete pořídit bazén? 5 nejčastějších otázek při výběru bazénu: Kam s ním? A pod zem?
Dětem od čtyř let je určený jednoduchý houpací talíř, který není vůbec náročný na prostor a udělá velkou radost. Novinkou jsou certifikovaná šplhadla a hrazdy, jež se připevňují k pevnému základu. Duši malého sportovce udělají radost i lezecké kameny – plastové nebo keramické, z nichž lze v zahradě vykouzlit cvičnou horolezeckou stěnu.
Zdroj: www.hornbach.cz
Dětský zahradní nábytek
Děti samozřejmě mají i vlastní, rozměrově přizpůsobený zahradní nábytek. Kromě zahradních lavic, stolků a pevných i skládacích židlí jim dobře poslouží i slunečník a zahradní lehátko.
Pro mladé zahradníky, kteří chtějí být užiteční, jsou určeny tzv. vyvýšené záhony, dřevěná konstrukce na stabilních nohách s širokým truhlíkem. Mají potřebnou výšku pro ergonomické držení těla dítěte. Děti si v substrátu nasypaného do truhlíku mohou vypěstovat vlastní květiny, bylinky i zeleninu. Truhlík je překrytý deskou, čímž vzniká i šikovný pracovní stůl. Deska záhonek na bytelných nožkách zároveň chrání před domácími mazlíčky i ptáky.
Některé zahradní záhony jsou vybaveny i skleníkovým krytem z fólie a sérií zahradnického nářadí v dětské velikosti. Děti si tak už od útlého věku mohou „na vlastní lopatičky“ vyzkoušet kompletní zahradníkův rok.